Międzynarodowy katalog opakowań FEFCO – czym jest i komu służy?
14 września 2016Dlaczego potrzebujesz opakowań kartonowych?
27 września 2016Aromatyczna kawa w zaciszu tektury falistej – czemu nie ?
Ten ekologiczny surowiec może kojarzyć się również z chwilą wytchnienia. Taką wizję mieli twórcy przestrzeni L’Atelier Cafe w Kluż-Napoka (Rumunia), której oficjalne otwarcie miało miejsce 13 maja 2010r.
Tekturowa kawiarnia
Chociaż meble z tektury nie są niczym nowym, bowiem materiał ten do świata designu wprowadził na początku lat 70-tych ubiegłego wieku Frank Gehry – amerykański architekt polskiego pochodzenia to charakter wnętrz jest urzekający. Od pierwszego postawionego kroku można poczuć przesłanie, jakie wyraża wnętrze. Każdy użytkownik wnosząc swój bagaż codziennych radości i trosk wchodzi z nim w relacje. Przytulne wnętrze z tekturowych ścian, wygodne krzesła i stoły oświetlone wymyślnymi kształtami tekturowych lamp sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe.
Tektura dzięki swoim właściwością daje ogromne możliwości twórcze. Dzięki swojej elastyczności pozwala na tworzenie elementów, których wykonanie często wydaję się wręcz niemożliwe. Tekturowe, kokonowe lampy w połączeniu ze światłem dają przepiękny, dekoracyjny efekt. Określa on jasno przesłanie ich twórców – ekologicznie, stylowo, nowocześnie. Oryginalość pomysłu jest zaskakująca. Prostota, jakość wykonania, emanujące ciepło. Tak fascynujący rezultat osiągnięty został dzięki precyzyjnemu wykonaniu każdego elementu.
Ekologia przede wszystkim
Poszczególne kształty wycinane za pomocą lasera, zostały ręcznie sklejone nietoksycznym klejem. Finalnym efektem, urzekającym swoja formą są abażury, które w ciekawy sposób przepuszczają światło, wprowadzając do wnętrza niebanalną atmosferę. Dopełnieniem są tekturowe meble – lekkie, wytrzymałe o nietypowych kształtach, idealnie wpisujących się w dekonstruktywistyczny nurt. Nurt, którego cechą charakterystyczną jest idea fragmentacji, zainteresowanie manipulacją pomysłami dotyczącymi powierzchni lub pokrycia konstrukcji, krzywoliniowymi kształtami. Końcowy efekt wizualny obrazowany przez bryły w dekonstruktywistycznych stylach odznacza się stymulującą nieprzewidywalnością i kontrolowanym chaosem. Przykuwa uwagę, wzbudza zainteresowanie i inspiruje wielu artystów, tworzących zarówno spektakularne budynki jaki i nietuzinkowe wnętrza i ich wyposażenie.
Tak oryginalna i klimatyczna restauracja, jak L’Atelier Cafe wpisuje się w kalendarz wielu spotkań towarzyskich. Dodatkowo dobre menu, organizowane imprezy i koncerty gwarantują niezapomniane chwile, do których z chęcią każdy wraca. A goście zauroczeni atmosferą tekturowego wnętrza mogą ten pomysł przenieść do miejsca swojego zamieszkania.
Po raz kolejny odnajdujemy dowód na to, że tektura jako surowiec nie tylko świetnie nadaje się do tworzenia przedmiotów użytkowych, lecz również inspiruje architektów i dostarcza twórcom praktycznie nieskończone możliwości użycia tego materiału.
Źródła: