„Ten, kto wymyślił piwo był mędrcem.”
Platon
Stwierdzenie Platona wskazuje, że smak piwa doceniano już w starożytności. Jednak historia tego trunku sięga wielu tysiącleci przed życiem greckiego filozofa. Ponoć przypadek sprawił, że w odległych czasach na terenach tzw. Żyznego Półksiężyca (obejmowały one: Egipt, Palestynę, Syrię i Mezopotamię) ktoś odkrył proces fermentacji. Zauważając, że pozostawiony na kilka dni jeden gatunek zboża uległ transformacji, której cykl jest badany i udoskonalany do dnia dzisiejszego. To spostrzeżenie stało się podwaliną produkcji nie tylko piwa, lecz również miodu pitnego i wina.
Still some mugs left @blackbookgallery ! #investinart #stickers #fridaythe13th #ontheroad #love
Post udostępniony przez Tim Kowalczyk (@timsceramics)
Tradycje piwowarskie mocno wrosły w słowiańskie zwyczaje. Można zaobserwować to na podstawie ewolucyjnych zmian od najdawniejszych czasów. Dziejów ludów prasłowiańskich prapoczątków polskiej państwowości po czasy współczesne, gdzie liczne browary prześcigają się w swoich ofertach.
Aby jednak oddać pełnię smaku i przyjemności z uczty spożywania i degustowania piwa istotne jest szkło w jakim zostanie ono podane. Ma to wpływ zarówno na wygląd (barwa, klarowność, piana), jak i na zapach (aromaty, substancje lotne) oraz ogólną ocenę (estetyka serwowania, komfort spożywania). I choć paleta szkła jest szeroka, zapewne pierwszym skojarzeniem jakie się nasuwa jest…
W dawnych czasach kufle wykonywane były z drewna. Obecnie zastąpiło je szkło.
A Tim Kowalczyk, wykładowca Illinois Central College przedstawił swoja propozycję glinianego kufla. Inspiracją dla niego była tektura falista, której strukturę, warstwowość i elastyczność uznał za idealny model do tworzenia swoich propozycji dla koneserów piwa. Artysta w swoim domowym studiu ceramiki perfekcyjnie dopracował sztukę iluzji. Patrząc na jego prace jesteśmy przekonani, że naczynia wykonane są z tektury. Zaskakuje nas jednak fakt, że śmiało można do nich nalać napój i z niego pić. Jak to możliwe, że ulegamy aż takiemu złudzeniu?
Ten realistyczny efekt osiągnięty został przez szereg kreatywnych sztuczek. Jedną z nich jest np. glazurowanie elementów ceramiki. Sprawia ono wr
ażenie pokrycia fragmentów kartonu (który w rzeczywistości zrobiony jest z gliny) taśmą klejącą. Bez wątpienia tak oryginalny pomysł nie mógł przejść bez echa. Prace artysty zostały docenione, a szereg wystaw, nagród i artykułów świadczy o niesamowitym talencie.
Z pewnością tak oryginalny kufel pozwoli w pełni docenić jego zawartość. Nawet w przypadku osób, które po prostu lubią piwo i nie są zainteresowane jego degustowaniem będzie miało to znaczenie. Chociażby ze względu na komfort picia. Czyż nie inna jest przyjemność spożywania piwa z niewielkiej szklanki czy puszki, a inna z dużego kufla z wygodnym uchwytem o niecodziennym designie?