Etisoft Packaging System w Diamond Business Park Gliwice — ciąg dalszy współpracy
12 grudnia 2023Rodzaje opakowań w logistyce i funkcje, jakie pełnią
11 stycznia 2024Noworoczne eko postanowienia to szansa na jeszcze lepsze zadbanie o naszą planetę. A ponieważ nowy początek ma w sobie większą moc do wprowadzania zmian, to czemu nie wykorzystać go do wyrobienia w sobie kilku wartościowych nawyków. Eko postanowienia na nowy rok nie oznaczają rewolucji w twoim dotychczasowym życiu. Pomogą ci natomiast zwrócić większą uwagę na dotychczasowe postępowanie, które niekoniecznie jest przyjazne środowisku naturalnemu.
Co zrobić, by dotrzymać noworocznych postanowień?
Im lepiej przemyślisz swoje eko postanowienia na Nowy Rok, tym większe szanse, że je zrealizujesz. Dlatego jeszcze w starym roku zadbaj o szczegóły, które pomogą ci w utrwalaniu nowych, nastawionych na ekologię nawyków.
Aby zwiększyć szansę na dotrzymanie noworocznych eko postanowień:
- wyznacz cel (może być kilka) — to może być na przykład odłożenie zaoszczędzonych na wodzie, prądzie i gazie pieniędzy na spełnienie jednego z marzeń,
- zrób plan działania — zapisz, co będziesz robić każdego dnia lub tygodnia, by osiągnąć swoje noworoczne cele,
- stwórz wizję osiągniętego na koniec roku celu — przenieś się myślami do tego samego dnia w przyszłym roku i już teraz poczuj radość, satysfakcję i dumę z wprowadzenia zmian w swoim życiu i wyrobieniu jednego lub kilku nowych nawyków,
- podejmij świadomą decyzję — zacznij realizację eko postanowień od razu po zrealizowaniu powyższych punktów, co pomoże ci wprowadzić korekty w miejscach, które okazały się niedopracowane.
Noworoczne eko postanowienia — pomysły i inspiracje
Już jedno postanowienie wiele znaczy, gdy chodzi o dbałość o środowisko naturalne. Korzyści może być więcej, jeśli dodasz kolejne. Przełoży się to nie tylko na zmniejszenie wycinki lasów, czy czystość wód, ale też na zauważalne oszczędności w twoim domowym budżecie.
Jakie eko postanowienia możesz wybrać, by dołączyć do coraz liczniejszej grupy miłośników przyrody, którzy świadomie korzystają z jej zasobów?
Segreguj odpady
To jeden z prostszych, ale za to skutecznych sposobów na dbanie o ochronę środowiska naturalnego. O ile jeszcze jakiś czas temu było to mocno utrudnione, tak dziś trudno znaleźć wymówkę, dla której ktoś nie segreguje śmieci. Zaopatrz się w trzy pojemniki w różnych kolorach i ustaw w łatwo dostępnym miejscu w kuchni. Dowiedz się co nieco na temat segregacji odpadów, w tym, które z nich wrzucać do konkretnych pojemników. Z czasem będziesz to robić odruchowo i zastanawiać się będziesz, czemu nie zacząłeś wcześniej.
Przeczytaj także: Dlaczego warto segregować śmieci i jak robić to dobrze
Oszczędzaj wodę i prąd
To eko postanowienie pozytywnie wpłynie nie tylko na naszą planetę, ale też na twoje finanse. Zanim zaczniesz oszczędzać wodę i prąd, przyjrzyj się swoim dotychczasowym nawykom. Być może nawet nie wiesz, że nie potrzebujesz aż takiej ilości wody. Przyjrzyj się temu, ile jej zużywasz:
- podczas golenia,
- w trakcie mycia zębów,
- gdy bierzesz prysznic,
- do mycia naczyń (może warto zainwestować w zmywarkę),
- do spłukiwania sedesu.
Podobnie zrób w przypadku energii elektrycznej. Sprawdź moc żarówek i zwróć uwagę, czy gasisz światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Zdarza się też, że włączony jest telewizor, choć nikt go nie ogląda, czy komputer, przy którym od dłuższej chwili nikt nie siedzi.
Gdy sprawdzisz to wszystko, pomyśl, jak możesz zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, by nie zużywać aż tyle wody i ograniczyć zużycie prądu. Następnie zrób z tego noworoczne eko postanowienie.
Zacznij stosować upcykling
Czasem zbyt pochopnie pozbywamy się rzeczy lub opakowań, które moglibyśmy ponownie wykorzystać w swoim domu, ogrodzie, czy w firmie. Z pomocą przychodzi upcykling, czyli wprowadzanie w życie pomysłów na nowe życie dla tego typu przedmiotów. Z tekturowych pudełek możesz zrobić opakowania zbiorcze dla drobnych przedmiotów, choćby zabawek dla dziecka czy na środki czystości. Słoiki, których przybywa po każdych zakupach, możesz wykorzystywać na przyprawy lub sypkie składniki typu ziarna, mąki lub kasze.
Nie wyrzucaj zbyt szybko znoszonych koszulek, które zwykle mają bardzo dobrą chłonność i idealnie nadają się na ścierki i szmaty do podłogi. Możesz ich też użyć do pochłaniania wilgoci na samochodowej wycieraczce, szczególnie w okresie zimowym.
Planuj posiłki
To skuteczny sposób, by przestać marnować i wyrzucać jedzenie. Poza tym, zakupy z wcześniej przygotowaną listą to spora oszczędność, bo dużo rzadziej kupujesz coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz.
Dotyczy to również zakupów spożywczych. Jeśli chcesz skończyć z zapominaniem wybranych składników do potraw, zapisz je wcześniej na listę. Zaplanuj posiłki na kilka dni i zrób szczegółowy spis tego, co będzie ci potrzebne do ich przygotowania. Najlepiej z dokładnością do kilku dekagramów. Dzięki temu praktycznie nic się nie zepsuje i nie zmarnuje. Przy większej rodzinie nie jest to proste, ale przy odrobinie wysiłku, jesteś w stanie przynajmniej w części ograniczyć straty żywnościowe i tym samym finansowe.
Inne pomysły na eko postanowienia noworoczne
Jeśli stosujesz już wymienione wyżej praktyki lub na ten moment nie jesteś żadnym z nich zainteresowany, możesz zrobić coś innego w ramach eko postanowienia.
W trosce o środowisko naturalne możesz między innymi:
- podczas zakupów używać toreb i woreczków wielokrotnego użytku, zamiast plastikowych reklamówek,
- przy dobrej pogodzie od wiosny do jesieni możesz dojeżdżać do pracy rowerem (jeśli odległość nie jest zbyt duża),
- bardziej świadomie kupować ubrania, stawiając na jakość materiałów, z których są wykonane, co znacznie przedłuża ich żywotność i oddala w czasie konieczność wymiany na nowe,
- zakupy online rób ze znajomymi, by sprzedawcy nie musieli używać dużej ilości wypełniaczy w przesyłkach.
Nawet jedno działanie powtarzane przez cały rok ma znaczenie. A jeśli zdarzy się, że po pewnym czasie z różnych powodów polegniesz w byciu wytrwałym, pamiętaj, że nie musisz czekać do kolejnego nowego roku. W każdej chwili możesz wrócić do podjętego wcześniej postanowienia i je kontynuować. Nie chodzi bowiem, aby być doskonałym, ale by robić więcej, niż nic.