Noworoczne eko postanowienia
27 grudnia 2023Zakupy przez internet — jaki mają wpływ na rynek opakowań
31 stycznia 2024Trudno wyobrazić sobie sprawnie działające i odnoszące sukcesy przedsiębiorstwo, bez logistyki i to w najlepszym wydaniu. To bowiem jeden z kluczowych elementów, od którego zależy zarówno proces produkcji, jak i sprzedaży. Tylko sprawnie przeprowadzone działania logistyczne mogą sprawić, że wszystko w firmie działa jak w szwajcarskim zegarku.
Do czynników, które mają na to wpływ, należą między innymi różne rodzaje opakowań w logistyce. Ich właściwy dobór zarówno pod względem surowca, jak i stopnia dopasowania do produktu oraz możliwości marketingowych to coś, co również należy dobrze przemyśleć.
W jakich działaniach logistycznych opakowania odgrywają istotną rolę oraz jakie ich rodzaje mają do wyboru właściciele przedsiębiorstw produkcyjnych?
Dlaczego wybór opakowań w logistyce jest taki ważny?
Logistyka to zbiór różnych działań i zadań, które pomagają sprawnie, szybko oraz przy jak najmniejszym koszcie, dostarczyć produkt do odbiorcy. I choć samo magazynowanie oraz transport to jedne z wielu elementów składających się na logistykę, to nie sposób wyobrazić sobie bez nich sprawnie działającego przedsiębiorstwa. A wśród nich niezastąpioną funkcję pełnią różnego rodzaju opakowania. Ich wielkość, rodzaj, czy funkcje zależą od produktów, które zostaną w nich umieszczone.
Jeśli już na tym etapie popełnisz błędy, rzutować to będzie na wiele innych działań logistycznych. Ostatecznie zaś przełoży się to nie tylko na brak spodziewanych zysków, ale też może skutkować sporymi stratami. Żadne dobrze zarządzane przedsiębiorstwo nie chce dopuścić do tego, dlatego jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś położyć duży nacisk na logistykę.
Różne rodzaje opakowań w logistyce muszą spełniać swoje zadania już od pierwszej chwili, gdy umieszczony zostanie w nich produkt. Potem wyruszają w drogę od producenta do magazynów. Stąd rozwożone są do hurtowni, aby w końcu trafić do punktów sprzedaży i ostatecznie znaleźć się w posiadaniu konsumentów.
Rodzaje opakowań w logistyce
Wybór opakowań uzależniony jest przede wszystkim od towarów, które mają być w nich przechowywane i transportowane. Poza tym właściciele firm pod uwagę muszą też wziąć czynniki zewnętrzne, które będą na nie oddziaływać. Te i inne elementy muszą być na tyle optymalne, by nie tylko skutecznie zabezpieczały produkt, ale też nie generowały dodatkowych kosztów magazynowania i transportu.
Podział opakowań ze względu na kryteria
Opakowania w logistyce można podzielić ze względu na różne kryteria. Stąd wyróżniamy następujące rodzaje opakowań w logistyce:
- ze względu na surowiec, z którego zostały wykonane:
- tekturowe,
- szklane,
- z tworzyw sztucznych,
- drewniane,
- metalowe,
- z materiałów tekstylnych,
- ze względu na rodzaj:
- pudła,
- koperty,
- beczki,
- skrzynie,
- butelki i słoje,
- puszki,
- worki z materiału i folii,
- pojemniki z tworzywa sztucznego,
- ze względu na trwałość:
- jednorazowego użytku,
- wielorazowego użytku, nadające się do ponownego wykorzystania,
- ze względu na zmiany formy:
- rozkładane, które są łatwe w składowaniu przed użyciem,
- nierozkładane, wymagające więcej miejsca do składowania,
- rozbieralne,
- nierozbieralne,
- pod względem kontaktu z produktem:
- pośrednie, czyli takie, które nie stykają się z produktem,
- bezpośrednie, czyli stykające się z produktem,
- pod względem zawartości:
- jednostkowe bezpośrednie, trafiające bezpośrednio do klienta,
- zbiorcze, mieszczące wiele opakowań jednostkowych,
- transportowe przeznaczone do transportu wielu opakowań jednostkowych i zbiorczych.
Podział opakowań ze względu na funkcje pełnione w logistyce
Producenci stosują opakowania nie tylko w celu ochrony produktu. Każde z nich może pełnić wiele ważnych funkcji. Nie tylko ułatwiają one przechowywanie umieszczonych w nich produktów, ale też stanowią nośnik dla ważnych informacji. Te zaś mogą być skierowane zarówno dla klientów, jak i stanowić duże ułatwienie dla magazynierów czy punktów sprzedaży.
Stąd różne rodzaje opakowań w logistyce mogą pełnić następujące funkcje:
- ochronną – to najbardziej oczywista, która nasuwa się na myśl, gdy widzimy opakowanie. Właśnie po to są stosowane, by towar był skutecznie zabezpieczony na czas składowania i transportu aż do miejsca docelowego, czyli odbiorcy końcowego. Opakowanie powinno chronić zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi, jak klimatycznymi i chemicznymi. Zwykle stanowią też zabezpieczenie przed kradzieżą.
- informacyjną i marketingową – to duże udogodnienie i ważna funkcja, z której korzystają praktycznie wszyscy producenci. Dlatego umieszczają oni na opakowaniach informacje dotyczące zawartości, okresu przydatności do użycia, cech wyróżniających produkt na tle konkurencji i wiele innych, które wpływają na zwiększenie atrakcyjności w oczach klientów,
- magazynową – tu liczy się zarówno wytrzymałość na zgniecenie, jak i maksymalne dopasowanie do wielkości towaru, co pozwala na dużą oszczędność miejsca podczas składowania w magazynie, a później też w transporcie. Optymalny kształt opakowań pozwala też na składowanie je warstwami na paletach i transportowanie za pomocą wózków widłowych;
- transportową – podobnie jak w przypadku składowania w magazynie, tak też rodzaje opakowań w logistyce powinny być dostosowane do przenoszenia i transportu. W praktyce oznacza to, że opakowania nie powinny być zbyt ciężkie, duże i o nietypowym kształcie. Dzięki temu firmy odpowiedzialne za transport będą mogły zmieścić ich więcej w jednym kontenerze lub przestrzeni ładunkowej w przypadku samochodów TIR. To zaś pozwoli zmniejszyć nie tylko koszty transportu, ale też wpłynie na ograniczenie śladu węglowego.
Jak widać, ilość zmiennych, które właściciele firm powinni wziąć pod uwagę przy wyborze opakowań, jest całkiem sporo. Stąd logicznym się wydaje, iż nie powinni oni podejmować związanych z tym decyzji w sposób przypadkowy i nastawiony jedynie na cięcie kosztów. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo towaru, który opakowania te mają zawierać. Nie bez znaczenia jest też oczywiście wpływ, jaki wywierają one na środowisko zarówno gdy chodzi o proces produkcji, jak i możliwość ich ponownego wykorzystania czy też recyklingu.
Źródło i inspiracja:
www.trans-tok.pl/rodzaje-opakowan-stosowane-w-logistyce/