Pakowanie paczek kurierskich i pocztowych to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, jeśli oczywiście chcesz to zrobić dobrze. Mowa tu o takim zabezpieczeniu przesyłki, aby cała dotarła do adresata, co nie zawsze okazuje się takie pewne.
Przesyłki pocztowe i kurierskie są dzisiaj popularną metodą dostarczania różnych przedmiotów w nawet bardzo odległe rejony kraju i świata. Każdego dnia nadawane i dostarczane są tysiące różnych przesyłek. Jednakże, czy na pewno wiesz, jak odpowiednio przygotować przedmioty do wysyłki? Jak zabezpieczyć transportowane rzeczy tak, aby nie uległy zniszczeniu podczas przewożenia?
Podstawową zasadą przesyłania różnych przedmiotów jest takie zapakowanie ich, aby podczas transportu nie uległy zniszczeniu. Nie może też dojść do otworzenia się paczki, aby jej zawartość nie została zagubiona. Ten obowiązek ciąży na osobie zlecającej przesłanie. W jaki więc sposób zabezpieczyć wysyłany towar?
Zanim zabierzesz się za pakowanie paczek, przygotuj etykietę adresową i to, co stanowić będzie zawartość paczki.
Dane na etykiecie powinny być napisane wyraźnym pismem, przy użyciu czarnego pisaka lub dobrego długopisu. Jeśli tylko pozwala ci na to wielkość przesyłki, niech etykieta będzie odpowiednio duża. Dzięki temu dane odbiorcy i nadawcy będą dobrze widoczne i tym samym kurier nie będzie miał problemu z ich odczytaniem.
Jeśli masz taką możliwość, włóż etykietę do foliowej koszulki i dopiero wtedy przymocuj za pomocą taśmy do paczki. W innym przypadku do zabezpieczenia etykiety przed zamoczeniem i tym samym zamazaniem danych adresowych użyj przezroczystej taśmy.
Możesz też dodatkowo napisać markerem dane adresowe na samym pudełku z tektury, co przyda się w sytuacji, gdyby mimo wszystko etykieta uległa zniszczeniu lub oderwała się od przesyłki.
Pakowanie paczek nie powinno się odbywać w pośpiechu, co pozwoli ci zadbać o każdy szczegół i znacząco wpłynie na bezpieczeństwo ich zawartości.
To, jak wyglądać będzie pakowanie paczek przeznaczonych do wysyłki, powinno być uzależnione między innymi od wytycznych, które w swoje ofercie mają firmy kurierskie i pocztowe. Dzięki temu zwiększysz szanse na bezpieczne dostarczenie przesyłanego przedmiotu. Musisz wiedzieć, że nie bez powodu firmy podają konkretne zalecenia. Spoczywa na nich duża odpowiedzialność za skuteczny i bezpieczny transport powierzonych im towarów. Im lepiej dopasujesz swoją paczkę do ich wymagań, tym bezpieczniejsza będzie jej zawartość od pierwszych chwil, gdy znajdzie się w rękach kuriera.
W każdej paczce bardzo ważny jest karton, który zgodnie z wytycznymi firm kurierskich powinien być:
Zanim zamówisz kuriera, spróbuj wyobrazić sobie drogę, jaką przesyłka ma do przebycia i zastanów się, czy twoja jest wystarczająco zabezpieczona, by odbyć ją bez szwanku.
Nie każde opakowanie nadaje się do wysyłki danego przedmiotu. Chodzi tu zarówno o wielkość, jak i kształt. W trakcie transportu nikt nie będzie traktował twojej przesyłki z wyjątkową delikatnością, ale będzie ona jedną z wielu tysięcy nadawanych każdego dnia. Dlatego właśnie pakowanie paczek powinno uwzględniać ten ważny warunek.
Przeczytaj także: Jak zmniejszyć ilość wypełniaczy w paczkach
Przedmiot, który chcesz wysłać, może być ciężki, z ostrymi krawędziami, sypki lub też płynny. To wszystko ma znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Im lepiej dopasujesz do niego opakowanie z tektury, tym bezpieczniejszy będzie w czasie transportu. Jeśli kształt jest nietypowy, uzupełnij puste miejsca za pomocą wypełniaczy, które dodatkowo ochronią zawartość przesyłki.
Pakowanie paczek nie musi być kosztowne. Dlatego zwróć uwagę na grubość tektury, która powinna być dopasowana do zawartości. Im lżejszy towar chcesz wysłać, tym może ona być cieńsza. Oczywiście nie może być zniszczona.
Najczęściej używaną tekturą do produkcji opakowań używanych do wysyłania towarów, jest 3 i 5-warstwowa tektura falista. Jej wytrzymałość uzależniona jest od ilości warstw, z których się składa. Najczęściej używana jest tektura 3-warstwowa, co nie znaczy, że tylko taką powinieneś wziąć pod uwagę przy pakowaniu paczki. Jeśli bowiem wysyłać będziesz ciężki przedmiot, dużo lepiej sprawdzi się pudełko z 5-warstwowej tektury falistej. Dzięki temu zawartość będzie bezpieczniejsza w trakcie transportu i składowania.
Jeśli posiadasz w domu opakowanie wykonane z tektury falistej, sprawdź jej grubość oraz wysokość fal, które wchodzą w skład warstw. Jeśli tektura ma grubość 4 mm, może wytrzymać ciężar przedmiotu do 15 kg. Opakowanie zrobione z 6-milimetrowej tektury wytrzyma dwa razy więcej.
Co do wysokości fali, to im jest wyższa, tym sprężystość i odporność pudełka jest większa. Nie bez znaczenia jest też gramatura kartonu, z którego wykonane jest pudełko.
Chcąc nadać paczkę, której zawartość jest delikatna, szklana, może łatwo ulec zniszczeniu bądź należy do elektronicznych sprzętów, paczkę należy dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu niezastąpione będą różnego rodzaju kawałki styropianowe, folia bąbelkowa, bądź inne delikatne materiały, które uniemożliwią przesuwanie się, uderzanie o ścianki kartonu bądź wgniecenia kartonu, a także jakiekolwiek wstrząsy podczas transportu. Paczki z taką zawartością powinny dodatkowo zostać oklejone taśmą z napisem „szkło”, „góra i dół” oraz „ostrożnie”. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że paczka nie ulegnie zniszczeniu podczas przewożenia. Niektóre firmy kurierskie zalecają także, aby szczególnie delikatne przedmioty przesyłać metodą box in box. W dopasowanym rozmiarem pudełku umieszczasz przesyłany przedmiot. Mniejsze pudełko umieszczasz w drugim, znacznie większym. Natomiast przestrzeń pomiędzy nimi wypełniasz dużą ilością materiałów zabezpieczających, jak choćby styropian, folia bąbelkowa itp.
Zawsze pamiętaj, że prawidłowe pakowanie paczek leży po stronie nadawcy, który powinien zabezpieczyć przedmioty tak, aby nie uległy zniszczeniu, zamoczeniu, czy też zagubieniu.
Jeżeli wysyłany przedmiot ma nieregularne, nietypowe kształty bądź wystające elementy, wymaga stosownego zapakowania. Najistotniejsze, aby zapakować wszystkie elementy przesyłki w jedną, nierozerwalną całość. Jest to o tyle ważne, że podczas transportu osobne elementy paczki mogą się rozpaść. Wówczas przesyłka nie zostanie w całości dostarczona. Paczki niestandardowe powinno się owinąć folią typu stretch, a etykietę adresową umieścić w możliwie najbardziej płaskiej części paczki, pod jedną-dwoma warstwami folii. W szczególnych przypadkach warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład pudełka dedykowane, taśmy klejące, czy tekturowe opakowania bądź podkładki. Jedynie odpowiednio zapakowane paczki mogą zapewnić całkowitą ochronę dla naszej przesyłki.