Od wielu lat można obserwować dynamiczny rozwój rynku opakowań. Branża oferując wysokojakościowe produkty stała się nieodzownym elementem wpływającym na sprzedaż pakowanych w nie produktów. W najbliższych latach wg. analiz Polskiej Izby Opakowań trend wzrostu ma się utrzymać na poziomie ok. 4,5%-6,2% w zależności od rodzaju opakowań. Dotyczy to zarówno surowca z jakiego wykonano opakowanie, jak i przeznaczenia samych opakowań.
Dominujące trendy ekologiczne wpływają na zapotrzebowanie opakowań wykonanych z ekologicznych surowców. Tym samym prognozowany wzrost opakowań z papieru i tektury przewiduje się na średnim poziomie 5,5%-6,2%.
Również obserwować będzie można dobrą dynamikę rozwoju rynku opakowań z tworzyw sztucznych. Zjawisko wyrównywania się udziału opakowań z papieru i tektury z opakowaniami z tworzyw sztucznych będzie zachodziło na krajowym rynku opakowań w okresie najbliższych lat.
Do 2020 roku przewidywana jest następująca struktura polskiego rynku opakowań:
W roku 2016 całkowita wartość rynku opakowań w Polsce wyniosła ok. 9,0 mld EUR. Zgodnie z prognozami Polskiej Izby Opakowań, wartość ta będzie sukcesywnie wzrastać.
Przewiduje się następujące proporcje w stosowaniu opakowań w Polsce.
Powyższa ocena rynku nie objęła wartości rynku maszyn i urządzeń do pakowania. Tutaj również przewidywany jest dynamiczny wzrost, zwłaszcza maszyn i urządzeń produkcji krajowej.
Polska Izba Opakowań szacuje, że w roku 2020 wartość światowego rynku opakowań wyniesie 860 mld EUR. Co na przestrzeni poszczególnych lat będzie kształtowało się w następujący sposób:
Rosnący wskaźnik wzrostu gospodarczego będzie bardzo wyraźny. W roku 2020 średnie zużycie opakowań w skali świata per capita wyniesie ok. 110 EUR. Co daje wzrost 30 EUR w stosunku do roku 2015. W Polsce wskaźnik ten osiągnie wartość ok. 291 EUR.
Artykuł opracowano w oparciu o autorską prognozę i szacunki W. Wasiak- Dyrektor PIO.