Jak ograniczyć zużycie plastiku w codziennym życiu
22 maja 2023Tekturowe opakowania z włókien pierwotnych a zasady zrównoważonego rozwoju
29 czerwca 2023Dawno minęły czasy, kiedy ludzie byli samowystarczalni i w minimalnym stopniu korzystali z czegoś, co robili inni. Dziś wymiana jest czymś tak naturalnym, jak oddech i trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez niej. I choć są jednostki, które minimalizują stopień swojej zależności od różnych gałęzi przemysłu, to wciąż należą one do mniejszości. Oznacza to, że duże i małe firmy produkcyjne nie ograniczą swojej działalności, a nawet będą ją poszerzać, by dotrzeć do jak największego grona odbiorców. To zaś oznacza jeszcze większy wpływ na środowisko naturalne, na szczęście coraz częściej pozytywny i nastawiony na ekologię.
Zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym to nurt, który w ostatnich latach przybiera na sile. Dzięki temu nie tylko końcowy produkt jest w pełni biodegradowalny, ale też cały proces produkcji oparty jest na praktykach ekologicznych.
Czym dokładnie się charakteryzuje i jakie korzyści niesie to zarówno dla środowiska naturalnego, jak i żyjących w nim ludzi?
Czym są zrównoważone praktyki w produkcji?
Aby można było mówić o zrównoważonych praktykach niezależnie od gałęzi przemysłu, w procesie produkcji musi być uwzględnionych kilka ważnych elementów. Mowa tu o:
- oszczędnym zużyciu energii, materiałów i zasobów naturalnych,
- stosowaniu mechanizmów i systemów, które nie niszczą środowiska naturalnego,
- ekonomicznej wydajności,
- bezpieczeństwie dla zdrowia zarówno pracowników, jak i konsumentów,
- sprawiedliwości społecznej,
- przyczynianiu się do społecznego rozwoju,
- produktach przyjaznych ludziom i środowisku naturalnemu.
Oznacza to jednocześnie, że priorytetem powinny być długotrwałe korzyści i skutki, a nie szybkie i wysokie zyski. Dlatego, choć nie jest to proste, przedsiębiorstwa powinny dążyć do zrównoważenia tych ważnych celów. Dzięki temu ich działania nie tylko będą przyjazne dla środowiska i ludzi, ale też przyczynią się do rozwoju firmy. Pomocne w tym może się okazać korzystanie z najnowszych technologii i przygotowanych do pracy zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju pracowników.
Zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym
Podobnie jak wiele gałęzi przemysłu na całym świecie, tak też przemysł tekturowy nie pozostaje w tyle, gdy chodzi o praktyki zrównoważonego rozwoju. Jest to ważne między innymi z tego powodu, iż nieustannie rośnie zapotrzebowanie na papier i tekturę. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy w dużym tempie rozwinęła się i wciąż rozwija branża e-commerce. Wielu konsumentów zmieniło swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i obecnie dużo częściej korzysta z zakupów online. To zaś niesie ze sobą większe zapotrzebowanie na opakowania z tektury. Aby sprostać zarówno zwiększonym zamówieniom, jak i oczekiwaniom dbających o środowisko naturalne konsumentów, zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym zaczynają być normą. Co dokładnie wchodzi w ich skład?
Recykling
Nie od dziś wiadomo, że papier i tektura należą do grupy surowców najbardziej przyjaznych środowisku i zwykle w 100% nadają się do recyklingu. Obecnie przemysł tekturowy w tak dużym zakresie, jak to tylko możliwe, wykorzystuje papier i tekturę pochodzącą z recyklingu, do produkcji nowych towarów. Dodatkowo wiele firm współpracuje z lokalnymi społecznościami w celu wydajniejszego odzyskiwania tektury do recyklingu. Dba też o wewnętrzne procesy recyklingowe.
Ekologiczne farby i kleje
Ze względu na szerokie zastosowanie tektury w branży e-commerce i opakowań, na wielu produktach umieszczane są różnego rodzaju elementy graficzne oraz teksty. Niezbędne okazują się też spoiwa używane przy produkcji wybranej grupy opakowań. Zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym i tu mają swoje miejsce. Mowa o stosowaniu ekologicznych klejów i farb opartych na wodzie i z niską zawartością lotnych związków organicznych (z ang. Volatile Organic Compounds). Działania te nie tylko redukują negatywny wpływ produkcji na jakość powietrze, ale też na zdrowie pracowników.
Przeczytaj także: Zrównoważone opakowania — dlaczego są tak ważne
Efektywność energetyczna
W parze z ekologicznym surowcem powinno iść zmniejszenie zużycia energii, która jest niezbędna w procesie produkcji opakowań z tektury i papieru. Dlatego wiele firm na rynku papierniczym korzysta z energooszczędnych maszyn, urządzeń do monitorowania zużycia energii, czy oświetlenia LED. Wybrane z nich inwestują też w energię odnawialną.
Minimalizowanie odpadów
Aby wprowadzenie tego elementu zrównoważonej praktyki w przemyśle tekturowym było możliwe, niezbędne jest stosowanie tak zwanego wewnętrznego recyklingu w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją opakowań z tektury. Dzięki temu wszelkie ścinki, których nie da się uniknąć w procesie wykrawania, firma wykorzystuje przy produkcji kolejnych opakowań.
Monitorowanie cyklu życia produktu
Choć tektura nie należy do najtrwalszych surowców, to firmy z przemysłu tekturowego wciąż pracują nad zwiększeniem jej odporności zarówno na warunki mechaniczne, jak i pogodowe. Aby było to możliwe, cyklicznie analizują cykl życia swoich produktów, dzięki czemu mogą wprowadzać nowe ulepszenia.
Edukacja i świadomość ekologiczna
Firmy, którym zależy zarówno na wysokiej jakości produkcie, jak i utrzymaniu zrównoważonych praktyk w procesie produkcji, angażują się też w akcje edukacyjne i programy szkoleniowe. Celem tego jest zwiększenie świadomości ogromnych korzyści, jakie niesie ze sobą dbanie o jakość tektury do momentu przekazania jej do recyklingu. Im lepszy jest jej stan, tym w większym stopniu firmy zajmujące się odzyskiem mogą wykorzystać ją do produkcji nowych opakowań.
Upraszczanie zabezpieczeń w opakowaniach
Aby wysłać paczkę z produktem, pracownicy sklepu muszą ją odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu. I tu pojawia się kolejne miejsce na zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym. Im łatwiejsze w użyciu i wyposażone w proste zamknięcia będzie pudełko, tym bardziej okaże się przyjazne konsumentom. Nie będzie tym samym wymagało dodatkowych zabezpieczeń w postaci dużych ilości taśmy pakunkowej, która do ekologicznych nie należy.
Zrównoważone praktyki w przemyśle tekturowym mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i promowania bardziej ekologicznych rozwiązań. Firmy, które podejmują działania na różnych płaszczyznach, przyczyniają się do długotrwałej ochrony środowiska i tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości.