Posiadanie dzieci to nieustanne wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczanie im edukacyjnych i kreatywnych form rozrywki. Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów, który można wykorzystać do tego celu, jest tektura. Sprawdź, jak wykorzystać tekturę do zabawy z dziećmi, aby wspólnie spędzony czas wykorzystać twórczo i pomysłowo.
Jak być może już wiesz z naszych wcześniejszych artykułów, tekturę można wykorzystać na wiele sposobów. Czasem wydaje się, że tylko wyobraźnia stanowi ograniczenie przy tego typu działaniach. Opakowania z tektury wykorzystują firmy produkujące różnego rodzaju towary. Materiał ten sprawdza się zarówno w branży spożywczej i farmaceutycznej, jak i motoryzacyjnej. Trudno też wyobrazić sobie wysyłanie paczek bez użycia tego rodzaju opakowań.
Tektura jako materiał jest bardzo elastyczna, gdy chodzi o dostosowanie jej do własnych potrzeb. Można z niej wycinać różne kształty, łączyć za pomocą taśmy lub kleju, czy też tworzyć na niej kolorowe nadruki. Jest nieocenionym wsparciem w działaniach marketingowych wielu sklepów stacjonarnych i internetowych.
Tektura jest bardzo wytrzymała, zwłaszcza tektura falista, z której produkowane są nie tylko trwałe opakowania, ale też można tworzyć z niej meble i sprzęty biurowe.
Mając to na uwadze, nie dziwi fakt, iż surowiec ten sprawdza się też przy realizowaniu twórczych pomysłów przez najmłodszych. Oznacza to, że możesz na wiele sposobów wykorzystać tekturą do zabawy z dziećmi. Tu również ograniczeniem jest głównie wyobraźnia.
Zabawy z dziećmi przy użyciu tektury mogą być nie tylko kreatywne, ale także edukacyjne i rozwijające. Oto kilka pomysłów, jak można wykorzystać tekturę do zabawy z dziećmi:
Tekturę możesz potraktować jak płótno, na którym malarze tworzą swoje dzieła. Gdy zaopatrzysz się w sztalugę i postawisz na niej tekturę falistą o prostokątnym kształcie, sprawisz dziecku wielką frajdę. Może malować farbami lub pisakami. Całą rodziną możecie stworzyć też obraz z kolorowymi odbiciami własnych dłoni.
Gotowy obraz opraw w ramkę i powieś w dziecięcym pokoju.
W tym przypadku potrzebna będzie trochę większa ilość materiału. Do budowania zamku i fortecy idealnie nadają się różnej wielkości pudełka z tektury. Połączone za pomocą taśmy pakunkowej pomogą w stworzeniu zamku dla króla lub księżniczki. Gdy będzie gotowy, pomalujcie go na ulubione kolory i w ciekawe wzory. To o wiele lepsze miejsce niż domowe ściany w kuchni czy w salonie. Przy zamku dzieci mogą puścić wodzę fantazji i pomalować go, jak tylko zechcą. A potem twórzcie różne scenariusze zabaw, walk na tekturowe miecze oraz tańców na królewskim dworze.
Możesz też wykorzystać tekturę do zabawy z dziećmi, pomagają im stworzyć mały domowy teatr. Tektura to bardzo dobry materiał do zbudowania niewielkie sceny, na której występować będą własnoręcznie wykonane lalki z tektury. Potem wystarczy odrobina materiału na kurtynę, duże pudło, za którym ukryją się lalkarze i można zapraszać domowników oraz sąsiadów na przedstawienie.
Możecie je wspólnie przygotować, naklejając wybrany obraz na tekturę, a następnie wycinając z niej różne, przypadkowe kształty. Im będzie ich więcej, tym trudniej będzie złożyć cały obrazek. Możecie wybrać dwie wersje zabawy. Jedna to składanie w całość pierwotnego kształtu bez patrzenia na naklejony wcześniej obraz. Aby to zrobić, dziecko będzie musiało dopasować do siebie odpowiednie kształty, co pozytywnie wpłynie na jego umiejętności logicznego myślenia i rozpoznawania różnych form.
Możecie też użyć rozsypanki w tradycyjny sposób, próbując ułożyć pocięty obraz w całość.
Okazuje się, że możesz wykorzystać tekturę do zabawy z dziećmi również wtedy, gdy lubią one śpiewać, grać i tańczyć. Stworzenie prostego instrumentu muzycznego z tektury nie jest wcale takie trudne. Najprostszy możesz stworzyć z pustego pudełka po chusteczkach, do którego dokleisz pudełko po dezodorancie lub innym podłużnym przedmiocie. Dokładne tutoriale, jak zbudować instrument muzyczny z tektury znajdziesz na YouTube.
Mało kto nie zna tego popularnego programu, który wciąż oglądany jest przez wiele rodzin. Nic nie stoi na przeszkodzie, by coś podobnego stworzyć samemu. Koło fortuny wytnij z grubej tektury falistej i podziel na 8 lub więcej części, a następnie pokolorujcie każdą z nich. Możesz też napisać nagrodę na każdej z części. Koło fortuny możesz zrobić w wersji poziomej lub pionowej (powieszonej na ścianie, ze strzałką na górze, która wskazywać będzie wylosowane pole).
Wcześniej wymyślcie hasła, które zawodnicy będą musieli odgadnąć po jednej literce.
Tektura może też posłużyć do stworzenia fantastycznych pojazdów, które rozbudzą wyobraźnię maluchów:
To tylko wybrane pomysły na to, jak możesz wykorzystać tekturę do zabawy z dziećmi. Możliwe, że zainspirują cię do stworzenia własnych zabaw i zabawek, które umilą wam wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym. Zabawki z tektury mogą też służyć dzieciom do zabaw między sobą. Dzięki temu ty będziesz mógł złapać chwilę oddechu i spędzić czas w ulubiony sposób.