Nowoczesne materiały do tworzenia opakowań na żywność
17 marca 2019Jak zabezpieczyć duże przesyłki wysyłane drogą morską
12 kwietnia 2019Patrząc na wszechobecność opakowań tekturowych, nietrudno się domyślić, że firmy, które je produkują, przeżywają obecnie rozkwit. Zapotrzebowanie na tego typu asortyment, nieustannie rośnie. Tektura, jako produkt ekologiczny, skutecznie wypiera opakowania z tworzyw sztucznych. Czy jednak uda się zastąpić te drugie w przypadku, gdy przetransportować trzeba będzie coś naprawdę dużego? Czy opakowania wielkogabarytowe sprawdzają się w przemyśle?
Pudła wielkogabarytowe z tektury – zastosowanie w przemyśle
Okazuje się, że tak. Wielkogabarytowe pudła z tektury, świetnie sprawdzają się zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i chemicznej, hutniczej, czy maszynowej. Dzięki użyciu pięcio- i siedmiowarstwowej tektury ciężkiej, wszystko staje się możliwe. Tektura łączona za pomocą zszywek, klipsów i specjalnego kleju potrafi wytrzymać naprawdę sporo. Ciężary w przedziale od 200 kg do 1,5 tony, to dziś nie problem.
Dlatego właśnie branże motoryzacyjne, czy maszynowe chętnie korzystają z tekturowych pudeł wielkogabarytowych i raczej nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości, miało się coś zmienić.
Pudła wielkogabarytowe z tektury – zastosowanie w transporcie
Mowa tu zarówno o transporcie lądowym, jak i morskim. Wielowarstwowa tektura potrafi dobrze zabezpieczyć ładunek przewożony na paletach w dużych kontenerach. Opakowania są na tyle wytrzymałe, że przewoźnicy mogą czuć się spokojni o bezpieczeństwo powierzonego im materiału. Tekturowe pudło dopasowane do palety, może posłużyć również jako opakowanie zbiorcze dla mniejszych opakowań. Przyda się zarówno do przesyłania, jak i do przechowywania.
Opakowania wielkogabarytowe typu oktabina
To specyficzny rodzaj opakowania o ośmiokątnej podstawie, wykonanego podobnie jak standardowe pudła, z tektury pięcio- i siedmiowarstwowej. Najczęściej używane jest do przechowywania i transportu materiałów sypkich. Wytrzymała na rozpieranie konstrukcja, potrafi zabezpieczyć towar o wadze do 1,5 tony. Łatwość i szybkość montażu oraz dostosowanie do konkretnego produktu sprawia, że jest jednym z częściej używanych opakowań wielkogabarytowych z tektury.
Wielki, większy, ogromny – czy są jakieś granice dla wielkości opakowań?
A jak wygląda sytuacja, gdy chodzi o wielkość? Czy są jakieś granice w przypadku opakowań z tektury? Smurfit Kappa pokazał kilka lat temu, że z tektury można zrobić naprawdę sporej wielkości pudło.
Zaprojektowany i wykonany przez zespół projektantów w zakładzie Smurfit Kappa van Dam w Holandii karton, miał rozmiary 40 m x 20 m .To w zupełności wystarczyło, by został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Użyty materiał nie zmarnował się, gdyż został przekształcony w nowe opakowanie dla jednego z klientów zakładu Smurfit Kappa.
Jak widać, tektura to nie tylko małe, zgrabne pudełka, ale też bardzo wytrzymałe opakowania wielkogabarytowe, z powodzeniem zastępujące plastik i inne materiały. Trudno się więc dziwić, że wybierane są przez wiele firm, mających na uwadze zarówno bezpieczeństwo swoich produktów, jak i względy ekologiczne. Do zmiany skłaniają ich tylko te produkty, których wielkość przekracza możliwości i wytrzymałość opakowań wielkogabarytowych z tektury.