Tektura jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do codziennego użytku. Jest bowiem najgrubszym materiałem papierniczym, a w dodatku ekologicznym i tanim w produkcji.
Jak wykorzystywana jest tektura w przemyśle? Jakie jej zalety i właściwości są doceniane w poszczególnych jego gałęziach?
W przemyśle transportowym od wielu lat tektura znajduje szerokie zastosowanie. Wszystko dlatego, że jest lekka, a przy tym wytrzymała. Poza tym idealnie wpisuje się w coraz silniej rozwijające się trendy ekologiczne. Zarówno pudełka, jak i skrzynie wykonane z tektury nadają się do przewożenia różnego rodzaju ładunków. Ze względu na swoją niską masę oraz mnogość kształtów dostosowanych do opakowanych nimi produktów, przyczyniają się do przyspieszenia większości operacji transportowych, przy jednoczesnej oszczędności miejsca, lepszym wykorzystaniu powierzchni oraz zmniejszeniu kosztów paliwa. Niewątpliwym ich atutem jest również łatwa utylizacja oraz możliwość poddania recyklingowi, przetworzenia, a co za tym idzie — ponownego wykorzystania.
Ponadto tektura świetnie nadaje się do zabezpieczenia kruchych i delikatnych przedmiotów w transporcie. Idealnie sprawdzają się w tym tekturowe przekładki. Nie można również zapomnieć o tekturowych kopertach, które od lat wiodą prym w usługach kurierskich. Wyróżnia je łatwość zamykania i otwierania, a także możliwość ponownego wykorzystania, na przykład w celu odesłania dokumentów do nadawcy.
Nie mniejszą popularnością cieszy się tektura w przemyśle spożywczym. Najczęściej wykorzystywaną jej formą są pudełka służące do pakowania żywności w ilościach hurtowych. Ich dużą zaletą jest możliwość bezpiecznego przechowywania w różnego typu chłodniach, zamrażarkach i magazynach.
Na tym nie kończą się jednak jej zastosowania. Dużą rolę opakowania te odgrywają w cukiernictwie, gdzie idealnie sprawdzają się chociażby do pakowania ciast na wynos. Zarówno pudełka, jak i podkładki tekturowe ułatwiają również przewożenie wyrobów cukierniczych. Są one świetną alternatywą dla swoich plastikowych odpowiedników przede wszystkim ze względu na to, że są lekkie, wytrzymałe i zajmują o wiele mniej miejsca. Można więc przechowywać dużą ich ilość w zasięgu ręki, a ich złożenie jest proste i szybkie. Dodatkowym ich atutem jest oczywiście aspekt ekologiczny.
Tektura w przemyśle spożywczym doceniana jest również ze względu na łatwość formowania, a także łączenia z tworzywami sztucznymi. Dzięki temu właściciele punktów gastronomicznych wykorzystują ją do pakowania dań na wynos.
Opakowania tekturowe wykorzystywane są również w ogrodnictwie. Ułatwiają one bezpieczny transport owoców i warzyw, a ponadto są poręczne, lekkie i nie zajmują dużo miejsca, ponieważ mogą być układane piętrowo.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że opakowania tekturowe to podstawa w handlu e-commerce. Przedsiębiorcy doceniają przede wszystkim jej sztywność, wytrzymałość na zgniatanie oraz właściwości amortyzacyjne, które przekładają się na bezpieczeństwo ich produktów. Ponadto są lekkie, więc w niewielkim stopniu wpływają na wagę przesyłek. Niemniej ważna jest możliwość personalizacji i dostosowania ich pod kątem produktu, czy zapotrzebowania klientów. Pudełka z tektury stają się obecnie coraz lepszym narzędziem marketingowym, doskonale wpływając na rozpoznawalność danej marki. Wybór opakowań jest obecnie tak ogromny, że nie trudno się wyróżnić.
Tutaj również ogromne znaczenie ma możliwość ponownego wykorzystania oraz względy ekologiczne. Klienci sklepów internetowych cenią sobie bowiem pudełka, w których mogą odesłać ewentualny zwrot do sklepu, w którym dokonywali zamówienia. Doceniają również brak konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń czy taśm do klejenia. To zaś przekłada się nie tylko na ekologię, ale również na wygodę i oszczędność czasu. Nie dziwi więc fakt, że popularność tektury w handlu stale rośnie.
Uniwersalność opakowań z tektury oraz ich skuteczność w zabezpieczaniu różnego rodzaju produktów sprawia, że produkowane są z niej także opakowania produktów farmaceutycznych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zanim zostaną dopuszczone do użytku, muszą one spełnić wiele norm. Natomiast mnogość ich zalet sprawia, że to właśnie opakowania tekturowe wiodą prym również w tej gałęzi przemysłu.
Niewątpliwą ich zaletą istotną dla wyrobów farmaceutycznych jest poza wytrzymałością, odporność na światło. Wiele produktów aptecznych musi być chronionych przed światłem słonecznym lub przechowywanych z dala od światła. Szczelnie zamknięte pudełka tekturowe umożliwiają dodatkową ochronę umieszczonych w nich specjalnych opakowań.
Kolejną zaletą opakowań z tektury jest fakt, że można na nich umieścić zabezpieczenia uniemożliwiające podrobienie produktu. Chodzi tutaj o hologramy, unikalne kody kreskowe, numery seryjne itp. Tektura w przemyśle farmaceutycznym jest także doskonałym nośnikiem alfabetu Braille’a, czyli punktowego pisma dla osób niewidomych.
To tylko niektóre gałęzie przemysłu, w których tektura znajduje zastosowanie. Niemniej jednak, jako jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów, właściwe każda branża wykorzystuje tekturę, a jej popularność stale rośnie.