Tektura lita – czym się wyróżnia
28 lutego 2020Wspomnienie minionych świąt – opakowania na prezent
10 marca 202026 lutego 2020 r. gazeta wyborcza opublikowała dodatek, poruszający tematykę opakowań. Z przyjemnością gościliśmy na łamach tej publikacji.
W kilku, niezwykle ciekawych artykułach poruszone zostały bardzo istotne dla współczesnej gospodarki kwestie. Omówiono obecne trendy w zakresie nowoczesnej technologii czy gospodarki o obiegu zamkniętym [„Jak zatrzymać lawinę śmieci.”]. Przedstawiony został również kontekst historyczny opakowań [„Cały świat opakowań.”]. Dominującym jednak tematem stały się materiały i surowce z jakich wytwarzane są opakowania.
W artykule „Jak i czym można zastąpić plastik” w ciekawy sposób przedstawiono badania prowadzone przez polskich naukowców w zakresie materiałów biodegradowalnych. Produkcja etisoft packaging system od lat wpisuje się w ekologiczne trendy. Bowiem papier i tektura (podstawa naszej produkcji) ma najwyższy ze wszystkich materiałów opakowaniowych współczynnik recyklingu. Ponadto wyspecjalizowana kadra czuwa nad optymalizacją procesów zarówno produkcyjnych, jak i logistycznych oraz projektowych, gdzie powstają produkty ochronne, o indywidualnie dostosowanych parametrach, w pełni zabezpieczające transportowany towar. Bez generowania pustej przestrzeni podczas transportu, co zapobiega również nadmiernej emisji dwutlenku wegla. Przy obecnym obciążeniu środowiska jest to niezwykle istotny aspekt.
Chociaż bez wątpienia papier posiada wiele plusów rodzi się pytanie:
Czy produkcja papieru wiąże się z obniżeniem ilości obszarów zalesionych?
Absolutnie nie – w artykule „druga młodość papieru” możemy odnaleźć definicję „odnawialności surowca” przedstawioną przez dr.hab.inż. Konrada Olejnika prof. Politechniki Łódzkiej. Według niej oznacza to, że przy dobrze zaplanowanym i zorganizowanym systemie hodowli będzie on – w odróżnieniu od surowców kopalnych takich, jak węgiel czy ropa naftowa – zawsze dostępny. Obecnie, pojawiające się na całym świecie certyfikowane plantacje zabezpieczają zapotrzebowanie drewna na potrzeby przemysłowe. A sam papier jest materiałem łatwym do ponownego wykorzystania. Może być poddany recyklingowi 5-6 razy. Kładąc papier na szalę porównań z innymi surowcami zyskuje on zdecydowaną przewagę. A zakres innowacyjnych pomysłów na jego zastosowanie systematycznie wzrasta. Tektura jest materiałem nieograniczonych możliwości, co potwierdza się w każdym dniu naszej pracy.
Przeczytaj artykuł w Gazecie Wyborczej