Współczesne produkcje kinowe prześcigają się w efektach specjalnych, przyciągających zaciekawione spojrzenia milionów widzów na całym świecie.
Artystyczne animacje 3D budzą emocje, wprowadzając nas w klimat oglądanych ujęć. Nie byłoby to możliwe bez dynamicznego postępu technologicznego, pozwalającego na stosowanie grafik komputerowych, tak realnych, jak otaczająca nas rzeczywistość.
A gdyby taką animację stworzyć ręcznie, wykorzystując tekturę – surowiec, z którego wykonane są opakowania? Dać im drugie życie, tworząc coś wyjątkowego. Taki właśnie pomysł miała mieszkanka Musashino (nieopodal Tokio) – Monami Ohno. Będąc na co dzień animatorką 3D, w wolnym czasie pani Monami tworzy tak zwane Motoboty, czyli ruchome konstrukcje, które przypominają roboty.
Kto nie zna słynnej Godzilli i jej mechanicznego odpowiednika (przeciwniczki) – Mechagodzilli. Na przestrzeni lat wiele motywów pojawia się cyklicznie, zmieniając jedynie wersje, dopasowując do aktualnych trendów. Rok 1956 – pojawia się amerykańska produkcja „Godzilla, King of the Monsters”, a wraz z nią Godzilla zyskuje przydomek Króla Potworów. Pewnie nie wszyscy znają fakt, że jedną z inspiracji był filmowy dinozaur – Rhedosaurus z filmu „The beast from 20.000 Fathoms”.
Natomiast bez wątpienia powszechnie wiadomo, że jest to jeden z najbardziej znanych wytworów kultury masowej. Jak takie monstrum prezentuje się po wykonaniu z tektury? Czy wydaje się równie przerażający, budząc grozę i strach?
Post udostępniony przez Monami Ohno (@monamincb)
ダンボールメカゴジラ。吉祥寺の街を襲う! Cardboard Mechagodzilla. #cardboard #ダンボール #ゴジラ #godzilla #吉祥寺
Post udostępniony przez Monami Ohno (@monamincb)
Innym przykładem prac tekturowej artystki z Japonii może być japoński czołg – typ 61. Stworzony w 1957 roku w zakładach Mitsubishi prototyp testowano przez pięć lat nim skierowano go do produkcji seryjnej. Wprowadzony do japońskich sił zbrojnych w 1962 roku, służył w nich przez niespełna czterdzieści lat. Ze służby liniowej został wycofany w 2000 roku, a za sprawą Monami Ohno możemy podziwiać jego tekturową replikę.
Post udostępniony przez Monami Ohno (@monamincb)
Saga Gwiezdnych Wojen – to już legenda, którą żyją kolejne pokolenia. Każdy fan tej produkcji zna statek kosmiczny – Sokół Millenium. A Monami przedstawia nam go w kartonowej odsłonie.
Post udostępniony przez Monami Ohno (@monamincb)
Oczywiście to tylko nieliczne przykłady z szerokiego zakresu powstałych prac. Każda jest niepowtarzalna i stworzona z ogromną pasją, która może zainspirować kolejnych „tekturowych wizjonerów”.
Zobacz krótki film o tym jak piękne rzeczy z tektury potrafi tworzyć japońska artystka zainspirowana kulturą masową