Ekologiczne podejście przy produkcji opakowań to dziś standard. I choć w tej branży wydaje się to dużo prostsze, to jak się okazuje, nie wystarczy już, że przyjazny środowisku jest sam produkt. Aby spełnić wymagania i sprostać zasadom zrównoważonego rozwoju, ważne jest ich przestrzeganie na każdym etapie produkcji. Większość opakowań z tektury ma w swoim składzie surowiec pochodzący z recyklingu, co pomaga zmniejszyć niepotrzebną wycinkę lasów. Są jednak takie produkty, które nie mogą zawierać go w swoim składzie.
Czy zatem tekturowe opakowania z włókien pierwotnych łamią zasady zrównoważonego rozwoju? A może istnieje sposób na tworzenie produktów w pełni przyjaznych środowisku naturalnemu bez obniżania ich jakości, bezpieczeństwa i higieny?
Zrównoważona produkcja obejmuje nie tylko sam moment końcowy, gdy produkt uzyskuje ostateczny kształt i jest gotowy do użycia przez konsumentów. Zasady zrównoważonego rozwoju dotyczą bowiem całego procesu od pozyskania surowca, przez łańcuch dostaw, aż po moment, gdy produkty opuszczają taśmę produkcyjną. Niezależnie, czy chodzi o opakowania dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, czy też branży auto moto, sprzętu AGD albo chemicznej. Produkcja powinna uwzględniać oszczędność w zużyciu materiałów, zasobów naturalnych i energii oraz mechanizmy przyjazne środowisku naturalnemu. Nie może też zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu zarówno pracowników, jak i konsumentów. Logiczną konsekwencją tego powinien być fakt, iż produkt końcowy ma być przyjazny ludziom i przyrodzie.
Zasady zrównoważonego rozwoju kładą nacisk na zmianę priorytetów w działalności firm produkcyjnych. To długotrwałe korzyści i skutki, a nie szybkie zyski mają być najważniejsze.
Przeczytaj także: Zrównoważone opakowania — dlaczego są tak ważne
Czy jednak można pogodzić zrównoważoną produkcję z wykorzystywaniem włókien pierwotnych, które wymagają uszczuplenia zasobów leśnych? Czy wymagania stawianie przez przemysł spożywczy i farmaceutyczny, w których używane są tekturowe opakowania z włókien pierwotnych, da się pogodzić z ekologicznym podejściem do produkcji?
Zasady zrównoważonego rozwoju nie wykluczają korzystania z surowców naturalnych, jak ma to miejsce w przypadku produkcji tektury. Choć obecnie większość opakowań oparta jest na surowcach pochodzących z recyklingu, to nie w każdej branży znajdą one zastosowanie. W procesie produkcji nie da się bowiem w 100% usunąć resztek farb, klejów i innych substancji, które znajdują się na opakowaniach z recyklingu. Substancje te nie mogą jednak wchodzić w skład opakowań, które będą miały styczność z produktami spożywczymi lub farmaceutycznymi.
W takiej sytuacji niezbędne jest korzystanie z surowców pochodzących z obszarów, gdzie zarządzające nią instytucje prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną. Pewność, że tak właśnie było w przypadku opakowań, z których korzystasz, daje etykieta potwierdzająca certyfikację leśną. Tego typu mechanizmy akredytacji nie tylko wspierają dobrostan lasów, ale też są potwierdzeniem źródła, z którego pochodzą włóka do produkcji tektury. To nie wszystko.
Drugim ważnym elementem, który wpływa nie tylko na wysoką jakość opakowań z tektury, ale też na ich przyjazny środowisku charakter, jest certyfikacja łańcucha dostaw. Certyfikat posiadają te firmy, które monitorują i dokumentują każdy etap na drodze do stworzenia nowego produktu. Początek stanowi pozyskanie surowca z certyfikowanego lasu, a koniec uzyskanie produktu z tektury lub papieru. Nieważne, czy firma produkująca opakowania wykorzystuje włókna pierwotne do produkcji tektury, czy też surowiec pochodzący z recyklingu. Na każdym etapie powinna zadbać o to, by przestrzegane były zasady zrównoważonego rozwoju i produkcji. Jeśli skład jest mieszany, wówczas również w dokumentacji powinna się znaleźć informacja, że włókna drzewne pochodzą z certyfikowanych lasów oraz w jakiej proporcji zostały użyte.
Nie zawsze możliwe jest zastosowanie opakowań, do których produkcji użyto surowca w większości pochodzącego z recyklingu. Jak już wiesz, tego typu produkty mogą zawierać niewielkie ilości substancji, które nie mogą mieć styczności z żywnością i produktami farmaceutycznymi. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i higienę, co może zapewnić jedynie surowiec w postaci włókien pierwotnych.
Innym produktem, który wymaga wysokiej jakości surowca, są opakowania z wysokiej jakości nadrukiem. Umieszczenie ich nie byłoby możliwe na pudełkach wyprodukowanych z papieru i tektury pochodzących z recyklingu.
Na szczęście są sposoby na to, by z jednej strony uzyskać produkt wysokiej jakości o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa i higieny, a z drugiej nie zaburzać równowagi w środowisku naturalnym, skąd pozyskiwany jest surowiec do produkcji.
Zarówno certyfikacja lasów, jak i łańcucha dostaw to elementy, które mają bardzo duży wpływ na zmniejszenie śladu węglowego. Im jest on mniejszy, tym bardziej ekologiczny jest produkt końcowy i większa zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Źródło i inspiracja:
www.opakowanie.pl