Komisja Europejska nieustannie pracuje nad nowymi projektami, których celem jest ochrona środowiska naturalnego przed zalewem śmieci i produktów, które nie nadają się do recyklingu. W najnowszych rozwiązaniach legislacyjnych podnosi też poprzeczkę zarówno dla firm, które produkują opakowania, jak i dla tych, które z nich korzystają. Okołounijne rozporządzenia i zmiany legislacyjne dotyczące opakowań w najbliższych latach stawiają sobie za cel znaczne zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych.
Jakie warunki muszą zostać spełnione i od kogo jeszcze, poza przedsiębiorcami, zależy osiągnięcie tego celu?
Rosnąca ilość odpadów opakowań rocznie nie wróży niczego dobrego na najbliższą przyszłość. Jeśli żadne z państw nic nie zrobi w kierunku ograniczenia tego trendu, w ciągu najbliższych kilku lat ilość ta wzrośnie o 19%, gdy chodzi o opakowania, które nadają się do recyklingu. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku tych, które produkowane są z tworzyw sztucznych. Prognozuje się, że tu wzrost może sięgnąć aż 46%, co nie pozwala przejść obok tego problemu obojętnie.
Zapobiec temu mają zmiany legislacyjne dotyczące opakowań. Zawarty w nich cel zakłada ograniczenie odpadów opakowaniowych na jednego mieszkańca o 15% do 2040 roku. Nie wystarczy jednak wprowadzenie obowiązkowych systemów dla małych i dużych przedsiębiorstw. Niezbędne jest też jak największe zaangażowanie wszystkich konsumentów, którzy z opakowań korzystają. Ważne jest to, że przedsiębiorstwa mogą ułatwić segregację i korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku. Jednak to dobra wola i działania odbiorców mogą okazać się tu kluczowe.
Okołounijne rozporządzenie dotyczące opakowań przygotowane przez Komisje Europejską proponuje kilka nowych rozwiązań, które mają wspierać recykling opakowań w państwach członkowskich. Oto najważniejsze z nich.
Już od jakiegoś czasu można zauważyć na wybranych produktach spożywczych infografiki związane z segregacją i recyklingiem opakowań. Ze względu na to, iż wciąż wiele osób ma problem z właściwym wybieraniem pojemnika na odpady typu plastik, metale, szkło i papier, producenci postanowili zająć się edukacją. W zależności od rodzaju opakowania możesz na nim zobaczyć różne grafiki i wskazówki. Dotyczą one tego, do którego pojemnika na odpady powinieneś wrzucić to konkretne opakowanie po jego wykorzystaniu.
Jeśli będziesz korzystał z tych wskazówek, znacząco wpłyniesz na zmniejszenie zapotrzebowania na surowce pierwotne. Pomożesz też firmom w uniezależnieniu się od nich w przyszłości.
Choć coraz więcej firm, w tym kosmetycznych wprowadza do swojej oferty produkty z wymiennymi wkładami, to wciąż ich odsetek jest zbyt mały, by zmniejszyć ilość odpadów opakowań. Dlatego zmiany legislacyjne dotyczące opakowań nakładają obowiązek wprowadzania tego typu opakowań również w przypadku posiłków na wynos i napojów oraz towarów w handlu elektronicznym.
W praktyce oznacza to odejście od stosowania jednorazowych opakowań owoców i warzyw, napojów i żywności w restauracjach i kawiarniach oraz produktów do higieny w hotelach.
Niezależnie od rodzaju towaru, zawsze jest to sporym wyzwaniem dla producentów. Wynika to z faktu, iż nie każdy produkt tak łatwo da się zapakować w opakowanie wielokrotnego użytku. Niemniej jednak z pewności wpłynęłoby to na zmniejszenie produkcji opakowań i tym samym zapotrzebowanie na surowce pierwotne.
Jeśli po zamówieniu w sklepie internetowym niewielkiego przedmiotu w twoich drzwiach zjawia się kurier z pudełkiem dużo większych rozmiarów, wiedz, że nie jesteś jedyny. Wciąż wiele firm i sklepów wysyła swoje towary w nieproporcjonalnie dużych opakowaniach w stosunku do ich zawartości. Wymusza to dodanie sporej ilości wypełniaczy, zajmuje niepotrzebne miejsce w samochodach przewoźników i magazynach oraz wymaga użycia większej ilości surowca.
Zmiany legislacyjne dotyczące opakowań obejmują również te nadmiarowe i niepotrzebne, które wciąż obecne są w obiegu i trafiają do konsumentów.
Jak wiadomo, opakowania z tektury to tylko część asortymentu opakowań stosowanego do zabezpieczenia produktów. Wciąż wiele opakowań produkowanych jest z tworzyw sztucznych, co również niepokoi przedstawicieli Unii Europejskiej. Na szczęście i tu możliwe jest wprowadzanie rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. To, co jeszcze nie tak dawno było niedostępne, dziś staje się normą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest wyprodukowanie opakowań z tworzyw sztucznych, które nadają się do kompostowania i ulegają biodegradacji.
Zalecenia unijne dotyczą tego, gdzie można takie opakowania stosować oraz jak należy je projektować, unieszkodliwiać i poddawać recyklingowi. Nowe rozwiązania legislacyjne mówią też o konieczności wspierania powszechności recyklingu przez częstsze stosowanie tworzyw
sztucznych, które z recyklingu opakowań pochodzą.
Pomimo ważnych celów, które przyświecają tego typu inicjatywom ustawodawczym, przedstawiciele Unii Europejskiej są w pełni świadomi, że ich osiągnięcie jest zależne przede wszystkim od większego zaangażowania społeczeństw wszystkich państw. Do tego zaś niezbędna jest dobra wola, wiedza na temat prawidłowego sortowania odpadów oraz świadomość sensu wybierania opakowań zbiorczych i wielokrotnego użytku. Dlatego powodzenie przy wprowadzaniu tego typu zmian legislacyjnych zależy od działań dwutorowych, z których każde jest tak samo ważne.
Źródło i inspiracja: