Pudła kartonowe znajdują zastosowanie nie tylko w transporcie, przemyśle i usługach. Często są niezbędne w domu, a kreatywni ludzi potrafią z nich wyczarować nadzwyczajną ozdobę. Nie zwracamy na nie większej uwagi, jednak kartonowe pudełka towarzyszą nam na co dzień w różnych sytuacjach. Na co przydają się najczęściej?
Kto choć raz w życiu miał przyjemność się przeprowadzać, ten wie jak ważne okazują się pudełka kartonowe. To pierwsze zastosowanie pudeł kartonowych w codziennym życiu, które najczęściej przychodzi nam do głowy. Ich zaletą z pewnością jest lekkość i możliwość wielokrotnego wykorzystania. Po przeniesieniu rzeczy, pudełko można złożyć, wygodnie przewieźć i zapakować ponownie. Większa gramatura zapewni bezpieczeństwo przewożonych rzeczy, nawet wówczas, gdy są one delikatne. Wówczas wystarczy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci folii zabezpieczającej lub papieru. Kolejna zaletą pudełek kartonowych jest pojemność i pakowność.
Kto z nas nie ma w domu ton papieru, które musi przechowywać? Niektóre dokumenty siłą rzeczy musimy przechowywać, czasem je odnaleźć i wykorzystać. Dokumenty bardzo szybko się zbierają, a my często szybko gubimy się, w którym miejscu powinniśmy szukać wybranego dokumentu. Pudła kartonowe, to doskonały sposób na przechowywanie i segregację dokumentów. Odpowiedni rozmiar pozwoli nam włożyć do szuflady pudełko z dokumentami i odpowiednio je opisać.
Magicznie znikające w pralce skarpetki nie są niczym nowym, jednak poszukiwanie ich w szafie lub szufladzie, może być na dłuższą metę kłopotliwe. Zgrabne, a nawet pudełka kartonowe, które możesz włożyć do szafy uprzednią pakując je bielizną, mogą zaoszczędzić Ci sporo czasu z rana. Pamiętajmy o tym, że pudełka kartonowe nie muszą być szare i zwykłe. Możesz ozdobić je samodzielnie lub zakupić w wybranym przez siebie wzorze i kolorze.
Choć w warunkach domowych nie wysyłamy paczek masowo, czasem zdarza się, że trzeba coś komuś przekazać lub odesłać. Do niektórych rzeczy wystarczy koperta bąbelkowa, jednak z pewnością bezpieczniejsze będzie użycie kartonowego pudełka, które odpowiednio zabezpieczy zawartość, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że przesyłka dotarła do odbiorcy w całości.
Bułka na drugie śniadanie, a opakowanie po niej… na deser? Coraz częściej mówi się o jadalnych opakowaniach, które zamiast do kosza, będą trafiały do naszych żołądków bez szkody dla organizmu. Czy jadalne opakowania rzeczywiście mogą zrewolucjonizować pakowanie produktów spożywczych?
Od lat, jako ludzkość śmiecimy na potęgę. Właściwie większość produktów w sklepach, musi posiadać odrębne opakowanie, dzięki czemu produkt spożywczy się nie wyleje, nie wysypie i będzie wyróżniał się spośród innych produktów. Przez to, zakupując, nawet zwykłe, codzienne produkty spożywcze, produkujemy sporą ilość śmieci, które ze względu na swój charakter, rozkładają się setki lat.
Skutki dla środowiska naturalnego już są odczuwalne i jeśli nie zatrzymamy produkcji ogromnej ilości śmieci, mogą być opłakane. Od lat ekolodzy zachęcają, a prawo coraz bardziej kategorycznie wymusza segregowanie śmieci. To jednak nie wystarcza, ponieważ nie wszystko można odzyskać, a niektóre materiały nadają się do przetworzenia tylko kilkukrotnie. Pomysły na alternatywne opakowania bierze się zatem… z potrzeby.
Jadalne opakowania, które zostały opracowane do tej pory składają się z naturalnych polimerów, takich jak białka, tłuszcze, polisacharydy, oleje i woski roślinne. Takim materiałem mogą być pokrywane niektóre produkty spożywcze.
Przyjmują kształt jadalne torebki foliowej, którą można zjeść razem z produktem. W ten sposób, póki co można opakować produkty o krótszym terminie przydatności do użycia czyli nabiał czy owoce. Jeśli technologom uda się wydłużyć trwałość tego rodzaju opakowania, będzie możliwość pakowania w nie także innych produktów spożywczych. Ponadto, coraz popularniejsze jest stosowanie jednorazowych talerzyków i sztućców stworzonych na potrzeby imprez.
Nie jest to skala masowa i póki co, nic nie wskazuje na to, żeby tego rodzaju materiał mógł być stosowany w przemyśle spożywczym, jednak jest to pewien pomysł, który można wykorzystać na użytek domowy. Już teraz, choć w niewielkim stopniu, tego rodzaju opakowania stosowane są w przemyśle spożywczym. Czy dla producentów będzie to atrakcyjna alternatywa na pakowanie produktów spożywczych w przyszłości?
Źródła: