19-21 wrzesień 2017r. – to dni, w których odbyła się międzynarodowa konferencja „Battery Experts Forum”. W tegorocznej edycji, podobnie jak w poprzedniej udział wzięli nasi przedstawiciele wraz z Etisoft Sp. z o.o.
Z przyjemnością uczestniczyliśmy w wydarzeniu, umożliwiającym wymianę wiedzy i doświadczenia czołowych marek technologicznych. Podczas konferencji można było zapoznać się z najnowszymi trendami, badaniami oraz analizami rynkowymi z segmentu niezależnych systemów dostarczania i magazynowania energii. Zaproszeni eksperci z dziedziny przemysłu bateryjnego oraz technologii rozwoju baterii m.in. litowo-jonowych dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Podczas wielu interesujących wykładów zaprezentowano najnowsze technologie oraz omówiono wiele kluczowych zagadnień w kontekście ich zastosowań – np. w elektrycznych rowerach, samochodach czy autobusach. Ich efektywność uczestnicy mogli ocenić sami w zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku elektrycznym. Można było przetestować tam nie tylko rowery elektryczne, lecz również samochody elektryczne, takich marek jak BMW (BMWi5, BMWi8) czy Tesla (Tesla Model S).
Prawdziwą wisienką na torcie dla fanów motoryzacji był najszybszy samochód elektryczny na świecie – Rimac Concept One, który do setki rozpędza się w 2,9 sekundy. Była to pierwsza możliwość zobaczenia go w Polsce.
W trakcie konferencji wspomniano także o kwestiach bezpieczeństwa w transporcie pakietów bateryjnych. Najwyższej klasy specjaliści z jednostek testujących i certyfikujących przedstawili zmiany w regulacjach unijnych. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz i samorządów, przedstawicielami ministerstwa oraz producentami autobusów omówiono kwestie wdrożenia programu elektromobilności w Polsce. Objeło to kwestie finansowania, budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, których z roku na rok przybywa na naszych drogach.
Forum było również doskonałą okazją do tworzenia relacji handlowych i wzmacniania już istniejących, ponieważ w konferencji brali udział dostawcy ogniw, dostawcy specjalistycznego sprzętu, laboratoria testowe oraz firmy oferujące usługi i porady z zakresu m.in. recyklingu. Wśród odwiedzających było wielu kierowników projektów, inżynierów, techników, zakupowców, specjalistów z działów R&D oraz kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.
W tym roku objęli go:
Ministerstwo Energii, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Gliwickie Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej, podobnie jak w roku poprzednim okazało się idealną lokalizacją dla takich wydarzeń. A edycja 2017 OGROMNYM SUKCESEM.