OSTROŻNIE SZKŁO- czyli jak wysyłać towary delikatne

Transport materiałów niebezpiecznych – na co zwrócić uwagę
24 kwietnia 2019
W trosce o Twojego Psyjaciela
16 maja 2019
Pokaż wszystkie

OSTROŻNIE SZKŁO- czyli jak wysyłać towary delikatne

Nie trzeba pracować na sortowni paczek, by domyślać się, że nikt tam nie obchodzi się z przesyłkami jak z jajkiem. To praca niełatwa i wymagająca dobrej kondycji fizycznej. To jednak nie zawsze wystarcza, by nie upuścić na ziemię paczki przenoszonej na inne miejsce. Wypadki zdarzają się też przy przeładunku i ostatnim odcinku, tuż przed dostarczeniem do odbiorcy. Pakowanie materiałów delikatnych nie jest łatwe i wymaga przemyślenia na etapie planowania wysyłki.

Naklejka, czy ubezpieczenie przesyłki – dylematy nadawcy

Jeśli wysyłaliśmy paczki, z pewnością zastanawialiśmy się, jak je zapakować, by bezpiecznie dotarły do celu. Czy wystarczy naklejka Fragille lub Uwaga szkło!, by cenne przedmioty przebyły drogę w całości?

Przedmiot czy pieniądze

Pytanie, na czym bardziej nam zależy, bo jeśli zadbamy o ubezpieczenie paczki i naznaczymy ją informacją o kruchej zawartości, to w przypadku uszkodzenia, otrzymamy pieniądze. Przedmiot pozostanie uszkodzony, bądź zniszczony.

Jeśli jednak wysyłamy coś, czego nie zastąpią pieniądze, nie oddawajmy wszystkiego w ręce firmy przewozowej. Nikt nie jest doskonały i nawet nalepka „Uwaga szkło!” czy „Fragille” na niewiele się zdadzą. Niestety.

Solidne tekturowe opakowanie

Niezależnie, czy wysyłamy paczki od czasu do czasu, czy też prowadzimy sklep internetowy lub stacjonarny, z pewno nie chcemy być stratni ani pod względem przedmiotu, ani klienta. Dlatego logicznym wydaje się zainwestowanie w porządne opakowania. Najbardziej popularne to te z tektury, ale nie wielokrotnie używanej, wyciągniętej z piwnicy, czy garażu. By należycie zabezpieczyć kruchą i delikatną zawartość, należy użyć nowych opakowań, z odpowiednio grubej tektury. Gdy dodamy do tego wypełniacze, możemy spać spokojnie. Pkowanie materiałów delikatnych to wyzwanie jak chodzi o sumienność wykonania, bo materiały są dostępne.

Co jednak, gdy mamy do wysłania wieloletnie wino albo pamiątkowe filiżanki?

Oto trzy najbardziej istotne elementy jakie pozwolą dotrzeć paczce w sposób nienaruszony:

#1 – trwała i sztywna bryła z tektury. Kartony punktowo sklejone z samozamykalnym dnem będą jedną z opcji wartą rozważenia.

#2 – zabezpieczenie każdego przedmiotu z osobna (jeśli w paczce jest ich kilka). Do tego warto nakleić informację o nadawcy oraz, że jest to część większej paczki zbiorczej. W sytuacji,  gdyby doszło do rozerwania opakowania i rozrzucenia przedmiotów, wiadomo będzie, że nie są to samodzielne przesyłki.

#3 – kratownice i przekładki. Pomogą ustabilizować mniejsze przedmioty i zapobiec ich przemieszaniu. Tektura falista, z której są zrobione, pomoże też dodatkowo zabezpieczyć przed stłuczeniem oraz zgnieceniem. Warto wiedzieć, że sprawdzą się zarówno w przypadku małych opakowań zbiorczych, jak i wielkogabarytowych, gdzie pełnią funkcję dużych elementów konstrukcyjnych.

Jak widać, połączenie informacji o kruchej zawartości z solidnym zabezpieczeniem paczki przed uszkodzeniem, jest możliwe. Tekturowe pudła uzupełnione o kratownice, przekładki i wypełniacze, mają szansę zdać egzamin z wynikiem celującym.

Marcin Janicki
Marcin Janicki
Związany z sektorem B2B od roku 2001. Content marketer i entuzjasta digital marketingu i growth hackingu. Na co dzień poszukiwacz optymalnych strategii i dostawca przewag rynkowych. Doradca biznesowy Marketingu Medycznego