Różnorodność produktów, zwiększa się z każdym rokiem i nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić. Razem z tym, rośnie też liczba i rodzaje opakowań. Na szczęście, ze względu na problemy ze składowaniem i utylizacją, pojawiają się też nowe rozwiązania, gdy chodzi o recykling opakowań. Wszystko po to, by jak największa część użytych opakowań, ponownie wróciła do obiegu i mogła być wykorzystana w przemyśle i handlu.
Starsi czytelnicy zapewne pamiętają czasy, gdy mleko sprzedawane było w szklanych butelkach, często dostarczanych pod drzwi mieszkań. Dziś, ich miejsce zajęły opakowania z kartonu, dzięki którym, przedłużona została zdatność do spożycia samego produktu. Z podobnych rozwiązań, korzystają producenci soków.
Choć kartoniki nie składają się wyłącznie z papieru, to i tak stanowią ważne źródło bardzo wartościowego włókna celulozowego. To zaś, może być wykorzystane przez papiernie. Sam surowiec, może być przetwarzany siedmiokrotnie, więc odzyskiwanie go, jak najbardziej ma sens.
Opakowania z tektury poddawane są recyklingowi na dwa sposoby. Te, które wykonane są z niepowlekanego materiału oraz tektury falistej, czyszczone są mechanicznie, bez konieczności odbarwiania i bielenia. Z kolei pudełka kolorowe i powlekane, poddawane są dodatkowo chemicznemu odbarwieniu.
Podobnie jak w przypadku kartoników używanych w przemyśle spożywczym, również inne opakowania stanowią cenne źródło celulozy, używanej w przemyśle papierniczym.
Opakowania z plastiku wciąż stanowią większość dostępnych na rynku i stanowią spore wyzwanie pod względem recyklingu i utylizacji. Na szczęście, coraz częściej do ich produkcji, używane są surowce, nadające się do powtórnego przetworzenia. Mowa tu o PET. Choć ich rozkład w środowisku zajmuje ok. 500 lat, to dzięki recyklingowi, otrzymują drugie życie i wracają do obiegu.
Zanim tak się stanie, oczyszczone butelki, są mielone na płatki PET, a te, ponownie poddane oczyszczeniu. Po ich krystalizacji i wysuszeniu, powstaje granulat gotowy do wykorzystania w produkcji butelek (nie mogą mieć już kontaktu z żywnością), polaru, plecaków, namiotów i innych produktów użytkowych.
Dobrze wyselekcjonowane opakowania szklane, stanowią doskonały surowiec, do ponownego użycia. Szklaną stłuczkę najczęściej pozyskuje się od producentów szkła, z gospodarstw domowych oraz z rozlewni napojów, zewnętrznych hut, skupów czy producentów sprzętu oświetleniowego.
Nim stłuczka trafi do recyklingu, poddana zostaje sortowaniu i myciu. Docelowo, wykorzystywana jest do produkcji opakowań szklanych, szkieł optycznych, past czyszczących, kulek szklanych oraz grysów.
To mało znane słowo, oznacza ponowne użycie opakowań bez ich przetwarzania i obniżania jakości materiału. Przykładem mogą być pudełka z tektury, zaadaptowane na opakowania zbiorcze dla przedmiotów w garażu lub w piwnicy, czy dużo większe projekty, jak choćby domy wykonane z kawałków rur, o bardzo dużej średnicy.