Śladem dawnych fabryk tektury – WITULIN
18 listopada 2016Falisty akord tekturowej gitary
26 listopada 2016Tektura rewolucjonizuje niemal każdą dziedzinę. Jej zastosowanie zaskakuje, zdumiewa oraz budzi uznanie dla kreatywnych projektantów. Wszechstronność oraz możliwości jakie z sobą niesie ten surowiec nie mają końca. Z powodzeniem poddaje się realizacji rozmaitych projektów.
Ekologiczny laptop
I tak projektant – Je Sung Park za jej pomocą zrealizował swoją wizję ekologicznego laptopa. Jako punkt wyjścia swojego pomysłu przyjął okres użytkowania przeciętnego komputera. Jego wymiana następuje średnio co dwa lata. Generuje to wzrastająca ilość odpadów powstałą z nieużywanego już sprzętu, tzw. Elektroodpadów.
Zastosowanie celulozy oraz innych materiałów nadających się do ponownego przetworzenia z pewnością korzystnie wpłynie na środowisko. Ponadto poszczególne, tekturowe elementy łączone warstwowo można w prosty i niedrogi sposób wymienić, w każdej chwili, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Je Sung Park opracował również opakowanie dla swojego eko-laptopa – wykorzystując oczywiście również ekologiczne surowce.
Czy przyjdzie czas, że taki gadżet zagości w naszych domach?
Aby jednak do nich trafił – niezależnie czy ten o nowatorskim rozwiązaniu czy w formach obecnie zapełniających sklepowe półki, konieczne jest opakowanie kartonowe. Takie bowiem zapewnia optymalną ochronę podczas całego cyklu dostawy. Laptopy, tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne cechuje duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.
Dlatego też, aby zagwarantować bezpieczeństwo produktu należy właściwie je zapakować do wysyłki. Najlepszym opakowaniem zewnętrznym jest pudło z tektury falistej o rozmiarze dostosowanym do wielkości pakowanego sprzętu oraz zastosowanych zabezpieczeń wewnętrznych.
Opakowania fasonowo-wykrawane w użyciu
Standardowy rozmiar opakowania przeznaczonego do tego typu wysyłek to opakowanie FEFCO 0201 400mmx300mmx200mm.
Zalecana jest tutaj tektura 5-warstwowa o zakresie gramatury 620-700 g/m2. Zarówno fala EB jak i BC spełni swoje zadanie. Bez wątpienia kilkukrotne owinięcie folią bąbelkową zamortyzuje wszelkie wstrząsy na jakie narażona jest przesyłka podczas transportu.
Analogicznie – konieczne jest podobne zabezpieczenie wszystkich dodatkowych akcesoriów – jak np. zasilacz. Na dnie pudełka należy umieścić wypełniacz. Ma on różne formy – od najprostszych sprasowanych tekturowych skrawków po różnorodne konstrukcje wykonane z tektur falistych.
Pozwala to na uzyskanie pełnej stabilizacji pakowanego sprzętu. Takie całkowite wypełnienie wolnych przestrzeni zapobiega jakimkolwiek przesunięciom, które mogą spowodować uszkodzenie zapakowanego towaru. Zamykając klapy opakowania należy pamiętać o ich dokładnym i precyzyjnym oklejeniu taśmą klejącą. Jej jakość i trwałość również ma istotne znaczenie.
Tak, jak finalne znakowanie samego opakowania. Warto umieścić na nim etykiety informacyjne – wskazujące górę i dół czy ostrzegawcze – np. Ostrożnie!, Nie rzucać!
A kiedy przesyłka dojdzie już bezpiecznie do adresata, bez żadnego uszczerbku jakościowego czy opakowanie od razu trafi do naszych odpadów? Niekoniecznie. Można je jeszcze wykorzystać. Taką ciekawą inspiracją jest na przykład tekturowa podstawka pod laptopa. Lekka, przyjazna dla środowiska i nieskomplikowana w wykonaniu. Wystarczy szablon mieszczący się w formacie A4, karton (którym już dysponujemy) i nożyczki. Wycięte według szablonu elementy składamy, a ich efektem finalnym jest podstawka na którą śmiało możemy postawić swojego laptopa.
To niesamowite, jak wiele wcieleń może mieć jeden arkusz tektury falistej.
Źródło: