Opakowanie do transportu towarów — czym się kierować przy wyborze
5 czerwca 2022Zakładanie sklepu internetowego — o czym warto wcześniej pomyśleć
14 lipca 2022W księgarniach wciąż pojawiają się nowe książki, a sklepy internetowe wysyłają produkty w opakowaniach z tektury. Pozornie nic nie wskazuje na to, by papieru miało zabraknąć i tym samym nie można było korzystać z jego dobrodziejstw. Sytuacja na rynku papierniczym jest jednak dużo poważniejsza, niż się wydaje każdemu, kto nie zajmuje się handlem, w którym ten produkt zajmuje ważne miejsce. Wzrost cen opakowań z kartonu i samego papieru to coś, z czym zmaga się wiele firm z branży wydawniczo-księgarskiej. Problem mają tez firmy produkujące tekturę opakowaniową.
Jak wygląda sytuacja i jakie są prognozy na najbliższą przyszłość?
Z czego wynika wzrost cen opakowań z kartonu?
Na wzrost cen wpływ ma wiele czynników, zarówno tych w kraju, jak i za granicą Polski. Od dłuższego już czasu rosną koszty surowców i energii, a popyt na papier nie słabnie. Wręcz przeciwnie, z powodu pandemii, wiele osób przeniosło się z zakupami do Internetu. To zaś zmusza sprzedawców do zakupu większej ilości opakowań z tektury, co staje się coraz bardziej kosztowne. Wysoki popyt na papier i produkty z niego wytwarzane to kolejna przyczyna wzrostu cen tego surowca. Innym są ograniczenia w transporcie morskim i drogowym. Nie bez wpływu jest też sytuacja za wschodnią granicą, gdzie od miesięcy toczy się wojna Rosji z Ukrainą.
Na wzrost cen opakowań z kartonu ma wpływ nie tylko koszt zakupu surowca. Podrożały też materiały eksploatacyjne, czyli folia do pakowania, lakiery, farby i palety używane do transportu. Nie tanieje też makulatura, z której pozyskiwany jest surowiec do produkcji opakowań.
Tym, co dodatkowo wpływa na cenę, jest handel zagraniczny. Gdy papiernie w USA przestały produkować surowiec, europejskim producentom bardziej opłaca się eksport do Stanów Zjednoczonych, gdzie marża jest większa.
Jaki wpływ na ceny produktów ma wzrost cen opakowań z kartonu i papieru?
Od początku 2022 roku już kilka razy podnoszone były ceny papieru, a to jeszcze nie koniec. Producenci opakowań w dniu składania zamówienia na surowiec, sami nie wiedzą, jaka cena będzie w chwili jego dostarczenia. To zaś ze względu na braki magazynowe może nastąpić nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wówczas do zapłaty może być dużo więcej.
Problemem są nie tylko opóźnienia, ale też brak gotówki do wyłożenia za droższy papier i surowiec do produkcji tektury, czy opakowań.
Przeczytaj także: Papier coraz droższy – z czego wynika wzrost cen?
To wszystko zmusza producentów leków, produktów branży spożywczej i firm, w których używane są opakowania z tektury, do częstego podnoszenia cen. Aby przetrwać, muszą to zrobić. Nawet, jeśli nie spodoba się to klientom i wielu z nich może poszukać sobie innych dostawców.
Ceny podnoszą producenci opakowań z tektury, ponieważ sami dużo częściej, niż było to do tej pory, dostają do zapłaty faktury na wyższe kwoty za różne surowce używane w produkcji, niż przy ostatnim zamówieniu.
Trudno na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie sytuacja w drugiej połowie roku. Na razie nic nie wskazuje jednak na to, by ceny surowców do produkcji opakowań z tektury i samego papieru miały się ustabilizować. Wiele zależeć będzie od sytuacji w branży e-commerce oraz sytuacji w kraju objętym wojną. Ten drugi element nie jest bez znaczenia i wpływa zarówno na przemysł papierniczy, jak i inne gałęzie gospodarki w Polsce i na świecie.