Recykling tektury – krąg życia zataczany aż 7 razy
9 marca 2021Trudna sytuacja na rynku tektury – z czego wynika?
6 kwietnia 2021Dotychczasowa decyzja wykonawcza Komisji Unii Europejskiej z roku 2018. z dniem 1 marca 2021 r. została uchylona. Tym samym w życie weszły nowe przepisy dotyczące wprowadzania na terytorium Unii drewnianych materiałów opakowaniowych, używanych do transportu wybranych towarów z Chin, Indii i Białorusi. Wymogi, które znalazły się w nowych zapisach rozporządzenia, dotyczą kontroli zdrowia roślin w odniesieniu do tychże materiałów.
O jakie dokładnie materiały chodzi i co powinieneś zrobić, jeśli zajmujesz się importem towarów pochodzących z wyżej wymienionych krajów?
Rodzaje opakowań drewnianych
W zależności od rodzaju towaru, którym handlujesz, do wyboru masz różnego rodzaju opakowania. Różnią się nie tylko kształtem i wielkością, ale też materiałem, z którego są zrobione. W sprzedaży detalicznej wciąż królują opakowania z tektury i tworzyw sztucznych. Gdy jednak chodzi o przewożenie i składowanie towarów, często używane są również opakowania drewniane. Od tych najbardziej znanych, do których należą palety, po mniej popularne wśród odbiorców detalicznych.
Oto opakowania drewniane, których dotyczy nowe rozporządzenie Unii Europejskiej.
Palety drewniane
Stabilne, wielofunkcyjne i wytrzymałe konstrukcje palet drewnianych sprawiają, że znajdują one wiele zastosowań. Możesz je wykorzystać do przenoszenia i składowania towarów, transportu mniejszych opakowań, przemieszczania za pomocą wózków widłowych i przechowywania towarów w magazynach i na zapleczach sklepów. Możesz wykorzystać palety o typowych rozmiarach, czyli tak zwane europalety lub zamówić na wymiar.
Skrzynie
Drewniane – są wytrzymałe i funkcjonalne, dzięki czemu z ich pomocą możesz skutecznie zabezpieczyć towar przed uszkodzeniem. Nadają się zarówno do przechowywania produktów w magazynach, jak i do transportu.
Ze sklejki – są lekkie, a zarazem trwałe i odporne na urazy mechaniczne. To sprawia, że możesz ich używać przede wszystkim do przechowywania produktów. Sklejka jako materiał składający się z cienkich warstw drewna jest ekologiczna i w pełni podlega recyklingowi.
Z płyty pilśniowej – wykonane z rozwłóknionej tkanki wierzby, topoli i świrku, w porównaniu do skrzyń drewnianych, są dużo lżejsze. Mimo to cechują się wytrzymałością i bardzo dobrą szczelnością, dzięki czemu nadają się zarówno do transportu, jak i przechowywania różnego rodzaju towarów.
OSB – to produkt drewnopochodny, wykonany ze sprasowanych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, prostokątnych wiórów sosnowych lub świerkowych. Zrobione z płyt OSB skrzynie są wytrzymałe i lekkie, dzięki czemu mają uniwersalne zastosowanie.
Skrzyniopalety
Doskonale sprawdzają się zarówno do przechowywania towarów w magazynach o wielkiej powierzchni, jak i jako opakowania transportowe.
Drewno sztauerskie
To materiał opakowaniowy, który używany jest do umocowania lub zabezpieczenia towaru, niezwiązanego z nim na trwałe.
Bębny i szpule do nawijania kabli
Ich przeznaczenie może być wielorakie. Po zakończeniu swojej roli jako szpule na kabel pełnią też inne, a ich rodzaj zależy już tylko do twojej wyobraźni. Możesz z nich zrobić stolik kawowy, mini barek z podwieszanymi kieliszkami, czy stół ogrodowy.
Jak wypełnić nowe rozporządzenie?
Wiedza na temat rodzaju opakowań drewnianych to jedno, ale dużo ważniejsze jest dokładne przestrzeganie nowych przepisów importowych.
Jeśli importujesz z Chin, Indii i Białorusi towary oznaczone kodami celnymi 2514, 2515, 2516, 4401,4415,6801, 6802, 6803, 6907 i 7606 w opakowaniach drewnianych, wwóz takich przesyłek musisz zgłosić w pierwszym punkcie kontroli granicznej, gdzie wprowadzasz przesyłkę na teren Unii Europejskiej. Tym samym umożliwisz inspektorom ds. zdrowia roślin, przeprowadzenie kontroli fitosanitarnej DMO.
By to zrobić powinieneś wypełnić pierwszą część dokumentu CHED-PP w systemie TRACES NT.
Źródło: www.piorin.gov.pl