Wśród licznych kalendarzowych świąt pojawia się Dzień Opakowań, który przypada na 15 września.
Z biegiem lat pomysły na jego uczczenie w dużym stopniu ewoluowały. To sprawiło, że w 2023 roku, stanowiącym jego szesnastą rocznicę świadomość roli opakowań jest znacząca na wielu płaszczyznach. Jest to potwierdzeniem realizacji założeń związanych z decyzją o ustanowieniu przez Polską Izbę Opakowań w roku 2007 „Dnia Opakowań” – święta ludzi, firm i instytucji, dzięki którym społeczeństwo i gospodarka zaopatrywała się w niezbędne opakowania.
Jak każde święto budzące refleksje, dzień opakowań również skupia się na takim celu. Zastanowieniu się nad rolą i znaczeniem opakowań – zarówno w obiegu gospodarczym, jak i w codziennym życiu każdego z nas. O ich wpływie na nasze codzienne decyzje zakupowe, bezpieczne dostarczanie przesyłek- bez uszkodzeń ich zawartości oraz o oddziaływaniu na środowisko naturalne. Stanowi to także zachętę dla środków masowego przekazu do popularyzacji problematyki opakowań, ludzi, firm i instytucji tworzących branże nie tylko w Polsce, lecz również na szerszej, globalnej arenie. Uświadamia wielu instytucjom, w szczególności oświatowym o konieczności zapoznawania uczniów i studentów ze znaczeniem współczesnego aspektu tej tematyki.
Składają się na to:
Osiągnięcia laureatów wielu konkursów opakowaniowych dedykowanych dla osób spoza branży, z jednej strony umożliwiają się wykazanie swojej kreatywności, natomiast z drugiej jest to ważna informacja zwrotna, w jaki sposób postrzegane jest opakowanie i czym może się stać w zależności od swojego przeznaczenia. Powstają naprawdę wspaniałe, funkcjonalne dzieła sztuki.
Wreszcie jeden z priorytetowych aspektów: potrzeba kształtowania odpowiedzialności za racjonalne, bezpieczne dla człowieka i środowisko zagospodarowanie odpadów opakowaniowych.
Przedstawiciele etisoft packaging sp. z o.o. z wielką przyjemnością dzielą się swoją wiedzą na łamach różnych publikacji czy konferencjach organizowanych dla uczniów oraz studentów. Cieszy nas zaangażowanie młodych ludzi w takie inicjatywy, otwartość oraz chęć nauki. Analizując wydarzenia na przestrzeni minionych lat, z całą pewnością możemy powiedzieć, że warto wspierać takie działania.
Wydarzenie, które zapadło nam w pamięci to konferencja z udziałem dzieci I-III klas podstawowych. Przedstawiały one niesamowite prace związane z tematyką ekologicznych surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań – papieru i tektury.
„Wielkie rzeczy pojawiają się w małych opakowaniach”.