Karton w podróży – jak możesz go wykorzystać?
15 marca 2017Meble z tektury? Możesz być zaskoczony!
4 kwietnia 2017Tektura ze względu na zawarty w niej surowiec- drewno reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgotność powietrza, temperatura czy działanie substancji chemicznych. Zdecydowanie wpływają one na jakość produktu. Dlatego też optymalne składowanie, zwłaszcza podczas zmian pór roku oraz w miesiącach zimowych jest niezmiernie istotne.
W jaki sposób właściwie zabezpieczyć opakowania tekturowe?
Opakowania należy składować na paletach. Nie tylko ułatwia to ich przewożenie czy magazynowanie, ale zabezpiecza przed potencjalnym uszkodzeniem. Istotne jest, aby opakowanie leżało na palecie suchej, zabezpieczonej dodatkowym arkuszem tektury. Wysokość palety z opakowaniami jest często kwestią umowną pomiędzy Dostawcą o Odbiorcą, uwzględniającą standardy powierzchni transportowych i magazynowych. Dodatkowym zabezpieczeniem składowanych na palecie opakowań jest zastosowanie taśm spinających czy folii stretch. Eliminuje to możliwość rozsypania się ładunku podczas transportu.
W jaki sposób przechowywać opakowania tekturowe?
Wykonane z dużą starannością przez producenta opakowanie tekturowe poddane jest jeszcze wielu procesom zanim trafi do finalnego nabywcy. Aby utrzymać jego jakość na niezmiennym poziomie ważnym elementem jest jego właściwe przechowywanie, zgodnie z ogólnymi zaleceniami. Obejmują one poniższe wskazania:
- Opakowania tekturowe należy przechowywać w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach. Temperatura i wilgotność względna powietrza powinna mieścić się w odpowiednich zakresach: 5-30°C, 30-70%. Optymalne parametry dla temperatury to 18-20°C, a dla względnej wilgotności 50-55%. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz gwałtownych zmian temperatury i wilgotności.
- Nie należy przechowywać opakowań tekturowych bezpośrednio na podłodze, lecz na paletach albo podestach, na czystej i suchej powierzchni.
- Należy stosować zabezpieczenia, chroniące opakowania tekturowe przed opadami, np. deszcz, skraplanie czy przecieki. Istotne jest również unikanie zachlapań wodą w trakcie ich przemieszczania.
- Opakowania kartonowe powinny być składowane w sposób zapewniający ochronę przed kurzem. Ma to znaczenie dla wszelkiego typu maszyn pakujących towary.
- Opakowania kartonowe powinny być składowane w sposób zapewniający ochronę przed źródłami ciepła i gwałtownymi oraz częstymi zmianami warunków klimatycznych. Odbywać się to może poprzez częste otwieranie drzwi czy oddziaływanie systemów wentylacyjnych.
- Zapewnienie możliwości rotacji opakowań tekturowych zgodnie z zasadą FIFO „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”.
- Utrzymywanie zabezpieczeń opakowań tekturowych w stanie, w jakim zostały dostarczone, do czasu ich użycia.
- W przypadku użycia tylko części opakowań znajdujących się na palecie należy ponownie założyć elementy ochronne – folię, paski spinające itp. Podczas tego procesu należy zwrócić szczególną uwagę, by nie uszkodzić pozostałych na palecie opakowań. Wszelkie uszkodzenia czy deformacje mogą mieć bezpośredni wpływ na ich funkcjonalność, co w dalszej konsekwencji może spowodować zablokowanie urządzeń podnoszących czy pakujących.
- Unikanie układania palet w stosy tzw. „piętrowanie”. Może to być przyczyną uszkodzenia opakowań znajdujących się na najniższej palecie.
- Wszelkie operacje z użyciem ostrych narzędzi (np. noży) wykonywane podczas usuwania zabezpieczeń – np. folii czy taśm spinających powinny być wykonywane ostrożnie z należytą starannością, by uniknąć uszkodzenia opakowań.
- Wszelkie etykiety identyfikacyjne, znajdujące się na palecie z dostarczonymi opakowaniami powinny zostać zatrzymane do czasu zużycia wszystkich opakowań.
Wniosek
Postępowanie zgodne z przedstawionymi zasadami niewątpliwie ma pozytywny wpływ na walory użytkowe opakowań. Nie tylko bez uszczerbku przejdą cały proces, jaki jest im przypisany lecz również zachwycą swoją estetyką końcowego odbiorcę finalnego produktu.
Źródło:
„Zagadnienia ogólne oraz rekomendowane standardy dotyczące tektury falistej i opakowań z tektury falistej”.
Autorzy: Marek Bielecki, Anna Chmielewska-Wurch, Tomasz Damięcki, Beata Patalan, Maciej Słoma, Sławomir Ździebło.