Elegancja wśród opakowań
25 listopada 2019Recykling opakowań w przemyśle
17 stycznia 2020Kontenery na papier, szkło i plastik, to praktycznie norma w każdym mieście. Można nawet powiedzieć, że segregowanie śmieci, weszło ich mieszkańcom w nawyk. Jeśli i ty również się do nich zaliczasz, być może zastanawiałeś się nieraz, co dzieje się z papierem, który wrzucasz do pojemnika. Jaką drogę musi przejść, by znów trafić do twojego domu, choćby w postaci pudełka z tektury, czy kolejnej książki?
Czemu służy recykling makulatury?
Recykling makulatury, wbrew niektórym opiniom, jest bardzo opłacalny, mimo, że w procesie tym bierze udział zarówno wielu ludzi, jak i maszyn, urządzeń, czy też środków transportu. A to wystarczający, choć nie jedyny powód, by segregować śmieci. Najważniejszym jest bowiem, dbanie o czystość naszej planety.
Czy taki proces może trwać w nieskończoność?
Niestety nie, bo z czasem pogarszają się właściwości papieru. Być może, zmieni się to w przyszłości, ale biorąc pod uwagę obecne możliwości technologiczne, włókna wtórne zachowują dobrą jakość maksymalnie przy 4-krotnym przerabianiu. Może myślisz, że to mało, ale przecież, dzięki temu, nie trzeba zużywać nowych surowców do wyprodukowania tych samych rzeczy.
Co dzieje się z segregowanym papierem, czyli recykling makulatury w praktyce
Prześledźmy pokrótce, jaką drogę musi przebyć wyrzucony przez ciebie papier, by mógł być ponownie użyty do produkcji.
- Makulatura zebrana w kontenerze, musi zostać posegregowana na odpowiednie odmiany jakościowe, oczyszczona i sprasowana w maszynach belujących.
- W takiej formie, trafia do składowni, gdzie zostaje rozpakowana i umieszczona w magazynie.
- W dalszej kolejności, papier jest rozwłókniany, czyli wymieszany z gorącą wodą i rozdzielony na włókna celulozowe. Wstępnie też zostaje oczyszczony.
- Z rozwłókniacza, wodna zawiesina włókien celulozowych, przepompowywana jest do specjalnie przygotowanych sit i hydrocyklonów.
- Stąd, wędruje do frakcjonatora, który rozdziela krótkie i długie włókna celulozowe, w celu poddania ich właściwej obróbce. Tak wyselekcjonowana masa celulozowa krótkowłóknista i długowłóknista, zostaje w odpowiedni sposób oczyszczona (każda inaczej).
- Na koniec, obie są zagęszczane przy użyciu filtrów tarczowych lub pras ślimakowych, a następnie zmagazynowane.
- Tak otrzymany produkt, może być bezpośrednio użyty do produkcji lub poddany dodatkowo odbarwianiu i bieleniu. Te dwa procesy, muszą być zastosowane w sytuacji, gdy produktem końcowym będzie papier do druku, do pisania i papier gazetowy oraz bibułki higieniczne i tektury powlekane.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy ten cały proces jest opłacalny, to powinieneś wiedzieć, że z jednej tony makulatury, w procesie recyklingu, można otrzymasz aż 900 kg papieru, a oszczędność energii w stosunku do tej zużytej do produkcji papieru z włókien pierwotnych, to aż 65%.