Kratownice z tektury – dlaczego warto je stosować

Wypełniacze-chrupki - Jak zmniejszyć ilość wypełniaczy w paczkach
Jak zmniejszyć ilość wypełniaczy w paczkach
26 lipca 2019
Jedzenie w pudełkach - Dieta pudełkowa - czy tylko dobre jedzenie
Dieta pudełkowa – czy tylko dobre jedzenie
23 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

Kratownice z tektury – dlaczego warto je stosować

Kratownice z tektury - dlaczego warto je stosować

Kratownice z tektury – czy na pewno takie niezbędne?

Towary można magazynować i pakować do wysyłki przynajmniej na dwa sposoby: pojedynczo lub w opakowaniach zbiorczych. Nie wszystko da się upchnąć do jednego, dużego kartonu i nie każdy mały przedmiot nadaje się do przechowywania osobno. Wiele zależy od materiału, z którego towar jest wykonany, kształtu, wagi i warunków, w jakich ma być przewożony.

Jeśli to tylko możliwe, warto rozważyć użycie kratownic z tektury. Sprawdzają się zarówno w przypadku małych przedmiotów, jak i tych o większych rozmiarach. Są tanie, ekologiczne i skuteczne w ochronie składowanych i przesyłanych towarów.

Jak zbudowane są kratownice z tektury?

W produkcji opakowań z tektury wykorzystuje się zarówno linery używane do warstw płaskich, jak i flutingi stosowane do warstw pofalowanych.
3-warstwowe i 5-warstwowe tektury faliste z których wykonywane są kratownice, zbudowane są naprzemiennie z linerów i flutingów.

Wśród linerów wyróżniamy:

Testliner

To pokrycie tektury falistej, wykonane z papieru z makulatury, z papieru barwionego lub z papieru otrzymanego z masy celulozowej, która nie pochodzi z odzysku.

Kraftliner

Produkowany w 100% z włókien pierwotnych, głównie z drzew iglastych, bez makulatury, charakteryzuje się największą wytrzymałością. Warstwa dolna i górna składa się z masy celulozowej siarczanowej, czasem z niewielkim dodatkiem mas wysokowydajnych i mas półchemicznych z drzew liściastych.

We flitingach stosuje się fale typu:

  • E – Mikrofale
  • B – niskie fale
  • C – średnie fale
  • EB – fale mikro i niskie
  • BC – fale niske i średnie

Przed wycięciem kratownic, karton jest lakierowany lub foliowany. Zapobiega to pyleniu tektury i wycieraniu wzorów towarów o chropowatą powierzchnię.

Kratownice z tektury – zastosowanie

Kratownice pełnią głównie funkcje ochronne względem przedmiotów przechowywanych w opakowaniach zbiorczych lub paletach.

Zabezpieczają przed uszkodzeniem

Kratownice z tektury zwykle stosujemy jako stabilizacja przedmiotów wewnątrz kartonu. Bardzo przydają się w transporcie opakowań szklanych, na przykład butelek, słoików, ozdób choinkowych, zniczy oraz innych wyrobów ze szkła. Dobrze sprawdzają się też przy przewozie elektroniki i drobnych elementów odzieży.
Dzięki tekturze falistej, kratownice mogą też pełnić funkcję poduszki bezpieczeństwa, chroniąc w ten sposób przedmioty o kruchej strukturze.

Wzmacniają

Wzmocnienie opakowania zbiorczego to druga – obok zabezpieczającej – najważniejsza funkcja kratownic. Dzięki temu, nawet wielkogabarytowe opakowania, nie potrzebują dużej ilości dodatkowych wzmocnień, by towar w nich przewożony, nie uległ zniszczeniu podczas transportu.

Pomagają zaoszczędzić

Dzięki kratownicom z tektury, nie tylko oszczędzamy miejsce w dużym opakowaniu, ale też mniej wydajemy na materiały, których musielibyśmy użyć, pakując pojedynczo każdy przedmiot. W podzielonym pudle, przedmioty możemy przechowywać i przewozić bez dodatkowego zabezpieczenia i opakowania. Niezależnie, czy chodzi o butelki, słoiki, czy lampy, możemy je włożyć w przestrzenie wydzielone przez kratownice i w bezpieczny sposób przetransportować do wyznaczonego miejsca.