Tektura znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach biznesu. Sprawdza się zarówno w małym sklepie, jak i w rozbudowanych i prowadzących działalność na skalę światową przedsiębiorstwach. Jest tania w produkcji, lekka w transporcie i elastyczna, więc można ją dopasować do nietypowych kształtów. Ma jednak swoje ograniczenia, wśród których jest wielkość. Nie o maksymalnych wymiarach będzie tu mowa, a o tym, na co muszą zwracać uwagę jej producenci, gdy chodzi o rozmiar opakowania z tektury. Zarówno ten niewielki, jak i całkiem spory.
Do magazynu przesyłki muszą jakoś dotrzeć i producent opakowań bierze pod uwagę wysokość całej jednostki logistycznej oraz poszczególnych środków transportu. A te, bywają bardzo różne. Zamawiając opakowania z tektury na towar, który ma być przesłany drogą morską, trzeba uwzględnić wymiary kontenerów, w których będą składowane. To ważne, czy będą to kontenery uniwersalne, czy specjalistyczne. Każdy rodzaj daje inne możliwości i pozwala na stworzenie opakowań optymalnie dopasowanych, zarówno do rozmiaru towaru, jak i szerokości oraz wysokości kontenera.
Rozmiar może ulec zmianie, gdy transport odbywać się będzie drogą lądową, albo lotniczą. Tu każdy centymetr ma znaczenie i muszą to wziąć pod uwagę zarówno zamawiający, jak i producenci opakowań z kartonu.
Firma zamawiająca opakowania z tektury, musi podać ich parametry i cel, w którym będą używane.
Nie każdy bowiem przedsiębiorca, ma towar, który składowany jest wyłącznie na paletach. Owszem, może być tak przewożony, ale gdy już dotrze do magazynu, może mieć przygotowane zupełnie inne miejsce. Takie, które ułatwi prace dystrybucyjne, czyli między innymi regały i półki. Te, są różnej wielkości, głębokości i szerokości. I do takich parametrów muszą być przystosowane tekturowe opakowania, w których przechowywany będzie towar. Nie wolno przy okazji zapomnieć o marginesie, w postaci wolnego miejsca.
Jeśli natomiast to paleta będzie jedynym sposobem składowania opakowania, też muszą być do niej dostosowane. Na terenie Europy, powszechnie używane są palety o wymiarach 800 x 1200 oraz 1000 x 1200. Idealnie sprawdza się tutaj system opakowań modułowych, których wymiary podstawy zostały znormalizowane i wynoszą 400 x 600 mm. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo ładunku i efektywność, z jaką później wykorzystana będzie przestrzeń magazynowa.
Wydawać by się mogło, że to materiał, z którego zrobione są opakowania, ma decydujący wpływ na ochronę środowiska. Okazuje się jednak, że nie tylko. Tworząc optymalne pod względem wymiarów opakowania i wychodząc od wymiaru palety, maksymalnie wykorzystana zostaje przestrzeń transportowa. To zaś przekłada się na mniejszą ilość palet, mniej ciężarówek i innych środków transportu i mniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.