Szkolna przeprowadzka w opakowaniach Etisoft Packaging System
27 maja 2018Nietypowe opakowania kartonowe
26 czerwca 2018Odzysk z makulatury większości z nas kojarzy się z brzydkim, szarym papierem toaletowym. I rzeczywiście, kilkadziesiąt lat temu możliwości technologiczne nie pozwalały na przetwarzanie makulatury w taki sposób, aby surowiec oprócz podstawowej funkcjonalności, wykazywał się dodatkowo estetyką. Dziś recykling papieru daje znacznie większe możliwości. Nie dość, że można odzyskać go dużo więcej, to i jego jakość i zastosowanie są znacznie szersze.
Pierwszy etap – segregacja
Od nas, konsumentów w ogromnym stopniu zależy ilość odzyskanego papieru, choć z nie mniejszym od przedsiębiorstw. Posegregowany papier nie powinien mieć domieszek innych materiałów (jak np. kartony po mleku, które przetwarza się z inną technologią, dlatego powinien być wrzucany do pojemnika na tworzywa sztuczne). Posegregowany materiał powinien być czysty. Zatłuszczenie, pozostałości kleju lub papier higieniczny nie są dobrym materiałem do segregacji.
Drugi etap – oczyszczanie
W zależności od tego, jakiej jakości papier chcemy uzyskać i jaki ma by jego cel przeznaczenia, stosuje się mniej lub bardziej zaawansowane techniki. Do produkcji tektury falistej, kartonów na pudełka stosuje się jedynie metodę mechanicznego rozwłókniania i oczyszczania. W największym uproszczeniu – w procesie działań mechanicznych oraz chemicznych, włókna zostają rozdzielone i oczyszczone, a następnie sprasowane. Do produkcji zwykłego kartonu na pudełka, ten etap jest właściwie etapem zakańczającym proces recyklingu.
Trzeci etap – uzyskanie białego koloru
Kolor papieru uzyskuje się w procesie odbarwiania, a następnie bielenia. Odbarwianie rozpoczyna się już wstępnie na etapie oczyszczania. Do wybarwienia stosuje się mycie oraz środki chemiczne. Bielenie materiału także odbywa się z wykorzystaniem środków chemicznych. Tak przygotowany papier stosowany używany jest do produkcji gazet lub papieru do pisania.
Recykling – dlaczego jest tak ważny?
Papieru nie można w procesie recyklingu odzyskiwać wiecznie. Zakłada się, że można dobrej jakości papier uzyskać maksymalnie 4 razy. Papier jest wciąż bardzo potrzebnym materiałem. Sprzedaż wysyłkowa wciąż wzrasta, ponadto – pomimo rozwoju internetu, wciąż drukuje się dużo gazet, broszur informacyjnych, ulotek reklamowych. W szkole potrzebne są zeszyty, a książki wciąż wydawane są przede wszystkim w formie papierowej. Recykling umożliwia oszczędzenie środowiska naturalnego oraz ogromną oszczędność energii. Ponowne wykorzystanie odpadów papierowych pozwala na ochronę lasów przed wycinką, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o ograniczenie ścieków przemysłowych. W Polsce wciąż nie odzyskuje się tyle materiału co w krajach Unii, choć na szczęście jest coraz lepiej. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest świadomość społeczna i działanie nasze jako konsumentów, ale także producentów. W dużym stopniu to od nas wszystkich zależy w jakim miejscu będą żyły nasze dzieci i wnuki.