„Cardboard cafe” to restauracja w Mumbaju wykonana z tektury falistej. Pomysł takiego designu, należy do architekta Nuru Karima – właściciela firmy architektonicznej NUDES. Stworzenie takiego miejsca, okazało się sporym wyzwaniem. Zespół sporo czasu poświęcił na testy i opracowanie idealnej konstrukcji, której stabilność zapewni bezpieczeństwo gościom. Pomysłodawca pracował przez siedem miesięcy nad projektem oraz wyposażeniem kawiarni.
Tektura doskonale spełniła szereg zadań, jakie zostały jej przypisane. Stworzone konstrukcje na ścianach, pełnią funkcje dźwiękoszczelne, co doskonale wpisywało się w potrzeby miejsc, gdzie gromadzi się wiele osób. Ponadto, impregnacja mebli woskiem spowodowała, że są one trwałe, a rozlane napoje nie pozostawiają trwałych plam na powierzchni tekturowych blatów stołów, czy baru.
„Cardboard cafe” stało się tematem wielu dyskusji na temat powiązania designu i technologii. Sam twórca zaznacza, że koncept tego miejsca, zachęca do bycia przyjaznym dla środowiska. Natomiast użyta tektura, jest w 100% biodegrodowalna i pochodzi z recyklingu.
Heresh Mehta – właściciel Jayna Packaging oraz współtwórca kawiarni wierzy, że przedmioty codziennego użytku można wykonać z materiału, jakim jest tektura falista. Wcześniej zaangażowany był w wiele projektów na dużą skalę – między innymi stworzył łódź, która w całości została wykonana z tektury falistej. Jak sam twierdzi – stworzenie restauracji, nie stanowiło dla niego dużego problemu. Cały proces tworzenia, był niezwykle interesujący. W szczególności, stworzenie ścian po obu stronach. Ich oryginalny i specyficzny projekt, tworzy wrażenie fal wyłaniających się z podłogi. Bar wyłania się z jednej ze ścian i wygląda jak płynna konstrukcja bez nóg. Stanowi to fantastyczny element współczesnej inżynierii oraz ogromnej estetyki.
Tanya Eden – grafik i visual artist, zapytana o twórczy proces oraz inspiracje, wskazała lata 70-te. Menu restauracji, w większości składa się z potraw, których nazwy brzmią dokładnie jak w latach siedemdziesiątych. Zamierzeniem twórców, było również stworzenie kultowego punktu orientacyjnego w Bombaju. Projekt zebrał wiele pochwał, a praca zespołu została zauważona i doceniona, w wielu kręgach na całym świecie. Ponadto, jego realizacja może przyczynić się do wykorzystania powstałej przestrzeni, jako miejsce dialogu na temat ochrony zasobów Ziemi.
Źródło
https://www.google.pl/amp/s/www.dezeen.com/2019/04/13/cardboard-cafe-mumbai-nudes-india/amp/
https://www.google.pl/amp/s/www.printweek.in/Features/cardboard-cafe–behind-the-scenes-41868%3famp=1
Kawiarnia wykonana z… kartonu, czyli architektura przyjazna środowisku.