Eko wybory na zakupach – czyli jak dbać o naszą planetę

Kurier przekazuje paczkę - Wpływa pandemii na rynek opakowań
Wpływ pandemii na rynek opakowań
3 lipca 2020
Biuro, segregatory, dokumenty. Jak prawidłowo archiwizować dokumenty - Etisoft Packaging
Jak prawidłowo archiwizować dokumenty?
14 sierpnia 2020
Pokaż wszystkie

Eko wybory na zakupach – czyli jak dbać o naszą planetę

Uśmiechnięta kobieta z siatką pełną zakupów - Eko wybory - czyli jak dbać o naszą planetę

Być może wielu z nas, przyzwyczaiło się już do obecności pojemników na segregowane odpady i uznało, że w sumie to wystarczy. W końcu są i tacy, którzy nawet tego nie robią.
Jeśli jesteś innego zdania i szukasz pomysłów, jak dbać o naszą planetę, oto kilka z nich.

Jak dbać o naszą planetę – pomysły do wykorzystania podczas zakupów

Tu możliwości jest naprawdę sporo i żadna z nich, nie wymaga nie wiadomo jak wielkich nakładów finansowych. Tak naprawdę, każdy z nas, może codziennie dbać o naszą planetę, również ty.

Zabieraj wielorazowe torby – zarówno te na wszystkie produkty, jak i osobno, na warzywa i owoce. Coraz więcej sklepów, oferuje tego typu siatkowe worki, których ciężar, uwzględniony jest już podczas ważenia.

Wykorzystuj dostępne w sklepach, zbiorcze pudła z tektury po sprzedanych produktach   – idealnie nadają się do przywiezienia zakupów, a potem do trzymania w nich warzyw lub owoców.

Opakowania na nabiał i mięso – wystarczy, że raz zaopatrzysz się w różnej wielkości zamykane pojemniki. Zabierając je na zakupy, proś o włożenie do nich szynki, sera czy innych produktów, które zwykle pakowane są w folię.

Kupuj produkty o większej pojemności – jeśli dany produkt można przez kilka dni przechowywać w lodówce, a ty planujesz przygotowywać dania, których jest on częścią, kup jedno, większe opakowanie, zamiast kilku małych.

Planuj zakupy na tydzień – to nie tylko dobry sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Możesz dzięki temu, zadbać o środowisko naturalne. Jeden wyjazd samochodem w tygodniu, to dużo mniej zanieczyszczeń, niż gdybyś robił zakupy codziennie.

Na wynos – coraz więcej kawiarni i restauracji, pozwala na używanie własnych opakowań na kawę czy inny napój. Korzystaj z tego, jeśli tylko możesz i ciesz się smakiem kawy w swoim ulubionym kubku.

Woda filtrowana zamiast butelkowanej – w niewielkiej cenie, możesz kupić dzbanek z wymiennym filtrem. Dzięki temu, pić będziesz oczyszczoną wodę z kranu, przez co zdecydowanie zmniejszysz ilość odpadów.

Szmatki zamiast papieru – każdemu zdarza się coś rozlać, czy zabrudzić, szczególnie w kuchni.  A skoro tak, dobrze jest mieć pod ręką coś do wytarcia. Z przyzwyczajenie zrywasz kilka kawałków ręcznika papierowego, a przecież mógłbyś użyć ściereczki wielorazowego użytku. Możesz takie kupić lub zrobić ze znoszonych już podkoszulków i t-shirtów.

Kupuj produkty lokalne – zwykle nie wymagają one transportu z odległych terenów, a ty nie musisz dojeżdżać do takich sklepów samochodem. Poza tym, wiele z nich, nie potrzebuje dodatkowych opakowań, koniecznych podczas przewożenia z odległych krajów.