Współczesny świat oferuje nam wiele możliwości. Dosłownie na każdym polu. Producenci prześcigają się w atrakcyjności swoich wyrobów. Stosują wszelkie możliwe udogodnienia poprawiające ich parametry, jakość i funkcjonalność. Czy obecnie można wyobrazić sobie ulice bez samochodów, biura bez laptopów i telefonów komórkowych, a mieszkanie bez jakiegokolwiek sprzętu AGD?
Trudne zadanie jest zatem stawiane każdego dnia przed producentami, którzy dbając o jakość swoich produktów nieustannie pracują nad ich udoskonaleniem. Doskonałym przykładem może być tutaj producent baterii. Bez nich niemożliwe byłoby działanie wielu, tak powszechnych dziś urządzeń jak np. wszelkie możliwe urządzenia elektroniczne (kamery, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne itd.). Z czasem przyzwyczajeni zostaliśmy do większej mobilności, a tym samym korzystania z rożnych sprzętów poza tradycyjnym źródłem zasilania.
Dlatego tak ważną składową finalnego urządzenia jest bateria. Oferta w tym zakresie jest niezwykle szeroka – począwszy od baterii jednoogniwowych do inteligentnych pakietów złożonych z wielu akumulatorów. Wysoka jakość produktu wymaga właściwego zabezpieczenia w procesie magazynowym i transporcie.
Zapewnić to może właściwe opakowanie – dostosowane do indywidualnych wymagań pakowanego wyrobu, restrykcyjnych międzynarodowych przepisów, zachowujące jednocześnie estetyczny wygląd przewożonego towaru. Profesjonalny projekt i jego kontrolowana realizacja spełniają wszystkie te kryteria.
Nim jednak nastąpi finalne rozwiązanie należy wskazać kilka istotnych czynników które mogą mieć wpływ na ostateczny sukces lub porażkę. Co należy brać pod uwagę?
Mianowicie poznać samą specyfikę baterii litowych. Są one bowiem zaprojektowane w sposób, który pozwala na dostarczenie wysokiego poziomu energii. W związku z tym mogą generować duże ilości ciepła w przypadku zwarcia. Ponadto substancje chemiczne, jakie wchodzą w ich skład mogą ulec zapaleniu w przypadku uszkodzenia baterii, niewłaściwego zaprojektowania czy montażu. Dlatego tak istotne jest dostosowanie opakowania transportowego do wszystkich wymogów.
Priorytetem jest przeciwdziałanie zwarciom lub aktywacji baterii litowych znajdujących się w opakowaniu podczas transportu. Dlatego konstrukcja opakowania powinna całkowicie wykluczyć takie ryzyko. Dobre pudełko na baterie powinno całkowicie odseparowywać poszczególne baterie od siebie oraz od przewodzących prąd elektryczny powierzchni i obiektów metalowych.
Zgodnie z regulacjami międzynarodowych przepisów transportowych zalecane jest pakowanie ogniw lub baterii w oddzielne wewnętrzne opakowania, pozbawiając je tym samym bezpośredniego kontaktu.
Zewnętrzne złącza i styki należy zabezpieczyć stosując na przykład odpowiednie zatyczki czy taśmy. Istotne jest również zapakowanie baterii w sposób amortyzujący wstrząsy, na co wpływa konstrukcja opakowania oraz parametry użytego surowca. Prawidłowo zaprojektowane opakowanie zapobiegnie przesuwaniu się baterii podczas transportu oraz poluzowaniu zatyczek złącz. Nim jednak opakowanie trafi do obrotu należy poddać je procesowi certyfikacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że będzie ono skutecznie spełniało swoje funkcje w całym procesie magazynowym i transporcie.
Badanie opakowań transportowych polega na odwzorowywaniu narażeń mechanicznych, którym ulec może opakowanie podczas procesu magazynowego i transportu (np. uderzenie wózkiem widłowym, spadek z wysokości itd.). Mogą być one przyczyną uszkodzeń oraz zniszczeń nie tylko opakowań, lecz również ich zawartości. Dlatego tak ważna jest wytrzymałość opakowania, spełniająca restrykcyjne normy zawarte w przepisach. Wykwalifikowany zespół ekspertów, prowadząc prace badawcze na nowoczesnej aparaturze określa czy dane rozwiązanie uzyska pozytywną rekomendację, czego potwierdzeniem będzie certyfikat, czy tez nie.
Ponieważ przepisy różnią się w zależności od rodzaju przewożonych baterii uzyskuje się następujące certyfikaty:
UN 3480 – dla baterii litowo-jonowych (mają one możliwość ponownego ładowania. Niekiedy nazywane: „pomocniczymi bateriami litowymi”. Zalicza się do nich baterie litowo-polimerowe (Li-Po). Są powszechnie stosowane w urządzeniach elektronicznych, np. telefonach komórkowych czy laptopach).
UN 3090 – dla baterii litowo-metalowych ( są zazwyczaj jednokrotnego użytku. Niekiedy nazywane: „podstawowymi bateriami litowymi”).
Informacja o numerze nadanego certyfikatu oraz okresie jego ważności powinna znajdować się na opakowaniu w postaci nadruku albo etykiety. W analogicznej postaci powinny znajdować się również wszelkie konieczne oznaczenia, dotyczące postępowania z zapakowanym towarem. Ich wielkość powinna być proporcjonalna do opakowania, czytelna, umieszczona w widoczny sposób i nie budząca żadnych wątpliwości. Taki przekaz w połączeniu z odpowiednią konstrukcją, potwierdzoną certyfikatem z pewnością zapewni bezpieczeństwo zarówno transportowanej bateriom, jak i wszystkim uczestnikom tego procesu.