Eko prezenty nie tylko na święta

Sortownia paczek. Przyszłość tektury falistej - w jakich jawi się kolorach
Przyszłość tektury falistej – w jakich jawi się kolorach
9 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Eko prezenty nie tylko na święta

Eko prezenty nie tylko na święta

Mikołajki, czy święta to czas, kiedy obdarowujemy swoich bliskich prezentami. Sami też cieszymy się z podarunków, które otrzymaliśmy, dzięki czemu okres świąt wypełnia nas jeszcze większą radością. Czy eko prezenty też mogą wywołać tyle radości w obdarowanych, co takie, które do ekologicznych raczej nie należą? Jak sprawiać innymi przyjemność i jednocześnie chronić naszą planetę przez zanieczyszczeniem?

Prezenty od serca

Takie powinny być, a wówczas nie powinieneś się martwić o zadowolenie odbiorcy. Gdy dodasz do tego troskę o planetę, radość będzie jeszcze większa. Ziemia jest naszym domem, o który powinniśmy dbać i robić wszystko, byśmy mogli w nim żyć jak najdłużej. Jeśli tylko możesz ograniczyć jej zanieczyszczanie, to najdrobniejsza i najprostsza forma będzie czymś więcej, niż obojętność.
Oto kilka podpowiedzi, jaką formę mogą przybrać twoje eko prezenty, niezależnie od okazji, z jakiej są dawane bliskim ci osobom.

Przedmioty wielorazowego użytku

Gdy zastanawiasz się nad kupnem prezentu, możesz wybrać coś praktycznego lub śmiesznego i dowcipnego. Idealnie by było, gdyby udało się połączyć te dwie cechy i być może coś takiego uda ci się znaleźć lub samodzielnie zrobić. Wiele zależy od zainteresowań osoby, która ma otrzymać prezent i tym zwykle się kieruj.

Jeśli lubi ona aktywny tryb życia, z pewnością dba o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wygodna, niewielka butelka w tracie biegu czy ćwiczeń na siłowni to coś, bez czego się nie rusza. Postaw na eko prezent i daj jej butelkę z filtrem. Tym samym nie będzie musiała kupować już wody w półlitrowych opakowaniach z plastiku. Wystarczy, że naleje ją z kranu, a dzięki filtrowi woda już po chwil będzie zdatna do picia.

Gdybyś zastanawiał się, co pod choinkę chciałby dostać twój znajomy, który jest molem książkowym, pomyśl o czymś, co da mu dostęp do tysięcy książek. I to bez wychodzenia z domu oraz kupowania kolejnych egzemplarzy. Czytnik ebooków, bo o nim mowa, to zakup na parę dobrych lat. Nie trzeba nosić ze sobą ciężkich książek, ani ich kupować, a autorzy i tak dostają tantiemy od każdego czytelnika.

Eko prezenty w eko opakowaniach

Opakowania z tektury i papieru już same w sobie są ekologiczne, więc trudno tu coś jeszcze dodać. Mimo to, możesz zadbać, by nie było aż tylu odpadów po świętach. I to zarówno u ciebie, jak i osób, które w tym roku obdarujesz prezentami. W tym celu zapakuj przedmioty, które chcesz podarować, w takie opakowania, jakich szkoda będzie wyrzucić. Niech będą wyjątkowe i wyróżniające się spośród innych. Pomyśl o ciekawej dedykacji na wewnętrznej stronie pudełka, która po otwarciu wzbudzi uśmiech i przywoła wspomnienia.

Dobrym pomysłem będzie też takie zapakowanie prezentu w papier, by w trakcie otwierania nie uległ on zniszczeniu. Zamiast zaklejać go taśmą, owiń piękną, ekologiczną wstążką i dodaj samodzielnie zrobioną karteczkę z imieniem osoby, dla której jest prezent. Sam też staraj się tak otwierać prezenty, byś mógł wykorzystać jeszcze papier, w który były zapakowane.

Czas spędzony z bliskimi – najcenniejszy eko prezent

To najbardziej ekologiczny prezent, jaki możesz dać swoim bliskim. W czasach, gdy wszyscy jesteśmy przepracowani i nieustannie zajęci, chwila rozmowy i bliskości to coś, czego nie da się niczym zastąpić. Święta to czas, w którym możesz dać to sobie i innym. Pamiętaj jednak, by nie skończyło się na przeglądaniu portali społecznościowych na telefonie lub ciągłym sprawdzaniu skrzynki z wiadomościami. Uważni słuchacze są dziś w cenie i ty możesz być jednym z nich.

Nic nie sto na przeszkodzie, byś zadbał o coś, co pomoże wam spędzić ten czas jeszcze milej. To może byś gra w planszówki, przeglądanie wypełnionego zdjęciami albumu rodzinnego lub spacer do miejsc, które wywołują wspomnienia z dzieciństwa. Eko prezenty mogą być różne, ale najważniejsze, aby były dawane z miłości do tych, którzy je otrzymują i do ziemi, która jest naszym domem.