Nie trzeba pracować na sortowni paczek, by domyślać się, że nikt tam nie obchodzi się z przesyłkami jak z jajkiem. To praca niełatwa i wymagająca dobrej kondycji fizycznej. To jednak nie zawsze wystarcza, by nie upuścić na ziemię paczki przenoszonej na inne miejsce. Wypadki zdarzają się też przy przeładunku i ostatnim odcinku, tuż przed dostarczeniem do odbiorcy. Pakowanie materiałów delikatnych nie jest łatwe i wymaga przemyślenia na etapie planowania wysyłki.
Jeśli wysyłaliśmy paczki, z pewnością zastanawialiśmy się, jak je zapakować, by bezpiecznie dotarły do celu. Czy wystarczy naklejka Fragille lub Uwaga szkło!, by cenne przedmioty przebyły drogę w całości?
Pytanie, na czym bardziej nam zależy, bo jeśli zadbamy o ubezpieczenie paczki i naznaczymy ją informacją o kruchej zawartości, to w przypadku uszkodzenia, otrzymamy pieniądze. Przedmiot pozostanie uszkodzony, bądź zniszczony.
Jeśli jednak wysyłamy coś, czego nie zastąpią pieniądze, nie oddawajmy wszystkiego w ręce firmy przewozowej. Nikt nie jest doskonały i nawet nalepka „Uwaga szkło!” czy „Fragille” na niewiele się zdadzą. Niestety.
Niezależnie, czy wysyłamy paczki od czasu do czasu, czy też prowadzimy sklep internetowy lub stacjonarny, z pewno nie chcemy być stratni ani pod względem przedmiotu, ani klienta. Dlatego logicznym wydaje się zainwestowanie w porządne opakowania. Najbardziej popularne to te z tektury, ale nie wielokrotnie używanej, wyciągniętej z piwnicy, czy garażu. By należycie zabezpieczyć kruchą i delikatną zawartość, należy użyć nowych opakowań, z odpowiednio grubej tektury. Gdy dodamy do tego wypełniacze, możemy spać spokojnie. Pkowanie materiałów delikatnych to wyzwanie jak chodzi o sumienność wykonania, bo materiały są dostępne.
Co jednak, gdy mamy do wysłania wieloletnie wino albo pamiątkowe filiżanki?
Oto trzy najbardziej istotne elementy jakie pozwolą dotrzeć paczce w sposób nienaruszony:
#1 – trwała i sztywna bryła z tektury. Kartony punktowo sklejone z samozamykalnym dnem będą jedną z opcji wartą rozważenia.
#2 – zabezpieczenie każdego przedmiotu z osobna (jeśli w paczce jest ich kilka). Do tego warto nakleić informację o nadawcy oraz, że jest to część większej paczki zbiorczej. W sytuacji, gdyby doszło do rozerwania opakowania i rozrzucenia przedmiotów, wiadomo będzie, że nie są to samodzielne przesyłki.
#3 – kratownice i przekładki. Pomogą ustabilizować mniejsze przedmioty i zapobiec ich przemieszaniu. Tektura falista, z której są zrobione, pomoże też dodatkowo zabezpieczyć przed stłuczeniem oraz zgnieceniem. Warto wiedzieć, że sprawdzą się zarówno w przypadku małych opakowań zbiorczych, jak i wielkogabarytowych, gdzie pełnią funkcję dużych elementów konstrukcyjnych.
Jak widać, połączenie informacji o kruchej zawartości z solidnym zabezpieczeniem paczki przed uszkodzeniem, jest możliwe. Tekturowe pudła uzupełnione o kratownice, przekładki i wypełniacze, mają szansę zdać egzamin z wynikiem celującym.