Towary można magazynować i pakować do wysyłki przynajmniej na dwa sposoby: pojedynczo lub w opakowaniach zbiorczych. Nie wszystko da się upchnąć do jednego, dużego kartonu i nie każdy mały przedmiot nadaje się do przechowywania osobno. Wiele zależy od materiału, z którego towar jest wykonany, kształtu, wagi i warunków, w jakich ma być przewożony.
Jeśli to tylko możliwe, warto rozważyć użycie kratownic z tektury. Sprawdzają się zarówno w przypadku małych przedmiotów, jak i tych o większych rozmiarach. Są tanie, ekologiczne i skuteczne w ochronie składowanych i przesyłanych towarów.
W produkcji opakowań z tektury wykorzystuje się zarówno linery używane do warstw płaskich, jak i flutingi stosowane do warstw pofalowanych.
3-warstwowe i 5-warstwowe tektury faliste z których wykonywane są kratownice, zbudowane są naprzemiennie z linerów i flutingów.
Wśród linerów wyróżniamy:
To pokrycie tektury falistej, wykonane z papieru z makulatury, z papieru barwionego lub z papieru otrzymanego z masy celulozowej, która nie pochodzi z odzysku.
Produkowany w 100% z włókien pierwotnych, głównie z drzew iglastych, bez makulatury, charakteryzuje się największą wytrzymałością. Warstwa dolna i górna składa się z masy celulozowej siarczanowej, czasem z niewielkim dodatkiem mas wysokowydajnych i mas półchemicznych z drzew liściastych.
We flitingach stosuje się fale typu:
Przed wycięciem kratownic, karton jest lakierowany lub foliowany. Zapobiega to pyleniu tektury i wycieraniu wzorów towarów o chropowatą powierzchnię.
Kratownice pełnią głównie funkcje ochronne względem przedmiotów przechowywanych w opakowaniach zbiorczych lub paletach.
Kratownice z tektury zwykle stosujemy jako stabilizacja przedmiotów wewnątrz kartonu. Bardzo przydają się w transporcie opakowań szklanych, na przykład butelek, słoików, ozdób choinkowych, zniczy oraz innych wyrobów ze szkła. Dobrze sprawdzają się też przy przewozie elektroniki i drobnych elementów odzieży.
Dzięki tekturze falistej, kratownice mogą też pełnić funkcję poduszki bezpieczeństwa, chroniąc w ten sposób przedmioty o kruchej strukturze.
Wzmocnienie opakowania zbiorczego to druga – obok zabezpieczającej – najważniejsza funkcja kratownic. Dzięki temu, nawet wielkogabarytowe opakowania, nie potrzebują dużej ilości dodatkowych wzmocnień, by towar w nich przewożony, nie uległ zniszczeniu podczas transportu.
Dzięki kratownicom z tektury, nie tylko oszczędzamy miejsce w dużym opakowaniu, ale też mniej wydajemy na materiały, których musielibyśmy użyć, pakując pojedynczo każdy przedmiot. W podzielonym pudle, przedmioty możemy przechowywać i przewozić bez dodatkowego zabezpieczenia i opakowania. Niezależnie, czy chodzi o butelki, słoiki, czy lampy, możemy je włożyć w przestrzenie wydzielone przez kratownice i w bezpieczny sposób przetransportować do wyznaczonego miejsca.