Współczesne opakowania obok spełniania czysto praktyczny zadań, mają na celu także przyciągnięcie klienta i wykreowanie pozytywnego obrazu danej marki. Warto jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsza forma pudełka, czy butelki zawsze musi przede wszystkim zabezpieczać dany produkt przed zniszczeniem w toku długiego transportu, czy choćby zapewnienia stabilności na sklepowej półce.
Opakowania, w tym przede wszystkim pudła jakie mają zabezpieczać produkt podczas transportu muszą spełnić szereg rygorystycznych warunków nim zostaną dopuszczone do użytku. Ich zasadniczym zadaniem jest to, by skutecznie chroniły ładunek przez negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, które mogą wystąpić zarówno na etapie transportu, składowania czy w toku magazynowania.
Tym samym do prawidłowego wykonania odpowiedniego opakowanie konieczne jest właściwe określenie gabarytów samego produktu. Ważne jest także umiejętne korzystanie z takich właściwości danego ładunku, jak wytrzymałość na ściskanie, kształt, czy stan skupienia. Co więcej – trzeba brać pod uwagę również kwestie związane z odrębnością każdego produktu. Różne czynniki zewnętrzne będą miały odmienny wpływ na każdy produkt. Finalnie natomiast konieczne jest uwzględnienie również tego, w jakiej formie dany ładunek będzie przewożony. Mowa tu o formie transportu. Podobnie przekładki tekturowe nie będą spełniać swojego zadania zawsze i wszędzie.
Opakowania są poddawane wielu rygorystycznym badaniom pod kątem ich wytrzymałości oraz wpływu na zachowania klientów. Warto także pamiętać, że logistyka wymaga, by maksymalnie wykorzystywać przestrzeń potrzebną do przewozu danego ładunku. Innymi słowy – w przypadku, kiedy konieczne jest przetransportowanie dużej ilości danego ładunku opakowanie musi pozwalać na sprawne i ekonomiczne wykorzystanie powierzchni ładunkowej. Opakowania muszą zatem powodować, że produkt nie tylko będzie transportowany w sposób bezpieczny, ale także ekonomiczny. Tam gdzie to możliwe stasuje się opakowania zbiorcze lub wielopaki. Wszystkie one są wykonane w tych samych rozmiarach i kształtach. Dodatkowo trzeba zauważyć, że nawet produkty, których opakowanie jest mało ergonomiczne są transportowane w dodatkowych opakowaniach zbiorczych, które ułatwiają ich załadunek i magazynowanie.
Przykładem normalizacji wymiarów akcesoriów logistycznych jest używanie palet. Według Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) występują następujące wymiary palet:
W zależności od tego, jakie z wyżej wymienionych przesłanek w kontekście danego produktu występują, zmieniają się także takie elementy, jak materiał z jakiego wykonane jest dane opakowanie.
Można zatem wyróżnić opakowania:
– drewniane,
– tekturowe,
– papierowe,
– metalowe,
– szklane,
– mieszane,
– z tworzyw sztucznych.
Warto także pamiętać, że opakowania mogą mieć różne formy wynikające z możliwości ich wielokrotnego użytku. Niektóre zwłaszcza te na żywność ożywa się jednokrotnie. Występują jednak takie, które mogą być wykorzystywane przez wiele cykli. Szczególną popularnością cieszą się tutaj opakowania z tektury. Tektura falista pomimo wielkiej konkurencji wciąż pozostaje na szczycie w częstości użytkowania pośród materiałów, z których wykonuje się opakowania transportowe. Ich główne zadanie to zapewnianie bezpieczeństwa produktom spożywczym, chemicznym oraz przemysłowym (np. dla przemysłu motoryzacyjnego). Tektura używana do ich produkcji cechuje się stosunkowo dużą wytrzymałością i niskim ciężarem. Dlatego wciąż jest chętnie stosowanym materiałem opakunkowym nawet dla bardzo wymagających pod względem logistycznym towarów.