Ozdoby świąteczne z papieru i tektury? Czemu nie.

Pudełka z tektury. Jak sprawdzić wytrzymałość tektury falistej?
Jak sprawdzić wytrzymałość tektury falistej?
7 grudnia 2020
covid-19 -globalny kryzys gospodarczy. Eksport i import opakowań i towarów - czy pandemia może mu zagrozić?
Eksport i import opakowań i towarów – czy pandemia jest w stanie mu zagrozić?
13 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Ozdoby świąteczne z papieru i tektury? Czemu nie.

Składanie papieru wg Origami. Ozdoby świąteczne z papieru i tektury? Czemu nie.

Background photo created by freepik - www.freepik.com

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wielu ludzi na całym świecie. Zmienia się wygląd domów i całych miast. Pogodny nastrój i magiczny klimat, udziela się wszystkim bez względu na kulturę i wyznanie. To czas rodzinnych spotkań i odpoczynku w gronie przyjaciół.
Zanim jednak na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, w wielu domach trwają gorące przygotowania do tych jedynych w swoim rodzaju dni. Ozdabiamy pomieszczenia, wstawiamy choinkę, zawieszamy dodatkowe oświetlenia.

Czy masz już pomysł na ich wygląd? Może tym razem postawisz na ozdoby świąteczne z papieru, które sprawią, że wystrój będzie oryginalny i jednocześnie bardzo klimatyczny?

Ozdoby świąteczne z papieru, czy z tworzywa?

Czasy, gdy w sklepach nie było dużego wyboru świątecznych ozdób, dawno już minęły. Nie zniknęły jednak z naszej pamięci i bardzo możliwe, że wspominasz je za każdym razem, gdy ubierasz choinkę. Ręcznie robione łańcuchy z kolorowego papieru to punkt obowiązkowy na przedświątecznych lekcjach z wychowania technicznego. A nawet jeśli tak nie było, to wspólne lepienie wielokolorowych kółek i zawieszanie ich na wysokiej pod sam sufit choince, to w wielu domach rodzinna tradycja.
Dziś też nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiły się tego typu ozdoby świąteczne z papieru. Tym bardziej, że zupełnie inaczej patrzy się na własnoręcznie przyozdobiony pokój, niż ten wypełniony gotowymi ozdobami.

Origami

Jeśli nie masz pomysłu na konkretne ozdoby, skorzystaj z origami – pochodzącej z Chin sztuki składania papieru. Jest prosta i bardzo wciągająca. Szybko przekonasz się, że zdolności manualne są również twoją domeną i kto wie, czy nie dołączysz do ogromnej liczby fanów origami na całym świecie.
Papierowe girlandy, dodatki do stroików, czy ozdoby świątecznych prezentów, to tylko niektóre pomysły warte wykorzystania. Oczy gości przykują też trójwymiarowe ozdoby na choinkę. Mogą być w kształcie bombek, mikołajów, czy ramek z zimowym obrazkiem w środku. Jeśli chcesz zadbać o jeszcze lepszy klimat w świąteczne dni, wykonaj papierowe osłony na kolorowe lampki. Małe sześciany z cienkiego papieru, delikatnie rozproszą światło, ocieplając pomieszczenie w którym je zawiesisz.

Ozdobne kartki świąteczne

Nie musisz ich wysyłać, choć doskonale się nadają do przekazywania życzeń na odległość. Zastąpią tym samym powszechne wiadomości sms i maile.
Własnoręcznie wykonane kartki w wersji mini, mogą ozdobić choinkę lub stroik. Większe możesz zawiesić na cienkiej żyłce rozwieszonej na ścianie. Dzięki temu goście poczują się jak w świątecznej galerii małych dzieł sztuki. Zaproś do ich tworzenia całą rodzinę, by każdy mógł w ten sposób złożyć innym świąteczne życzenia.
Żegnając gości, pozwól im wybrać ulubioną kartkę na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, co z pewnością będzie bardzo miłym i oryginalnym gestem z twojej strony.

Jak przechowywać ozdoby świąteczne z papieru?

Święta jak zwykle miną, a ty staniesz przed dylematem dotyczącym bezpiecznego przechowania tego, co w tym roku zrobiłeś. Świąteczne ozdoby z papieru są bardzo delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Może nawet łatwiej niż wszechobecne bombki choinkowe. Dlatego zaopatrz się w pudła z tektury o mocnych, niezniszczonych ściankach. Najlepsze są te fasonowe, łatwo zamykane i trwałe. Nie będziesz się tym samym martwić o to, jak ozdoby z papieru przetrwają do następnych świąt. Niektóre z nich wymagać będą rozdzielenia, dlatego wstaw do pudełek specjalne tekturowe kratownice i w tak przygotowane okienka, włóż po jednej ozdobie.
Na koniec podpisz pudełko, przyklejając niewielką karteczkę ze spisem zawartości. Dzięki temu za rok szybko znajdziesz konkretne ozdoby i będziesz mógł ponownie wykorzystać pudełko do innych celów, gdy z jakiegoś powodu, niektóre ozdoby ulegną zniszczeniu. Możliwe też, że zechcesz je podarować przyjaciołom, by swoje mieszkanie móc urządzić w nowym stylu.