Segregacja śmieci to nie tylko nasz obowiązek, ale także odpowiedzialne i ekologiczne zachowanie. Segregując odpady, przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego i zasobów całej ziemi. Jeśli uczynisz z tego nawyk, nie będzie to wymagało od ciebie dodatkowej pracy. Pomoże ci też stać się bardziej świadomym konsumentem, który wybiera produkty w ekologicznych opakowaniach. Te zaś odpowiednio segregowane, trafią do ponownego obiegu i będą wykorzystane jako surowiec do produkcji kolejnych przedmiotów.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto segregować śmieci i jeszcze tego nie robisz, może przekona cię do tego kilka najważniejszych argumentów.
Oddzielanie od siebie różnego typu odpadów i wrzucanie ich do specjalnych pojemników jest tak proste, że mogą się tego nauczyć nawet małe dzieci. I będą to robić, jeśli wytłumaczysz im, dlaczego warto segregować śmieci i jak mają to robić. Wcześniej jednak powinieneś sam poznać korzyści płynące z tego typu działań.
Oto kilka powodów, dla których warto recyklingować odpady. Gdy segregujesz śmieci:
Jak widzisz, segregacja śmieci ma wiele korzyści dla twojego zdrowia, portfela i otoczenia. Dlatego warto się jej uczyć i stosować w codziennym życiu. Jak robić to prawidłowo?
Gdy wiesz już, dlaczego warto segregować śmieci, powinieneś też wiedzieć, jak robić to dobrze. Dzięki temu odpady będą trafiały do właściwego miejsca recyklingu.
W zależności od tego, jak dużo miejsca posiadasz w kuchni lub w jej pobliżu, przygotuj kilka pojemników na śmieci:
Wydaje się, że to sporo, ale możesz zaopatrzyć się w pojemniki, które ustawisz w pionie. Nie tylko zajmą mniej miejsca, ale też łatwiej ci będzie wrzucać do nich odpowiedniego rodzaju odpady.
Jeśli masz wątpliwości, co gdzie wrzucić, sprawdzaj napisy i oznaczenia. Coraz więcej firm umieszcza je na swoich produktach, by ułatwić właściwą segregację. Zwracaj też uwagę, by do pojemników innych niż ten na odpady mieszane nie wrzucać czegoś, co zakłóci proces recyklingu firmie, która się tym zajmuje.
Poza tym zmyj resztki jedzenia z opakowań przed ich wrzuceniem do pojemnika na recykling. Jeśli jednak są zatłuszczone (papier i tektura) lub pokryte substancjami trudnymi do usunięcia, wrzuć je do odpadów mieszanych.
Ważne jest też, byś nie zgniatał i nie składał papieru i tektury w trakcie segregacji. Chyba że nie mieszczą się do pojemnika, a ty nie masz gdzie ich składować. Im mniej uszkodzone opakowanie, tym lepsza jest jakość surowca wtórnego i więcej razy można go wykorzystać do produkcji nowych opakowań. Mowa tu przede wszystkim o papierze i tekturze.
Wiele osób zastanawia się, co robić ze starymi ubraniami. Czy można je wrzucać na przykład do pojemnika z plastikiem i metalami albo czy w ogóle nadają się powtórnego przetworzenia?
Poza rzadkimi ubraniami z tworzywa sztucznego cała reszta nie nadaje się do recyklingu. Nie znaczy to, że nie możesz tu nic zrobić, by zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Ubrania, w których od lat już nie chodzisz, a które wciąż są w miarę dobrej jakości, możesz oddać potrzebującym. To mogą być zarówno twoi znajomi lub członkowie rodziny, jak i ci, którzy korzystają z pomocy ośrodków pomocy społecznej.
Możesz też spróbować oddać do sprzedaży w sklepach typu second-hand. Gdy podział zysku będzie korzystny, ich właściciele mogą być zainteresowani tego typu współpracą.
Stare ubrania możesz też odświeżyć i przerobić na coś nowego. Może też użyć ich fragmentów jako dodatków do wystroju mieszkania, czy nowej odzieży.
Jeśli chcesz, by twoje działania były jeszcze bardziej ekologiczne, możesz nieco ograniczyć zakupy nowych ubrań gorszej jakości. Ich żywotność jest dużo mniejsza i przez to szybko lądują na wysypiskach śmieci. Dobrej jakości produkt można nosić przez lata. I choć jego cena jest wyższa, to często lepiej dopłacić. Dzięki temu będziesz mieć coś, co nie tylko lepiej będzie wyglądać, ale też przysłuży się dobru całej planety.
Źródło i inspiracja:
https://friendsoftheearth.uk/sustainable-living/7-benefits-recycling
https://www.greenmatters.com/p/why-is-it-important-to-recycle
https://www.conserve-energy-future.com/why_should_we_recycle.php