Czy można wyobrazić sobie koncert rockowy bez spektakularnych gitarowych riffów?
Gitara jest nieodzownym elementem takich wydarzeń, a w rękach prawdziwych wirtuozów staje się niezwykle widowiskowym elementem. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że przedsiębiorstwa produkujące gitary prześcigają się w ich atrakcyjności – szukając często niekonwencjonalnych rozwiązań.
Bardzo oryginalny design zaproponowała firma Fender. Tekturowa gitara elektryczna wygląda imponująco. Sklejone warstwowo poszczególne elementy tworzą niezwykle ciekawy kształt. Wyeksponowane, pofalowane wewnętrzne warstwy tektury dają przykuwający wzrok rezultat. Z pewnością w blasku scenicznych reflektorów wyglądać będzie niebanalnie. Dodatkowo lekkość zastosowanego materiału przekłada się na wagę całego instrumentu. Czy pozwoli to na nowe ewolucje mistrzom gitary?
Ten 1-wszy tekturowy model Stratocastera trafił w ręce muzyków Linkin Park. Wokalista – Chester Bennington nie krył zachwytu, a jego komentarz: „ to jest najbardziej szalona rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiono!” jest wystarczająco wymowny.
Pewnie taka koncepcja kultowego Stratocastera znajduje również wielu przeciwników, kwestionujących np. jakość dźwięku. Nim jednak posypią się fale krytyki warto przypomnieć sobie historię tego instrumentu. Nie od razu bowiem otrzymano współczesne brzmienie. Ponadto należy podkreślić pionierskość tego przedsięwzięcia, bowiem tekturę zastosowano po raz pierwszy. Były prowadzone eksperymenty nad zastąpieniem drewna całkowicie innymi materiałami. Na przykład powstały gitary z korpusem z idealnie przezroczystego akrylu (pleksiglasu). Fender miał swój model Stratocaster Lucite, gdzie szyjka wraz z korpusem wykonana była z takiego właśnie materiału.
Firma Tokai w modelu talbo zastosowała aluminium, wykonując z niego korpus. Firma Veleno stworzyła również całkowicie metalową gitarę – używając stopu aluminium z magnezem. Eksperymentowano z różnymi materiałami. Próbowano używać także kamienia naturalnego oraz syntetycznego. Lata sześćdziesiąte stworzyły kolejne możliwości – włókna szklane. W późniejszym czasie inne, nowoczesne tworzywa sztuczne.
Przykładem jest urelite (gęsta pianka uretanowa) w gitarach Ovation UK2. Czy kompozyt grafitowo – epoksydowy (np. Status, steinberger). I choć przekrój jest duży, to możliwości tektury w tym zakresie dostrzeżono dopiero w XXI wieku. Poszerzając tym samym obszar jej zastosowań. Tektura wyszła już poza ramy surowca wyłącznie przemysłowego. Wkroczyła do świata sztuki, muzyki, naszych domów i z pewnością zagości tam na długi czas. Rewelacyjnie spełniając swoje zadanie – zarówno w postaci opakowania, dostarczając bezpiecznie różnorodne towary jak i innych przedmiotów, to których powstania posłużyła.
Źródło:
http://www.antyradio.pl