21 zastosowań opakowań kartonowych — obudź swoją ekologiczną kreatywność
7 marca 2022Ozdoby wielkanocne z papieru — kilka pomysłów dla całej rodziny
4 kwietnia 2022Wiosna to czas, kiedy przyroda znów budzi się do życia i opustoszałe dotąd ogrody i ogródki działkowe, zaczynają tętnić życiem. Jeśli tylko masz dla siebie choćby niewielki kawałek ziemi, który możesz uprawiać i gdzie możesz odpocząć, warto jak najlepiej o niego zadbać. Jak to zrobić?
Jeśli do tej pory o tym nie słyszałeś, to powinieneś wiedzieć, że oprócz nawozów, obornika i kompostu, może ci się przydać też tektura w ogrodzie.
Tektura w ogrodzie
Do czego możesz użyć niepotrzebnych kartonów, które zalegają w piwnicy lub w garażu? Oto kilka najczęstszych zastosowań, które możesz wykorzystać prawie o każdej porze roku.
Pojemniki na rozsady
Każdy używa papieru toaletowego, ale żaden ogrodnik nie powinien wyrzucać rolek, na które papier ten jest nawinięty. To bowiem doskonały i gotowy materiał, który możesz wykorzystać przy rozsadzaniu roślin. Taka rolka to w rzeczywistości gotowa mała doniczka. Natnij nieco spód rolki, zagnij do środka i wypełnij ziemią, po czym postaw na plastikowej tacce.
Również w pierwszym etapie wsadzania nowych roślin do ziemi, przyda ci się tektura w ogrodzie. Wytnij w niej okrągłe otwory i w ich obrębie sadź rozsady. W pozostałych miejscach dołóż nieco tektury i papieru, a następnie ubij i przykryj skoszoną trawą. Obciążysz w ten sposób ściółkę i przynajmniej na jakiś czas będziesz miał spokój z chwastami.
Wykorzystaj karton w ogrodzie do ściółkowania
W tym przypadku zadziała on jak materiał termoizolacyjny dla ziemi. W tym celu rozłóż tekturę wokół rabatów warzywnych i kwiatowych i zwilż ją za pomocą spryskiwacza. Możesz użyć dużych kawałków lub rozdrobnić tekturę na mniejsze, a nawet wymieszać ją ze słomą lub korą. Dzięki temu z jednej strony zatrzymasz w ziemi ciepło i wilgoć, a z drugiej sprawisz, że nie będzie się ona zbytnio nagrzewała. Zapobiegniesz w ten sposób rozrostowi chwastów.
Grządki podwyższone
To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwi ci pracę i skróci jej czas. Gdy wyłożysz inspekty tekturą, nie musisz usuwać w danym miejscu chwastów i trawy. Wystarczy, że na spodzie położysz kartony i kompost, po czym uzupełnisz to ziemią.
Bielenie selera naciowego
Jeśli chcesz poprawić walory smakowe selera naciowego, możesz wesprzeć naturalny proces bielenia. W tym celu na około 10 dni zwiąż dojrzałe do zbioru pędy sznurkiem poniżej liści i owiń tę część tekturą falistą. To lepsze rozwiązanie niż folia, ponieważ w przypadku wahań temperatur i wilgotności, wewnątrz nie zbierze się wilgoć, która mogłaby źle wpłynąć na proces bielenia.
Tektura w ogrodzie pomaga chronić drzewa owocowe
Pod koniec sezonu, w ogrodzie przychodzi czas na porządki i zabezpieczanie roślin na czas zimy. Tu również przyda ci się tektura. Z jej pomocą ochronisz drzewa owocowe przed owocówkami, zimówkami i piędzikiem przedzimkiem. Zrób to najpóźniej we wrześniu, zanim nie zejdą one do ziemi w celu przezimowania lub przepoczwarzenia się. By do tego nie doszło, załóż na drzewa opaski z papieru falistego lub tektury, na wysokości 30 cm nad ziemią. Gdyby kora była spękana, zeskrob ją przed założeniem opasek.
Taką ochronę ściśle przylegającą do pnia, zostawiasz na 4 tygodnie. Po tym czasie zdejmij ją i usuń z niej owady, które są pożyteczne, a resztę zostaw do utylizacji razem z tekturą. Gdy to zrobisz, obłóż pnie kolejną opaską w tym samym co poprzednio miejscu.
Do czego jeszcze przyda ci się tektura i papier w ogrodzie?
Możesz jej użyć do przechowywana owoców i warzyw. Wystarczy, że owiniesz każdy owoc w papier i ułożysz w skrzynkach. Możesz też za pomocą tektury rozdzielić warstwy warzyw w skrzynkach.
Gdy jakaś część tektury ci zostanie, wrzuć ją do kompostu i wymieszaj z innymi roślinami.
Jeśli nie chcesz brodzić w błocie w trakcie doglądania roślin, wyłóż ścieżki między nimi tekturą. Wchłonie wodę i ułatwi ci pracę oraz ochroni przed brudem twoje buty.
Źródło: www.ozoopole.pzd.pl