Eko prezenty nie tylko na święta
23 listopada 2021Kartonowy domek dla kota
5 stycznia 2022Ekologia to nie moda, a konieczność w dzisiejszych czasach. Planeta, na której żyjemy, potrzebuje naszego wsparcia, by mogła jeszcze długo żywić kolejne pokolenia ludzi oraz całą faunę i florę. Jak być eko, to pytanie, które powinien sobie zadać każdy człowiek i na miarę swoich możliwości, wprowadzać kolejne odpowiedzi w codzienne życie. Jest to na tyle proste, że bardzo szybko może się stać twoim nawykiem, naturalnym odruchem, o którym nawet nie będziesz musiał pamiętać.
Oto kilka podpowiedzi, od których możesz zacząć, jeśli wciąż twoim jedynym sposobem na bycie eko jest segregacja śmieci w domowych gospodarstwie.
Jak być eko i uczynić z tego nawyk
Tym, co jest bardzo ważne w byciu eko, to unikanie skrajności. Również w tej dziedzinie łatwo przesadzić i unikać wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić Matce Ziemi. Najważniejsze jest twoje życie i poziom świadomości we wszystkim, co robisz każdego dnia. Niemożliwe jest bycie eko w 100%, choć być może są osoby, które do tej granicy bardzo się zbliżyły. Jeśli jednak żyjesz w dużej społeczności miejskiej i uzależniony jesteś od pracy innych osób, trudno odciąć się od wszystkiego, co może źle wpływać na środowisko naturalne.
Dlatego cokolwiek zaczniesz robić, by być bardziej eko, niech będzie robione z głową, bez szkody dla ciebie i najbliższych.
Propozycje działań, które tu znajdziesz, warto omówić wraz ze wszystkimi domownikami. Dzięki temu będą one spójne, a przez to korzystniejsze dla środowiska.
Nie marnuj jedzenia
Możesz tego uniknąć na wiele sposobów. Na początek nie kupuj za dużo tego, co jedynie wydaje ci się potrzebne, ale nie masz na to konkretnego pomysłu. Gdy do tego nie sprawdzisz daty przydatności do spożycia, sporo produktów może nadawać się do wyrzucenia, gdy postanowisz ich użyć.
Poza tym:
- planuj posiłki w kilkudniowym (np. tygodniowym) wyprzedzeniem i rób dokładną listę składników, których potrzebować będziesz do ich przyrządzenia. Unikniesz kupowania na zapas i zmniejszysz ryzyko przekroczenia daty ważności,
- co jakiś czas przeglądaj produkty, które masz w domu, a o których być może zapomniałeś i twórz z ich użyciem kolejne dania,
- bądź kreatywny i twórz nowe przepisy z resztek, które pozostały w lodówce i spiżarce.
Stosuj upcykling
Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, ale ponieważ temat jest wciąż aktualny, warto do niego wrócić. Upcykling to znajdowanie dla zużytych lub pozornie niepotrzebnych przedmiotów nowego zastosowania. Puść wodze fantazji i zamiast kupować nowe sprzęty i ozdoby, wykonaj je z tego, co masz w domu, a co traktujesz jak śmieci. To mogą być:
- stare podkoszulki, które sprawdzą się jako szmatka do kurzu czy podłogi w kuchni przy zlewie lub dodatki do wystroju mieszkania,
- stara lampka nocna, która czeka na odrestaurowanie i nadanie jej nowego wyglądu,
- pudełka z tektury, w których kurier przywiózł przesyłkę, które mogą posłużyć jako miejsce na zabawki, czy opakowanie zbiorcze na środki czystości,
- małe słoiki, które są idealne do przechowywania przypraw,
- niewielkie plastikowe pojemniki pomocne przy porządkowaniu szuflady ze śrubkami, gwoździami, taśmami, czy pinezkami.
Ubrania kupuj świadomie
W tym temacie niekoniecznie to, co tanie, to też dobre. Często, choć nie zawsze, jakość idzie za ceną, dlatego warto zwracać uwagę na rodzaj materiałów, z których wykonane są ubrania. Slow fashion zdobywa kolejnych zwolenników i jeśli dobrze się nad tym zastanowisz, to nie tylko przyznasz im rację, ale sam do nich dołączysz. To nie tylko minimalizm w czystej postaci, ale też zakupowa mądrość. Im rzadziej kupujesz pod wpływem impulsu, tym mniej niepotrzebnych ubrań masz w swojej szafie. Warto pomyśleć, czy lepiej postawić na ekologiczną bawełnę, czy może na tkaniny syntetyczne, których jakość szybko zweryfikuje kilka prań.
Pamiętaj też, by dbać o ubrania oraz prać i czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Te, które nie są już w twoim stylu, ale są jeszcze w całkiem dobrym stanie, możesz oddać znajomym.
Aby unikać impulsywnych zakupów, połóż w widocznym miejscu kartkę z długopisem i zapisuj na niej te elementy garderoby, które uznasz za potrzebne. Zweryfikuj listę przed wyjazdem na zakupy i usuń to, co po namyśle uznasz za zbędne. Nie znaczy to, że w trakcie zakupów nie możesz kupić już nic spoza listy. Zrób to, jeśli faktycznie uznasz za potrzebne lub potraktujesz jako małą przyjemność.
Zapraszaj znajomych na zakupy online
Zamówienia grupowe to oszczędność opakowań, w których produkty zostaną wysłane przez sprzedawcę. Nie będzie on musiał używać wypełniaczy, a wy zaoszczędzicie na przesyłce. Poza tym mniejszy będzie ślad węglowy, gdy jeden kurier dostarczy paczkę do ciebie, zamiast rozwozić mniejsze przesyłki do wszystkich twoich znajomych.
Oszczędzaj media
Możliwości w tej dziedzinie są całkiem spore. Jeśli chcesz być eko, wystarczy na początek, że wprowadzisz w życie kilka pomysłów na mniejsze zużycie wody, prądu i gazu. Wystarczy choćby:
- wyłączać światło i urządzenia w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma,
- gotować posiłki na 2-3 dni, a jeśli się nadają, to mrozić dodatkowe porcje na niedaleką przyszłość,
- zakręcać wodę w trakcie mycia zębów lub golenia,
- zapełniać do końca zmywarkę,
- prać w trybie eko.
To tylko wybrane pomysły, które mogą stać się dla ciebie inspiracją. Jak widzisz, nie są zbyt trudne, byś nie mógł ich wprowadzić w życie. Przyczynisz się w ten sposób nie tylko do ochrony środowiska, ale na twoim koncie pojawią się oszczędności.
Źródło: ecospa.pl