Czasy, gdy większość towarów w sklepach spożywczych była na wagę i tym, co je chroniło po zakupie, była papierowa torebka lub papier, w które pakowali je sprzedawcy, dawno już minęły. Owszem, dziś również możesz kupić produkty na wagę, ale stanowią one znikomą część tych, które zalegają na sklepowych półkach. Niestety kolorowe opakowania nie zawsze idą w parze z troską o środowisko naturalne. Na szczęście szybko się to zmienia i zarówno konsumenci, jak i producenci stawiają na zrównoważone opakowania. Co kryje się pod tym pojęciem?
Jako mieszkańcy Ziemi, wszyscy odpowiadamy za jakość życia na wszystkich płaszczyznach i w każdym zakątku świata. Działanie każdego z nas ma znaczący wpływ na jakość życia i miejsce, które zamieszkujemy. Zrównoważony rozwój to cel, do którego powinny dążyć wszystkie kraje, zarówno te dopiero rozwijające się, jak i wysokorozwinięte.
W 2015 roku na Szczycie Zrównoważonego Rozwoju przyjęto Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Zawiera ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań. Mają one do 2030 roku poprawić sytuację na świecie. To plan rozwoju świata bez głodu i ubóstwa, gdzie wszyscy ludzie będą równi i będą mieć równy dostęp do osiągnięć rozwojowych.
Ludzie, dobrobyt, planeta, pokój i globalne partnerstwo to główne cele Zrównoważonego Rozwoju.
Zrównoważone cele dotyczą między innymi:
Przyjazne dla środowiska opakowania to dziś podstawa wielu gałęzi przemysłowych i wyborów związanych z konsumpcją. Najbardziej przyjazne są wciąż opakowania z tektury i papieru. I choć nie zawsze można ich użyć bez uszczerbku dla bezpieczeństwa produktu, który miałby być przez nie chroniony, to wciąż można pójść o krok dalej. Rozwiązaniem jest szukanie kompromisu dotyczącego materiałów używanych do produkcji opakowań. Chodzi o to, by rodzaj materiału był adekwatny do pakowanego produktu, ale w ilości minimalnej, gdy chodzi o elementy, które nie podlegają recyklingowi.
Zrównoważone opakowania powinny być częścią zamkniętego obiegu gospodarczego. To skuteczny sposób na zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Bardzo ważną rolę odgrywają tu projektanci opakowań i firmy zajmujące się ich produkcją. Ich zadaniem jest dziś tworzenie takich opakowań, w których jak największą część stanowią materiały z odzysku. To jednak nie wszystko.
Opakowania produkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju powinny być częścią obiegu zamkniętego gospodarki. Oznacza to, że po zużyciu są one segregowane i trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych opakowań.
Projektanci muszą to jednak pogodzić z zachowaniem wysokiej skuteczności dotyczącej ochrony przechowywanego w opakowaniach produktu. Poza tym opakowania muszą spełniać potrzeby i oczekiwania konsumentów, które z każdym rokiem są coraz bardziej wymagające i skoncentrowane na ochronie środowiska.
Dzięki takim działaniom opakowania zrównoważone to w coraz większym stopniu materiał pochodzący z recyklingu oraz taki, który do ponownego przetworzenia się nadaje. Poza tym, firmy produkujące opakowania z tektury idą w coraz większy minimalizm. Redukują ilość zużytego materiału, co osiągają dzięki nieszablonowym konstrukcjom opakowań.
Dzięki takiemu działaniu coraz więcej produktów ma opakowania na granicy minimum, gdy chodzi o ochronę w trakcie transportu i przechowywania. Tym samym nie tylko producenci zużywają mniej surowców, ale też minimalizują koszt transportu. Małe opakowania, maksymalnie dopasowane do produktów zajmują mniej miejsca w magazynach i środkach transportu. Pomaga to nie tylko zmniejszyć ślad węglowy, ale też koszty, które w ostatnim czasie mocno poszybowały w górę. Do tego wciąż brakuje wykwalifikowanych kierowców, którzy mogliby dostarczać wysyłane towary do odbiorców.
Biorąc pod uwagę to, co zostało tu napisane, zrównoważone opakowania to cel, jaki stoi dziś przed wszystkimi gałęziami gospodarki, które zajmują się produkcją towarów i ich ochroną w czasie składowania, transportu i sprzedaży. Aby go osiągnąć, muszą iść w stronę projektowania nastawionego na ekologię i minimalizm. W praktyce oznacza to:
Na szczęście w na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać produkty zapakowane w surowce odnawialne. Elementy plastikowe zastępowane są przez papier, tekturę oraz te wykonane z traw i odpadów rolnych. Zrównoważone opakowania to już nie odległa przyszłość, ale rzeczywistość, która coraz szybciej staje się częścią naszego życia.
Źródło:
www.rynekpapierniczy.pl
https://www.unic.un.org.pl/files/156/Dlaczego Cele Zrównoważonego Rozwoju są tak ważne dla każdego człowieka.pdf