Fascynującą historię opakowań można zobaczyć w wielu muzeach na całym świecie. Rozpoczynając tą fascynującą podroż od Wielkiej Brytanii należy wspomnieć o Museum of Brands, Packaging and Advertising w Londynie. Jest ono jednym z najważniejszych. Ekspozycje, które tam się znajdują przedstawiają zmieniające się trendy w projektowaniu, materiałach oraz strategiach marketingowych. Z kolei Japanese Packaging Museum w Tokio koncentruje się na japońskiej tradycji opakowań, w tym na opakowaniach wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bambus i papier. Wystawy przedstawiają przykłady historycznych oraz współczesnych opakowań.
Natomiast American Package Museum to cyfrowe muzeum poświęcone amerykańskiemu wzornictwu opakowań z XX wieku. Znajdujące się tam zbiory obejmują grafiki opakowań produktów spożywczych oraz wielu innych artykułów codziennego użytku, pokazując zmiany w stylach projektowania na przestrzeni lat.
Kolejnym ciekawym miejscem, w którym można odwiedzić kilka interesujących muzeów, które skupiają się na historii opakowań jest Francja. Musee de l’Emballage znajduje się w Paryżu. Jego ekspozycje stanowią szeroki przegląd opakowań używanych na przestrzeni wieków. Wykonanych z różnych materiałów i w różnych stylach. Zbiory historycznych opakowań obejmują opakowania z XIX i XX wieku, dokumentując rozwój designu, materiałów oraz technologii produkcji opakowań. Przedstawione są również kultowe marki i ich opakowania. Wystawy przedstawiają ewolucję znanych francuskich i międzynarodowych marek m.in. Nestle , Perrier czy L’oreal. Szczególne miejsce poświęcone jest opakowaniom luksusowym dla takich produktów jak perfumy czy alkohole, które podkreślają związek między opakowaniem a pozycjonowaniem marki. Ponadto muzeum oferuje również ekspozycje edukacyjne, które ilustrują wpływ opakowań na ochronę środowiska oraz nowe technologie umożliwiające produkcję ekologicznych opakowań. Z pewnością to muzeum jest doskonałym miejscem, aby zobaczyć jak rozwój opakowań wpłynął na marketing, handel i społeczeństwo na przestrzeni lat.
Wszechstronne możliwości materiałów opakowaniowych umożliwia tworzenie niezwykle ciekawych rozwiązań, form i kształtów. Samo opakowanie może mieć również bardzo szerokie zastosowanie aranżacyjne.
Niezwykle ciekawą ekspozycję, wykorzystującą opakowania klapowe z szarej tektury falistej można zobaczyć w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności (ECS). ECS słynie z innowacyjnego podejścia do eksponowania historii, wykorzystując interaktywne i oryginalne formy, aby w pełni zaangażować zwiedzających. Karton ukazując prostotę, doskonale oddaje symbolikę oporu oraz trudnych warunków, jednocześnie wzmacniając siłę przekazu. Wystawa wykorzystując różnorodne materiały, takie jak stal, metal oraz karton w pełni odzwierciedla industrialne dziedzictwo gdańskiej stoczni. Kreatywne podejście do ekspozycji, w której kartonowe konstrukcje symbolizują przestrzenie stoczni, takie jak bramy, doki o dźwigi pozwala zwiedzającym na wirtualną podróż po stoczni.
Znajdująca się tam wcześniej wspomniana wystawa z szarych, zbiorczych opakowań jest wyjątkową instalacją artystyczną. Łączy ona formę kartonowych ekspozycji z wycinkami prasowymi z całego świata. Jest ona częścią szerszej narracji, która ukazuje wpływ tamtejszych wydarzeń na światową opinię publiczną. Forma kartonowa tej wystawy podkreśla surowość oraz prostotę ówczesnych realiów. Jednocześnie symbolizuje tymczasowość i kruchość, jaką można było odczuć w tamtych czasach.
Wystawy w ECS mają silny interaktywny charakter, pozwalając zwiedzającym na głębsze zrozumienie historii poprzez doświadczanie jej na różne sposoby.
Wracając do tematu wykorzystywanych materiałów- w szczególności tektury można dokonać podsumowania w jednym zdaniu:
Po raz kolejny surowiec, jakim jest tektura pokazał szerokie spektrum swoich możliwości – łącząc funkcjonalność i sztukę, wzmocnił siłę przekazu.