Wydawać by się mogło, że skoro sama tektura jest w pełni biodegradowalna, to nie ma znaczenia jej wielkość. Przecież i tak wróci do obiegu i będzie dalej służyć w innej formie. Kiedy jednak dokładnie się temu przyjrzysz, okaże się, że wielkość opakowania z tektury ma znaczenie dla ekologii i to duże. Z czego to wynika?
Dodawane są do większości opakowań w branży e-commerce. Ich ilość wzrosła, gdy doszło do pierwszego lockdownu i zamknięcia wielu sklepów oraz galerii handlowych. Dotychczasowi klienci sklepów stacjonarnych zmuszeni zostali do zmiany swoich nawyków i przerzucenia się na zakupy przez Internet. Więcej transakcji to większe zapotrzebowanie na opakowania, w których towar mógł zostać dostarczony do zamawiających. Jeśli też korzystasz z tego rodzaju usług, wiesz o czym mowa.
To, czy do opakowania z tektury dodane zostaną wypełniacze, zależy od rodzaju towaru. Jeśli kupujesz buty, zwykle oryginalne pudełko wrzucane jest do specjalnej koperty i tak dociera do ciebie. Co innego, gdy produktów jest kilka. Wówczas sprzedający musi je włożyć do opakowania zbiorczego. I tu ma wybór, bo albo zamówi opakowania z tektury dobrze dopasowane do sprzedawanych produktów, albo pozostanie przy kilku uniwersalnych rozmiarach. Jeśli okażą się zbyt duże, będzie musiał wypełnić czymś wolną przestrzeń. Im mniejszy produkt, tym więcej wypełniaczy musi włożyć. I nawet jeśli to będzie wełna drzewna, ekoloki, sizzlepak, siatka jutowa lub skropaki, to nie znaczy, że można bez potrzeby zużywać ich na tony.
Dlatego wielkość opakowania z tektury ma znaczenie dla ekologii.
Magazyny nie są z gumy, tak samo jak i środki transportu, którymi przewożone są przesyłki. Im większego pudła użyjesz do zapakowania niewielkiego produktu, tym więcej miejsca ono zajmie. Tym samym mniej przesyłek zmieści się w jednym tirze, samolocie i statku, a potem kurier będzie musiał wracać po drugą część do magazyny, by na czas dowieźć do adresata. W każdym przypadku konieczne będzie zużycie większej ilości paliwa, co z pewnością z ekologią ma niewiele wspólnego.
Jak widzisz, wielkość opakowania z tektury i w taki sposób wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Nie chodzi o to, by wpadać w skrajności i zrezygnować z wysyłki produktów przez internet. Bardziej o to, by dobrze dobierać wielkość pudełek do produktów. A jeśli okaże się, że brakuje rozmiaru, na który jest duży popyt, zamów też takie opakowania. Przyczynisz się tym samym do zmniejszenia śladu węglowego, co ma ogromny wpływ na środowisko naturalne i życie na ziemi.
Musisz też pamiętać, że dana partia tektury ma ograniczone możliwości przetworzenia. Nie można przerabiać papieru w nieskończoność bez pogorszenia jego jakości. Na chwilę obecną dobrą jakość włókien można zachować przy trzy- lub czterokrotnym wykorzystaniu. Niezależnie więc, czy prowadzisz sklep internetowy, czy wysyłasz paczki do znajomych, zwracaj uwagę na wielkość opakowania zbiorczego i ilość wypełniaczy. Jeśli każdy to zrobi, zużycie papieru i tektury może znacząco spaść, a to wpłynie pozytywnie na ochronię środowiska. Niby niewiele, ale jeśli zrobi tak wiele osób, efekt będzie zauważalny.
Choć prawdopodobnie nie wpłynie to na obniżenie cen papieru, które w ostatnim czasie mocno poszybowały w górę, to jednak oszczędzi wiele drzew i zmniejszy ilość makulatury, która do niczego już się nie nadaje.