Wielokrotnie dokonując wyboru przy zakupie produktu kierujemy się jego opakowaniem. Szata graficzna, kolorystyka niewątpliwie przyciągają nasz wzrok. Innym, bardzo istotnym aspektem jest rozmiar opakowania.
Widząc jego wielkość od razu czynimy założenia dotyczące ilości zawartego w nim produktu. Nie każdy jednak wie, że jest to technika strategii marketingowej – UPSIZING. Przedmiotem jej oddziaływania jest opakowanie produktu, które sprawia wrażenie znacznie większej objętości zapakowanego towaru niż jest w rzeczywistości.
Choć literatura w niewielkim stopniu wypowiada się na jej temat istotą jest działanie bazujące na budowaniu wrażenia dużej objętości produktu przy relatywnie niskiej cenie. Konsumenci zazwyczaj, przed dokonaniem zakupu nie sprawdzają masy produktu, a jedynie szacują jego zawartość po wielkości opakowania.
Przykład zastosowania powyższej strategii przedstawiony został na podstawie wyników autorskich badań autora opracowania, na podstawie którego opracowana została niniejsza publikacja. Badania przeprowadzone zostały na grupie 50 osób w przedziale wiekowym 19-25 lat. Produkty oceniało: 32 kobiet i 18 mężczyzn.
Postawiona na początku hipoteza badawcza: konsumenci nie są w stanie prawidłowo oszacować mas produktów spożywczych. Każda osoba dokonująca oceny opakowań produktów miała możliwość ich bezpośredniego obejrzenia. Przedmiotem badań były koncentraty spożywcze – zupy w proszku (I), kisiele (II), galaretki (III), budynie (IV) na przykładzie wyselekcjonowanych smaków. Wybrane produkty miały zbliżone pole powierzchni oraz zróżnicowane masy.
Kształtowało się to w następujący sposób:
Zestawienie grupy I
Zestawienie grupy II
Zestawienie grupy III
Zestawienie grupy IV
Uczestnicy badania mieli za zadanie ułożenie produktów w kolejności malejącej pod względem zawartości produktu w opakowaniu. Aby badania były wiarygodne informacje o masie produktu na opakowaniu zamaskowano.
Uzyskane wyniki kształtowały się w następujący sposób:
Na uwagę zasługuje również fakt, że wśród badanych osób żadne nie dokonało 3 lub 4 prawidłowych uszeregowań. Reasumując powyższe badania należy potwierdzić postawiona na początku hipotezę. Bowiem potwierdził się fakt, że konsumenci nie potrafią dokonywać prawidłowego szacowania masy produktów na podstawie własnych zmysłów.
Zatem strategia marketingowa UPSIZING, wykorzystując podświadome działania konsumentów, skierowane na wybór produktów korzystniejszych – czyli w przypadku zbliżonej ceny po prostu większego- ma uzasadnione zastosowanie. Jednak należy pamiętać, że działanie takie jest skuteczne tylko wówczas, gdy konsumenci nie sprawdzają dokładnej masy produktu, obligatoryjnie nanoszonej na opakowanie.
Niestety przeciętna decyzja zakupowa, trwająca średnio 7 sekund powoduje, że wybór zazwyczaj zostaje dokonany na podstawie wielkości opakowania, a nie weryfikacji rzeczywistej masy produktu. Szacując masę produktu za pomocą zmysłów: wzroku i dotyku ulegamy oddziaływaniu strategii UPSIZING i dokonujemy zakupów pod wpływem jej zastosowania.
Źródło: „Szacowanie masy produktu przez konsumentów jako element warunkujący efektywność strategii Upsizing” Katarzyna Grzybek – Inżynier, Koło Naukowe Opakowalnictwa Towarów, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.