Jak pakować przesyłki, by nie stracić klientów
2 czerwca 2019Co najbardziej lubią koty i dlaczego pudełka z tektury
25 czerwca 2019Konferencja Naukowa na Politechnice Śląskiej z udziałem Etisoft Packaging System sp. z o.o.
3 czerwca 2019r. na Politechnice Śląskiej – wydział górnictwa, inżynierii bezpieczeństwa i automatyki przemysłowej miała miejsce pierwsza edycja konferencji naukowej dla dzieci i młodzieży. Jej tytuł brzmiał „Nowoczesny przemysł, świadome ratownictwo”.
W tym dniu dzieci w wieku przedszkolnym, a także z klas I-III oraz młodzież klas IV-VIII miały pierwszą okazję by zostać prelegentami i wygłosić swoje referaty. Tematyka była szeroka i poruszała ważne zagadnienia z zakresu opakowań, recyklingu, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Formuła Konferencji naukowej wiązała się z ustanowieniem komitetu naukowego. Także eksperckiego, przed którymi przedstawiano swoje opracowania. Niewątpliwie aula wypełniona po brzegi gronem rówieśników oraz dyrekcją i nauczycielami – opiekunami projektu byli drogocennym wsparciem..
Eksperci z branży opakowań
Przedstawiciele Etisoft Packaging System sp. z o.o. stanowili skład komitetu eksperckiego. Mieliśmy okazję wysłuchać przemówień dotyczących recyclingu oraz zobaczyć przepiękne projekty wykonane z tektury. Dzieci zaprezentowały między innymi „biżuterię przyszłości” z wykorzystaniem tektury i minerałów. Pokazały robota służącego do transportu poszkodowanych w wypadku górniczym oraz makietę ekologicznej zabudowy, rakiety czy pawia. Przedszkolaki wykonały swoje prace z pudeł i innych materiałów takich jak zakrętki czy papier kuchenny opakowania prezentowe. Dowiedzieliśmy się także w jaki, kreatywny sposób można wykorzystać odpady.
Np.: wykonać doniczki, akcesoria biurowe czy nawet żyrandol.
Jedna ze szkół przygotowała przedstawienie na temat udzielenia pomocy przedlekarskiej. Do tego przedsięwzięcia również została wykorzystana tektura – dzieci stworzyły samochód oraz rower. Został również wielokrotnie poruszony temat segregacji śmieci i ochrony środowiska. A do zilustrowania sposobu radzenia sobie z odpadami wykonana została tekturowa makieta „ekomiasta”. Przedstawiciele starszych klas omówili prezentację na temat transportu towarów niebezpiecznych.
Pokazano różnorodne piktogramy oraz uświadomiły młodszej widowni, jak ważne jest odpowiednie zapakowanie produktu. Zaprezentowano także z jakimi konsekwencjami wiąże się lekceważenie formy i poprawnego wykonania opakowania.
Szeroka grupa odbiorców, zwłaszcza ta najmłodsza z uwagą słuchała przemówień swoich kolegów i koleżanek, zdając sobie sprawę jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa bezpieczeństwo i ochrona środowiska.
Każda z klas wraz z opiekunami została nagrodzona statuetką Absolwenta sygnowaną logiem Politechniki Śląskiej. Nagrodzono je także certyfikatem oraz opakowaniem naszej produkcji z przydatnymi pomocami szkolnymi. W tym miejscu warto wspomnieć, że statuetki wykonane zostały przez osoby niepełnosprawne, podopiecznych Fundacji w ramach prowadzonej terapii zajęciowej.
Chociaż zadanie to było ogromnym wyzwaniem, dzieci i młodzież poradziły sobie doskonale. Kreatywność i odwagę najmłodszych doceniły najwyższe władze uczelni, które stanowiły również Komitet Naukowy:
- JM Rektor Politechniki Śląskiej– prof. dr hab. Inż. Arkadiusz Mężyk, który oznajmił, że drzwi Uczelni będą dla nich zawsze szeroko otwarte.
- Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ
- Dziekan Wydziału – prof. Dr hab. Inż. Franciszek Plewa
- Zastępca Kierownika Katedry Eksploatacji Złóż ds. dydaktyki – dr hab. Inż. Marek Wesołowski
Etisoft Packaging System sp. z o.o. składa serdeczne podziękowania Komitetowi Organizacyjnemu za możliwość uczestniczenia w pionierskim przedsięwzięciu, które umożliwia poruszenie trudnych, ważnych tematów – budując świadomość od najmłodszych lat.