O możliwościach, jakie kryje w sobie pudełko z tektury, pisaliśmy już niejeden raz i z pewnością podobne tematy jeszcze się pojawią. Nigdy bowiem nie wiadomo, komu i do czego przyda się nasz pomysł, a jako twórcy opakowań przeznaczonych do różnych celów, wciąż wpadamy na nowe. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw potrzebom naszym klientów, zarówno indywidualnych, jak i tych stojących na czele firm.
Jeśli masz w domu różnego rodzaju drobiazgi, korespondencję od przyjaciół, czy cokolwiek, co wciąż nie znalazło swojego miejsca, wykorzystaj technikę decoupage.
Dzięki technice decoupage nie trzeba być artystą, by mieć małe dzieła sztuki w swoim domu. Nie ujmując osobom, które wykorzystują ją na co dzień, nie obędzie się bez zdolności manualnych, ale niekonieczne jest posiadanie zdolności artystycznych, w tym umiejętności rysowania, czy malowania. Tu bowiem łączy się gotowe już elementy w całość, dzięki czemu powstaje coś nowego. Owszem, jak najbardziej można wykorzystać stworzone własnoręcznie obrazy i grafiki, ale równie dobrze można podobne kupić.
Decoupage to ozdabianie elementów drewnianych, szklanych lub z tektury, poprzez przyklejanie na ich powierzchni elementów z papieru. By trudno było odróżnić te dwie faktury, całość należy lakierować aż do momentu wizualnego stopienia się ozdoby z podstawą.
Zanim zabierzesz się za zdobienie pudełek z tektury, przygotuj kilka niezbędnych materiałów. Najważniejszy z nich to oczywiście tekturowe pudełko. Nie może być zawilgocone, pogniecione, przełamane ani dziurawe. Najlepiej sprawdzają się te wykonane ze sztywnej i gładkiej tektury. Decoupage nie sprawi, że twoje pudełko nagle zesztywnieje i wyglądać będzie jak nowe, choć i to może się zdarzyć. Wszystko zależy od sposobu wykończenia i tego, co wykorzystasz do zdobienia. Poza tym, przyda ci się klej wikol lub białka z jajek, lakier akrylowy i pędzle.
Jeśli chcesz zrobić opakowanie na wspomnienia, możesz do zdobienia użyć starych zdjęć, pocztówek lub pamiątek. Dzięki temu nie musisz zaglądać do środka, by w głowie pojawiły się obrazy z podróży, spotkań, miejsc i ważnych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.
Niektórzy podpisują pudełka, by pamiętać, co kryje się w ich wnętrzu. Dzięki technice decoupage nie musisz tego robić. W zamian za to, możesz użyć grafiki i symboli, których znaczenie łatwo zapamiętać. Jeśli na przykład ozdabiasz opakowanie dla przyborów do wyszywania i haftowania, rysunki lub zdjęcia igieł, małego krosna, włóczek i tego, co używasz do stworzenia rękodzieła, mówić będą same za siebie.
Nawet najdrobniejszy prezent zapakowany w zdobione techniką decoupage pudełko z tektury, z pewnością zyska na wartości w oczach solenizanta. I bądź pewien, że nie wyląduje w pojemniku z makulaturą. Za to z pewnością zajmie odpowiednie miejsce na regale, by można było napawać się jego widokiem.
Gdy dojdziesz do wprawy, pomysły same wpadać ci będą do głowy. Zaproponowane przez nas, potraktuj jako inspirację lub też, jeśli uznasz za ciekawe, wykorzystaj w swojej przygodzie z decoupage.