Wielkanoc, to czas spędzany w gronie najbliższych, kojarzony dotychczas z uroczystymi obrzędami. Chociaż tegoroczne święta różniły się od znanych nam do tej pory, życzymy dużo zdrowia i pozytywnego myślenia na każdy dzień.
Można znaleźć wiele – znacznie różniących się od polskich obrzędów. Oto niektóre z nich, bardziej lub mniej różniące się o tego, jak obchodzim święta w naszym kraju.
Nasi sąsiedzi obchodzą Wielkanoc w podobny sposób, jak Polacy. Świętom tym, towarzyszy również wiele ludowych zwyczajów. Najpopularniejsza jest tak zwana „pomlazka” w poniedziałek wielkanocny – czyli symboliczne smaganie kobiet po nogach, rózgami z gałązek wierzbowych. Ma to zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok. W niektórych miejscach, przetrwał zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk, miał nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów.
Wielki Piątek na wyspach, jest bardzo radosnym dniem. Miejscowi wypuszczają w niebo własnoręcznie wykonane latawce. Podlegają one również konkursowej ocenie, na najbardziej oryginalny latawiec. Festiwal ma swoje stałe miejsce i odbywa się na plaży Horseshoe Bay Beach. Tradycję tę, zapoczątkował brytyjski nauczyciel, który chciał pokazać swoim uczniom, na czym polegało wniebowstąpienie Chrystusa.
Prezydent Stanów Zjednoczonych, corocznie organizuje Easter Egg Roll. Tradycja trwa od 142 lat – organizowane są zawody w toczeniu pisanek. Dzieci toczą jajka za pomocą drewnianych łyżek, na prezydenckim trawniku. W większych amerykańskich miastach, odbywają się również wielkanocne parady. Kobiety zakładają strojne kapelusze z ozdobami, z tematyką świąt.
Wielkanoc na tym kontynencie, jest połączeniem starodawnych zwyczajów i chrześcijańskich tradycji. Z okazji tego święta, domy modlitwy są dekorowane ozdobami na kształt motyli, wykonanymi z liści bananowca. Nazywane są one: „vintenge” i „kanga”. Wielkanoc jest bardzo radosna. Afrykańczycy również gromadzą się przed kościołem, aby śpiewać i tańczyć . Mieszkańcy śpiewają międzynarodowe hymny, w akompaniamencie bijących bębnów. W Wielką Sobotę, nie obowiązuje post. Rodziny gotują typową, świąteczną potrawę – ryż z kawałkami kurczaka. Częstują nią sąsiadów i znajomych. Afrykańskie zwyczaje wielkanocne, są zdecydowanie bardziej ekspresyjne i spontaniczne, niż nasze europejskie.
Większość Bułgarów wyznaje prawosławie. W Wielką Sobotę, zanoszą kwiaty nazywane „bożymi bukiecikami”, które później stają się ozdobą ikon w domach. Niedziela Palmowa nazywana jest „Wrybnicą”. Panny idą nad wodę i wrzucają wianek lub bukiecik. Dziewczyna, której wianek zostanie porwany przez rzekę, jako pierwsza zostaje swatką pozostałych. Ciekawym zwyczajem jest również „walka na jajka”. Zwycięzcą zostaje osoba, której jajko się nie rozbije – wróży to pomyślność na następne lata.
I chociaż w obecnym roku, zwyczaje te nie mogły zostać zrealizowane, miejmy nadzieję że kolejny, 2021 rok, pozwoli na zachowanie ciągłości tych tradycji.