Tektura to materiał, który często kojarzy się z opakowaniami lub śmieciami. Jednak ma ona wiele zalet i możliwości, które można wykorzystać na różne sposoby.
Jak wykorzystać tekturę do stworzenia oryginalnych dekoracji domowych? Oto kilka pomysłów na to, jak z tektury można stworzyć ciekawe i tanie ozdoby do różnych pomieszczeń.
Tektura jest bardzo wdzięcznym surowcem, gdy chodzi o podatność na różne działania. Wiele oczywiście zależy od jej rodzaju, grubości, jakości i przeznaczenia. Niezależnie jednak od tego w wielu przypadkach jedynym, co może ograniczać jej zastosowanie, jest twoja wyobraźnia. Przejrzyj poniższe pomysły na wykorzystanie tektury. Sama w sobie jest prosta, ale jeśli się postarasz, możesz z niej wyczarować wyjątkowe ozdoby, które w niczym nie będą ustępować tym kupionym w sklepie.
Tektura piwna to rodzaj papieru o niskiej gramaturze i wysokiej sztywności, który często używany jest do produkcji etykiet na butelki piwa. Swoje zastosowanie znajduje też w modelarstwie.
Tektura piwna ma tę zaletę, że łatwo można ją zginać i kleić w taki sposób, że zachowuje kształt i trwałość. Nadaje się też do pomalowania na dowolny kolor Możesz z niej wykonać na przykład:
Tekturę piwną możesz też wykorzystać do zrobienia ramki na zdjęcia, czy podkładki pod kufel lub szklankę na piwo.
Tektura ozdobna to materiał o wyższej gramaturze i lepszej jakości niż tektura piwna. Ma różne kolory, wzory i faktury, co sprawia, że jest idealna do tworzenia dekoracji o wysokim poziomie estetycznym.
Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać tekturą ozdobną, oto kilka pomysłów, które mogą cię zainspirować. Z tektury ozdobnej można wykonać między innymi:
Tektura falista to materiał składający się z kilku warstw papieru o różnej grubości i fakturze. Ma ona charakterystyczne rowki i fale, które nadają jej sprężystości i wytrzymałości. Tektura falista jest często używana do produkcji kartonów i opakowań transportowych. To jednak nie wszystkie sposoby jej wykorzystania. Jak zatem wykorzystać tekturę falistą do tworzenia oryginalnych dekoracji domowych?
Tektura falista jest lekka, tania, łatwa w obróbce i przyjazna środowisku. Można ją malować, ciąć, kleić i formować według własnej fantazji. Dzięki temu możesz z niej wykonać między innymi:
Z tektury falistej można wyciąć dowolne kształty, na przykład serca, gwiazdki, kwiaty czy liście i połączyć je w wianki lub girlandy. Można je zawiesić na drzwiach, ścianach lub oknach. Możesz też dodać elementy świetlne w postaci lampek LED lub świeczek. W tym drugim przypadku zachowaj szczególną ostrożność, by nie doszło do pożaru.
Tektura falista może służyć jako materiał do wykonania ciekawych lamp stołowych lub wiszących, z dekoracyjnymi abażurami o nietypowych fakturach. Możesz je podświetlić żarówkami LED lub użyć zwykłych żarówek, najlepiej energooszczędnych. Tego typu ozdobom możesz nadać wyjątkowego charakteru poprzez pomalowanie ich farbami akrylowymi lub sprayem.
Tektura falista jest wystarczająco sztywna i wytrzymała, aby służyć jako materiał do wykonania półek na lekkie przedmioty. Możesz na nich trzymać kilka ulubionych książek, bibeloty, małe figurki czy ramki ze zdjęciami. Półka może posiadać skośne przegródki, które pomogą uporządkować stojące na niej przedmioty.
Z tektury falistej można zrobić ramki na zdjęcia lub obrazy. Wystarczy wyciąć prostokąt w odpowiednim rozmiarze i wydrążyć środek. Możesz ozdobić ramkę papierowymi kwiatami, koronką lub wstążkami. Możesz też wykonać podświetlaną od tyłu ramkę, w której umieścić wycięte z tektury ozdobne kształty naklejone na biały, cienki papier.
Z tektury falistej możesz również zrobić pudełka i koszyki na drobiazgi. Są lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Idealnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania biżuterii, kosmetyków, zabawek, czy nieużywanych przedmiotów, które utrudniają utrzymanie porządku w pokoju.
Gdy już wiesz, jak wykorzystać tekturę do stworzenia oryginalnych dekoracji domowych, czas przejść do działania. Zaproś do tego swoich bliskich, dzięki czemu nie tylko zrobić coś wyjątkowego, ale też miło spędzicie ze sobą czas.