Kartonowa kreatywność, czyli o sztuce i wyobraźni
17 lipca 2018Które opakowania są bezpieczne dla środowiska?
11 sierpnia 2018Opakowania kartonowe w przemyśle spożywczym stosowane są od dawna. Opakowanie kartonowe stosowane do przechowywania np. mleka czy soków różni się zdecydowanie od opakowania służącego przewozowi odzieży lub elektroniki. Wbrew nazwie, opakowania kartonowe dla przemysłu spożywczego składają się nie tylko z kartonu, ale także z dodatkowych warstw folii aluminiowej i tworzywa sztucznego.
Odpowiednie ułożenie warstw spowodowało, że opakowanie kartonowe stało się obecnie jednym z popularniejszych sposobów na przechowywanie żywności zwłaszcza tej płynnej i półpłynnej, takiej jak mleko, soki, przetwory mleczne a nawet zupy i sosy. Do największych zalet opakowań kartonowych można zaliczyć:
Lekkość
Jak podaje portalspozywczy.pl, 96% masy w opakowaniu kartonowym stanowi jego zawartość. Opakowanie to tylko 4% całkowitej masy produktu. Opakowania kartonowe są lekkie, bezpieczne w przewożeniu i ergonomiczne. Obecnie stosowanych jest wiele modeli, które pozwalają konsumentom na wygodne przechowywanie i korzystanie z produktów spożywczych w kartonie.
Mniej konserwantów
Dzięki nowoczesnej technologii pakowania produktów spożywczych, nie ma konieczności dodawania konserwantów. Soki lub mleko pasteryzowane i schłodzone trafiają do odpowiednio przygotowanego, aseptycznego opakowania, dzięki czemu długo zachowują świeżość.
Nie przepuszczają światła
Dobrej jakości wino i oleje roślinne, nie bez powodu pakowane są w ciemnych, szklanych butelkach. Światło, które przedostaje się do produktu może wpływać na smak, zapach i skład produktu. Opakowanie kartonowe chronią zawartość przed światłem i tlenem, dzięki czemu soki oraz inne produkty zachowują świeżość, fakturę, smak, zapach i przede wszystkim – większość witamin i składników odżywczych.
Są ekologiczne
Papier stosowany do produkcji opakowań kartonowych podlega zbiórce selektywnej. Karton, oprócz folii aluminiowej i polietylenu oraz jest głównym składnikiem opakowań kartonowych stosowanych do pakowania płynnej i półpłynnej żywności. Opakowania kartonowe są produktem odnawialnym.
Łatwe w transporcie
To z pewnością jest zaleta przede wszystkim dla producentów oraz masowych odbiorców, ale także dla konsumentów. Produkty żywnościowe przewożone w opakowaniach kartonowych nie zajmują dużo miejsca ze względu na kształt kartonu – zarówno ten złożony, przed wypełnieniem zawartością spożywczą, jak i gotowy produkt. Łatwość i bezpieczeństwo transportu wpływa także na ostateczną cenę produktu. Kartonowe opakowania dla przemysłu spożywczego zalety są wszechstronne
Popularność opakowań stosowanych w przemyśle spożywczym świadczy tylko o tym, że karton, papier i tektura to materiały uniwersalne, mające więcej zalet niż wad. W ostatnich latach popularność produktów kartonowych nieco spadła, ponieważ konsumenci odbierają je jako mało ekologiczne, ze względu na zastosowanie folii aluminiowej oraz tworzyw sztucznych. Obecna technologia pozwala jednak wykorzystanie tego typu odpadów, dzięki czemu odpady mogą dostać swoje „drugie życie”.